W tym dziale znajdziesz porady prawne udzielone przez ekspertów w konkretnych sytuacjach, z jakimi spotkali się inni uczestnicy postępowań o zamówienia publiczne. Wszystkie odpowiedzi zostały udzielone przez doświadczonych prawników i specjalistów ds. Prawa zamówień publicznych.

Agata Smerd

Czy nieprecyzyjnie sformułowany warunek udziału w postępowaniu może być przesłanką do jego unieważnienia?

Pytanie: Gmina w 2012 roku ogłosiła przetarg nieograniczony na wykonywanie usługi w zakresie wielobranżowego Inspektora Nadzoru CPV 71.52.00.00-9 - usługi nadzoru budowlanego. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego o wartości szacunkowej poniżej progów unijnych. W siwz i w ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający określił, że „o udzielenie niniejszego zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia. Po otwarciu ofert zamawiający zauważył błąd w określeniu warunków dla wykonawców. Warunek dotyczący osoby pełniącej nadzór archeologiczny był źle sprecyzowany. Powołane przez zamawiającego akty prawne nie rozstrzygają, jakie uprawnienia winna posiadać taka osoba, brak w ogóle w tych przepisach pojęcia nadzoru archeologicznego. Zamawiający nie określił wprost swoich wymagań. Nie powołał się również na żaden konkretny zapis w przepisach. Błędu tego nie możemy usunąć - nie można zmienić warunków siwz na tym etapie. Zamawiający uniemożliwił wykonawcom złożenie poprawnych ofert co ostatecznie miałoby wpływ na zakłócenie konkurencyjności oraz podpisanie nieważnej umowy. Czy można unieważnić postępowanie na podstawie art. 93 ust. 7 w związku z art. 146 ust. 6 ustawy Pzp i uznać że zgodnie z art. 189 k.p.c umowa zawarta w wyniku takiego postępowania obarczonego wadą mogłaby być uznana za nieważną?

Zamów dostęp do pełnej wersji portalu!

Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!