COVID-19

Zamówienia publiczne w czasie pandemii – rozwiązania ustawy o COVID-19 (po 31.03 br.)

Zamówienia publiczne w czasie pandemii – rozwiązania ustawy o COVID-19 (po 31.03 br.)

Pandemia koronawirusa wpływa bezpośrednio zarówno na procedurę zlecania, jak i realizację zamówień publicznych. Aby zminimalizować blokady i powstające zatory związane z realizacją publicznych zleceń tzw. ustawa o COVID-19 wprowadziła konkretne regulacje dotyczące zamówień publicznych. Jej celem jest także ułatwienie pozyskiwania zamówień przeznaczonych bezpośrednio na walkę z wirusem. W tekście przeczytasz m.in.:

  • Jeżeli wartość zakupu przekroczy wskazany próg bagatelności, zamawiający może zweryfikować przesłankę udzielenia zamówienia z wolnej ręki z art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp, pod kątem możliwości jej zastosowania w opisanej sytuacji.
  • Zamawiający korzystający z przesłanek zwolnienia ze stosowania ustawy Pzp uregulowanych w specustawie koronawirusowej nie jest zobligowany do stosowania jakichkolwiek wytycznych proceduralnych.
  • Jeżeli umowa uzależnia obowiązek zapłaty kar umownych od wystąpienia zwłoki po stronie wykonawcy, wówczas wystąpienie siły wyższej, jako okoliczności, za której wystąpienie wykonawca odpowiedzialności nie ponosi, uzasadnia odstąpienie przez zamawiającego od naliczania kar umownych.
  • W dalszym ciągu jednak, w takiej sytuacji wykonawca zrealizuje zamówienie po terminie, co wykluczy w przyszłości wystawienie mu dobrych referencji. W związku z powyższym, w przypadku stwierdzenia okoliczności, które uniemożliwiają realizację w terminie oraz w sposób pierwotnie zamierzony a także ustalenia, że okoliczności te wynikają z wprowadzonego stanu epidemii, umowę należy aneksować.
  • Wykonawca i podwykonawca, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie łączącej ich umowy, która jest związana z wykonaniem zamówienia publicznego lub jego części, uzgadniają odpowiednią zmianę tej umowy.