omyłki w ofercie

Prawo zamówień publicznych o omyłkach w ofertach wykonawców

Jak poprawiać omyłki w ofertach – przykłady omyłek, wzory dokumentów, podpowiedzi ekspertów

Zamawiający, który ocenia oferty pod kątem przesłanek odrzucenia z art. 226 ustawy Pzp, zawsze musi ustalić, czy oferta nie będzie kwalifikować się do korekty w trybie poprawienia oczywistych omyłek. W ofercie należy skorygować oczywiste omyłki pisarskie, oczywiste omyłki rachunkowe oraz tzw. inne omyłki, które polegają na niezgodność oferty z treścią dokumentów zamówienia. Sedno problemu zazwyczaj tkwi w tym, aby właściwie ocenić przeoczenie czy nieścisłość w ofercie jak omyłkę bądź błąd. W przypadku błędu oferta podlega odrzuceniu. O interpretacji treści ofert oraz regułach, jakich należy pilnować przy korygowaniu tej treści, piszemy w naszym opracowaniu.

W tym artykule
  • Zamawiający powinien uznać za ważną cenę ryczałtową brutto bez poprawienia jej na podstawie załączonego do oferty kosztorysu. Więcej
  • Jeżeli ze złożonej oferty wynika, że cena brutto nie odpowiada cenie netto, należy przeanalizować całość złożonych z ofertą dokumentów, aby zweryfikować, czy można ustalić, która z podanych cen jest prawidłowa. Jeżeli jest to niemożliwe, wówczas występuje błąd w obliczeniu ceny i oferta podlega odrzuceniu. Więcej
  • Odrzucenie oferty może nastąpić tylko wtedy, jeżeli złożone wyjaśnienia wraz z dowodami nie uzasadniają podanej w niej ceny lub kosztu. Mając dane, na postawie których widoczna jest oczywista omyłka rachunkowa, zamawiający powinien ją poprawić. Więcej 
  • W przypadku tzw. innych omyłek, zamawiający wyznacza wykonawcy odpowiedni termin na wyrażenie zgody na poprawienie w ofercie omyłki lub zakwestionowanie sposobu jej poprawienia. Brak odpowiedzi w wyznaczonym terminie uznaje się za wyrażenie zgody na poprawienie omyłki.
  • Zgodnie z art. 98 ust. 6 pkt 1 ustawy Pzp, zamawiający zatrzymuje wadium, jeżeli wykonawca nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 223 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, i uniemożliwiło to wybór oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej.

Poprawianie omyłek w ofercie – liczba sztuk, opakowania i ceny jednostkowe

Pytanie:

Rozpoczęliśmy postępowanie na dostawę leków o wartości zamówienia poniżej 130.000 zł w procedurze zapytania ofertowego. W kalkulacji cenowej zawarto następujący zapis: „Podane przy opisach poszczególnych wyrobów liczby sztuk w opakowaniu służą do wyceny oraz do rozdzielenia. Wykonawca może do wyceny przyjąć kilka opakowań zawierających mniejsze niż wymagane ilości, tak aby wycena dotyczyła ilości wymaganej, np. 100 szt. w opakowaniu = 2 x 50 szt. w opakowaniu lub 4 x 25 szt. w opakowaniu. Zamawiający informuje, iż cena jednostkowa netto dotyczy jednostki miary określonej dla danego produktu. Jeżeli jednostką miary jest opakowanie zawierające 100 szt. produktu, cena jednostkowa dotyczy opakowania zawierającego 100 szt. produktu (w przypadku, gdy wykonawca dostarcza opakowania zawierające mniejszą liczbę sztuk np. 2 x 50 szt. = 100, cena jednostkowa dotyczy 100 szt. niezależnie od liczby opakowań)”.

W postępowaniu wpłynęła oferta, w której wykonawca dokonał następującej czynności: Przedmiot zamówienia: Ibuprom 50 szt. w opakowaniu – wykonawca proponuje 10 szt. w opakowaniu i zwiększa nasze zapotrzebowanie x 5 – zmieniając wartości w tabeli określone przez zamawiającego. Cenę podaje za opakowanie 10 szt. Moim zdaniem, zgodnie z zapisem przytoczonym powyżej nie powinien zmieniać wartości zapotrzebowania, a przeliczyć cenę za 10 szt. w op. x 5 i taką cenę jednostkową podać w kalkulacji cenowej. Opisane czynności wykonawcy pojawiają się w czterech pozycjach kalkulacji. W treści zapytania ofertowego mieliśmy zapis mówiący o tym, że odrzucimy ofertę, jeżeli jest niezgodna z treścią zapytania ofertowego. Co należy w takim wypadku zrobić? Czy trzeba odrzucić ofertę czy wyliczyć cenę jednostkową właściwą dla naszego zapotrzebowania (cenę wykonawcy x 5) i wskazać jako inną omyłkę (w treści zapytania ofertowego: omyłki zgodne z zapisami ustawy Pzp)? A może powinniśmy wezwać wykonawcę do wyjaśnień?

Cena zaoferowana przez tego wykonawcę jest niższa o około 15.000 zł netto od cen kolejnych wykonawców. Wykonawca wystąpił o wgląd do ofert i bazując na tej wiedzy, może złożyć wyjaśnienie, że cena jednostkowa ww. pozycji nie będzie wynosić x 5, a np. x 10 (w celu uzyskania jak największej korzyści).