oferta przetargowa tajemnica przedsiębiorcy

Wgląd do ofert przetargowych Pzp - jak złożyć wniosek

Jak uzyskać wgląd do ofert przetargowych – wskazówki dla wykonawcy w pytaniach i odpowiedziach

Jeśli regularnie bierzesz udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, z pewnością wiesz, jak istotna jest analiza ofert Twoich konkurentów. Nierzadko zdarza się, że zamawiający nie zauważy błędów i nieścisłości w wybranej ofercie, a wówczas po stwierdzeniu tych braków, masz szansę złożyć odwołanie do KIO i wygrać przetarg. Jak w praktyce ubiegać się o wgląd do dokumentów przetargowych? W jakich terminach złożyć wniosek? Na jakie przepisy powołać się, żądając dostępu do dokumentacji z postępowania? Przeczytasz o tym w poniższym artykule. Dowiesz się także:

  • Czy wykonawca ma prawo żądać wglądu do treści odwołania do KIO?
  • Czy istnieją limity czasowe w dostępie do protokołu w przetargu?
  • Kiedy udostępnić wykonawcy dokumenty związane z ofertami tj. wyjaśnienia i uzupełnienia treści ofert oraz wyjaśnienie rażąco niskiej ceny?
  • Czy zamawiający może udostępnić zaświadczenia z KRK wykonawców po zakończeniu przetargu?

W tekście znajdziesz także link do wzoru wniosku, który ułatwi Ci sporządzenie własnego pisma.

W tym artykule
  • Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej wydany w powadzonym postępowaniu powinien stanowić załącznik do protokołu postępowania. Zamawiający są zatem zobowiązani do natychmiastowego udostępnienia tych materiałów, czyli bez niepotrzebnego opóźnienia na wniosek zainteresowanej osoby.
  • Moment składania przez wykonawcę wniosku o wgląd do ofert konkurencji nie jest istotny, gdyż prawo nie określa konkretnego czasu, w którym można skorzystać z tego uprawnienia. Mimo że art. 74 ust. 2 ustawy Pzp wspomina termin "nie później niż w ciągu 3 dni od dnia otwarcia ofert", nie oznacza to, że po upływie tego czasu lub nawet roku od rozstrzygnięcia postępowania, zamawiający nie jest zobowiązany udostępnić ich na żądanie.
  • Materiały ściśle związane z ofertami, takie jak wyjaśnienia dotyczące treści oferty, wprowadzone korekty, dodatkowe informacje lub uzupełnienia do oświadczenia z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, oraz dowody dostarczane wraz z ofertą (np. deklaracja z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, czy też gwarancja dostępu do zasobów od innego podmiotu) powinny być udostępnione przez zamawiającego od razu po otrzymaniu odpowiedniego żądania. Oznacza to, że te dokumenty powinny być dostępne w taki sam sposób jak oferty i ich aneksy, czyli szybciej niż inne załączniki do protokołu postępowania.
  • Zamawiający nie ma prawa ujawniać informacji o wyrokach skazujących oraz innych naruszeniach (danych z KRK odnoszących się do osób indywidualnych) po okresie, w którym można wnosić środki ochrony prawnej.
Załączniki do oferty: pełnomocnictwo, tłumaczenia, środki przedmiotowe

Jak napisać ofertę przetargową – załączniki do oferty: pełnomocnictwo, zobowiązanie podmiotu trzeciego, środki przedmiotowe, cz. II

Oferta przetargowa to nie tylko sam formularz ofertowy, ale również załączniki do niego. Zamawiający w dokumentacji przetargowej powinien precyzyjnie wskazać, jakie dokumenty musi przygotować wykonawca i złożyć razem z ofertą. W poprzedniej części opracowania omawialiśmy kwestię sporządzenia formularza ofertowego oraz wstępnego oświadczenia, w którym wykonawca deklaruje, że nie podlega wykluczeniu z przetargu i spełnia warunki udziału w postępowaniu. W poniższym artykule znajdziesz zaś omówienie niektórych załączników do oferty, takich jak pełnomocnictwo, zobowiązanie podmiotu trzeciego oraz środki przedmiotowe.

Składanie ofert przetargowych w Prawie zamówień publicznych

Jak napisać ofertę przetargową – formularz oferty, oświadczenie wstępne, cz. I

Wykonawca, który chce ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego, musi wiedzieć, jak fachowo przygotować ofertę i wszelkie załączniki do niej zgodnie z Prawem zamówień publicznych. Nawet jeśli spełniasz wymogi zamawiającego, ale nie wykażesz ich w ofercie, tak jak tego wymagał organizator przetargu, zostaniesz wykluczony z postępowania. W tej części opracowania „Jak napisać ofertę na przetarg?” omawiamy sam formularz ofertowy oraz wstępne oświadczenie, że spełniasz wymogi zamawiającego i nie podlegasz wykluczeniu. Tego rodzaju dokument trzeba załączyć do prawie każdej oferty. W kolejnej części omówimy, jak sporządzić załączniki ofertowe takie jak pełnomocnictwo, przedmiotowe środki dowodowe i zobowiązanie podmiotu trzeciego.

W tym artykule
  • Pamiętaj, że wszystkie wymogi związane z zamówieniem, zamawiający powinien opublikować w dokumentach zamówienia. Postępowanie przetargowe jest ściśle regulowane w ustawie Prawo zamówień publicznych i zamawiający nie ma tutaj swobody (np. choćby w odniesieniu do określania istotnych warunków zamówienia, wzoru umowy z zamawiającym, okresu gwarancji itp.).
  • Wymogi dotyczące samej oferty najczęściej znajdują się w wydzielonej części SWZ.
  • Zazwyczaj zamawiający, który przygotowuje dokumentację przetargową, sporządza także wzory dokumentów dla wykonawców. Przygotowany przez zamawiającego wzór formularza oferty zawiera wszystkie niezbędne zamawiającemu informacje, które musi pozyskać, by wybrać właściwego wykonawcę. Będą to przykładowo informacje dotyczące kryteriów oceny ofert (np. cena, termin wykonania zamówienia).
  • Sposób składania ofert zależy od wartości zamówienia publicznego (art. 63 ustawy Pzp). Jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, oferty muszą zostać złożone w formie elektronicznej zgodnie z Kodeksem cywilnym. W przypadku mniejszych kwoty oferty mogą zostać złożone w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej z ważnym podpisem zaufanym lub osobistym.
  • Oferta to nie tylko formularz ofertowy, ale także określone załączniki do niego. Nie wszystkie załączniki stanowią treść oferty. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy wyjaśniać bądź uzupełniać określone dokumenty.

Skorzystaj ze szkolenia na ten temat:

Jak poprawnie przygotować i złożyć ofertę w przetargu – wideo/szkolenie Portalu ZP

Tajemnica przedsiębiorstwa w zamówieniach publicznych

Tajemnica przedsiębiorstwa w zamówieniach publicznych – jakie dane można zastrzec w postępowaniu według Pzp

Możliwość utajnienia danych w ofercie ma charakter wyjątku. Stanowi on odstępstwo do zasady jawności postępowania i nie można go nadużywać. Aby skutecznie zastrzec tajemnicę w ofercie, należy wykazać, że informacja faktycznie spełnia przesłanki, by być uznaną za taką tajemnicę. Wykonawca ma obowiązek udowodnić ten fakt wraz ze składanym utajnionym dokumentem. W artykule przeczytasz m.in. o przesłankach utajnienia informacji, o tym czy wykaz osób można objąć tajemnicą i na jakie wyroki KIO powołać się, uzasadniając tajemnicę.

Strony oferty jako osobne pliki pdf – reguły podpisu i oceny dokumentów

Pytanie:

Otrzymałem ofertę w trybie podstawowym. Deszyfrowanie oferty za pomocą miniPortalu powoduje, iż oferta otwiera się jako odrębne 15 plików PDF. Oferta to skan dokumentów podpisanych podpisem odręcznym i później kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dokumenty odrębne stanowiące jedną stronę są podpisane prawidłowo (jedna strona jeden dokument, jeden plik, jeden podpis). Problemem jest druk oferty, który składa się z 5 stron. W wyniku deszyfrowania oferta jest podzielona na 5 odrębnych stron, tj. 5 plików PDF. Weryfikując dokumenty pojedynczo, podpis pokazuje się na stronie 1 i 5. Pozostałe nie są opatrzone poprawnym plikiem podpisu. Weryfikując wszystkie złożone dokumenty razem (weryfikacjapodpisu.pl), podpisy są wskazane tylko na 8 dokumentach (pozostałe dokumenty program pomija i nie wskazuje ich). Komunikat programu proCertum SmartSign:

class java.lang.IllegalArgumentException: Plik 'G:CYFROWAOferta odszyfrowana nr 1Ofertaimg20220728_10225853.pdf' nie jest poprawnym plikiem podpisu pl.unizeto.swing.table.FileToVerify.loadSignatureInfos(Unknown Source) pl.unizeto.swing.table.FileToVerify.(Unknown Source) pl.unizeto.swing.table.FileToVerify.(Unknown Source) pl.unizeto.swing.table.VerifyTableModel.append(Unknown Source) pl.unizeto.pcja.gui.v$54.doInBackground(Unknown Source) javax.swing.SwingWorker$1.call(Unknown Source) java.util.concurrent.FutureTask.run(Unknown Source) javax.swing.SwingWorker.run(Unknown Source) java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor.runWorker(Unknown Source) java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor$Worker.run(Unknown Source) java.lang.Thread.run(Unknown Source)

Strony podpisane 1 i 5 nie obejmują takich treści jak cena i termin dostawy. Te treści znajdują się na stronach bez podpisu. SWZ zawiera standardowe zapisy dotyczące składania dokumentów zgodnie z regulaminem miniPortal/ePUAP. Jak ocenić tę ofertę?

Co z tajemnicą przedsiębiorstwa, jeśli wykonawca nie dochował formalności, by je utajnić?

Pytanie:

Prowadzę postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji. Przedmiot postępowania stanowi usługa przeprowadzenia warsztatów/szkoleń. Co powinien zrobić zamawiający, w sytuacji kiedy wykonawca w jednym pliku stworzył i podpisał wszystkie stanowiące ofertę formularze, oświadczenia, wykazy w tym treści zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa? Zamawiający w SWZ zapisał, że w przypadku zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, dokumenty z tajemnicą trzeba złożyć na Platformie Zakupowej w formularzu składania oferty w miejscu przeznaczonym na zamieszczenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Wykonawca te same pliki – ofertę załączył w miejscu Platformy Zakupowej „Jawna część oferty” oraz „Niejawna część oferty”. Wykonawca wyraźnie wskazał, że zastrzega informacje ujęte w wykazie osób prowadzących szkolenie. Zastrzegł, że to właśnie te dane nie mogą być udostępniane oraz uzasadnił zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Czy z racji tego, że część pliku oferty nie może zostać wyodrębniona, zamawiający może respektować zastrzeżenie wykonawcy? Zamawiający zapisał w SWZ, że „Wykonawca ponosi ryzyko braku wykazania, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i w takim przypadku Zamawiający będzie uprawniony do odtajnienia zastrzeżonych informacji”.

Czy współpraca z podmiotem trzecim może zostać objęta tajemnicą przedsiębiorstwa?

Pytanie:

Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony i obecnie jest na etapie oceny ofert. Wykonawca oświadczył w JEDZ, że w celu spełnienia warunku udziału w postępowaniu będzie polegał na zdolności innych podmiotów. Wykonawca oświadczył, że jego oferta wraz z załącznikami zawiera informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i załączył uzasadnienie dla zastrzeżenia części oferty jako tajemnicy. Wskazał, że tajemnicę stanowią m.in. zobowiązania podmiotów udostępniających zasoby, oświadczenia JEDZ tych podmiotów oraz wszystkie inne dokumenty dotyczące tych podmiotów, w tym wykaz części zamówienia, której wykonanie zostanie powierzone podwykonawcy.

Wykonawca wskazuje, że zastrzeżone informacje mają dla niego wartość gospodarczą, bowiem dotyczą m.in. posiadanego przez podmioty trzecie doświadczenia, a ich ujawnienie mogłoby negatywnie wpłynąć na możliwość efektywnego konkurowania między przedsiębiorcami i utrudnić mu pozyskanie zasobu w ewentualnych kolejnych zamówieniach, w przypadku np. unieważnienia i powtórzenia postępowania przez zamawiającego.

Wykonawca powołuje się na wyrok KIO o sygn. akt 2024/16: „Informacje w zakresie doświadczenia określonego podmiotu, a także fakt współpracy z danymi partnerami bez wątpienia posiada dla wykonawcy określoną, wymierną wartość gospodarczą”.

W poprzednim unieważnionym przez nas postępowaniu ofertę złożył ten sam wykonawca i załączył do niej dokumenty, tj. zobowiązanie do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów i JEDZ tego samego podmiotu X, których wówczas nie objął tajemnicą przedsiębiorstwa (w obecnym postępowaniu występują dwa podmioty trzecie X i nowy podmiot Y).

Czy zasadne jest objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa informacji umożliwiających identyfikację firm, z którymi wykonawca współpracuje i przy pomocy których zamierza wykonywać zamówienie i wykazuje spełnianie warunków udziału w postępowaniu, w szczególności dokumentów w których znajdują się nazwy podmiotów udostępniających zasoby w celu spełnienia przez wykonawcę warunku, tj. JEDZ tych podmiotów, ich zobowiązania, oświadczenia oraz wykaz podwykonawców, w którym są wskazani?