podmiot trzeci udostępniający swoje zasoby

Reguły składania dokumentów przez podmiot trzeci użyczający wykonawcy zasobów

Pytanie:

Moje pytanie dotyczy podmiotu, na którego zdolność techniczną i zawodową chcę powołać się w postępowaniu w nawiązaniu do art. 22a ustawy Pzp. Z zapisów siwz wynika, że poza załączeniem do oferty zobowiązania podmiotu do oddania mojej firmie zasobów należy złożyć także oświadczenie JEDZ dla tego podmiotu. Czy w związku z zapisem o wezwaniu do złożenia dokumentów, o których mowa w art. 25 ustawy Pzp, przez wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, zamawiający ma prawo żądać złożenia dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia (KRS, KRK, ZUS, US itp.) także od podmiotu, który oddaje najwyżej ocenionemu wykonawcy swoje zasoby? Takie reguły nie wynikają ze specyfikacji.

W postępowaniu prowadzonym w progach unijnych wykonawca, który powołuje się na zasoby innych podmiotów, w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia oraz spełniania, w zakresie, w jakim powołuje się na ich zasoby, warunków udziału w postępowaniu, ma obowiązek złożyć dotyczący ich JEDZ. Taki wymóg wynika z art. 25a ust. 3 pkt. 1 ustawy Pzp. Konieczność weryfikacji przez zamawiającego podmiotu trzeciego m.in. pod kątem braku podstaw do wykluczenia i tym samym obowiązek żądania przez niego przedłożenia stosownych dokumentów wynika m.in. z art. 22a ust. 3 ustawy Pzp, art. 26 ust. 1 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie dokumentów.

Jaki potencjał podmiotu trzeciego wolno udostępniać

Jaki potencjał podmiotu trzeciego wolno udostępniać i jak dobrze udostępnić zasoby?

Wykonawcy, którzy samodzielnie nie spełniają określonych przez zamawiającego warunków udziału w postępowaniu, mogą „pożyczyć” potencjał od podmiotu trzeciego. Niestety nie wszystkie zasoby można udostępniać, bo część z nich jest ściśle związana z danym podmiotem. W artykule przeczytasz m.in. o tym, jaki potencjał wolno udostępnić i o czym w związku z tym musisz pamiętać. Dowiesz się także, jak w praktyce przygotować zobowiązanie do udostępnienia zasobów. 

  • Wykonawca nie może polegać na kompetencjach lub uprawnieniach do prowadzenia określonej działalności zawodowej innych podmiotów. Wszelkie inne zasoby, umożliwiające potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu, mogą, co do zasady, zostać udostępnione wykonawcy.
  • Udostępnienie zasobów musi być realne, a weryfikacja w tym zakresie sprowadza się do udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, czy wykonawca będzie faktycznie dysponował zasobami w trakcie realizacji zamówienia. Podczas badania należy w sposób szczególny zwrócić uwagę na realność udostępniania zasobów integralnie związanych z indywidualną sytuacją konkretnego podmiotu (niektóre aspekty sytuacji finansowej).
  • Jeżeli udostępniane zasoby dotyczą doświadczenia, podmiot trzeci zobowiązuje się do realizacji robót lub usług, do realizacji których te zdolności są wymagane. Przyjmuje się, że współpraca ta powinna przybrać formę podwykonawstwa.
  • Jeżeli zamawiający zastrzegł kluczową część zamówienia, a ponadto uwarunkował możliwość udziału w postępowaniu od posiadania przez wykonawcę doświadczenia w realizacji tożsamych „kluczowych zadań”, wykonawca zostanie pozbawiony możliwości korzystania z potencjału podmiotu trzeciego w zakresie doświadczenia.  Podwykonawstwo nie będzie mogło bowiem obejmować kluczowych części zamówienia.
  • Jeżeli zamawiający ma wątpliwości co do tego, czy osoba, której podpis widnieje na zobowiązaniu, jest właściwie umocowana do składania oświadczeń w imieniu podmiotu trzeciego, powinien sytuację wyjaśnić w trybie art. 26 ust. 3a ustawy Pzp.

Co zrobić w sytuacji, gdy wykonawca mylnie wykazał, że powołuje się na zasoby podmiotu trzeciego?

Pytanie:

Dotyczy przetargu nieograniczonego na roboty budowlane. Wykonawca X złożył wraz z ofertą oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu oraz braku podstaw do wykluczenia, w którym wskazał, że będzie polegał na zdolnościach innych podmiotów w zakresie spełnienia warunku dysponowania zdolnościami technicznymi i zawodowymi (tj. kierownikiem robót z uprawnieniami). Wraz z ofertą złożył zobowiązanie pana Y (który jest kierownikiem robót z uprawnieniami) do oddania mu do dyspozycji swoich zasobów na potrzeby wykonania zamówienia. Po dokonaniu oceny punktowej ofert zamawiający wezwał wykonawcę X, którego ofertę ocenił najwyżej, do złożenia wymaganych dokumentów na potwierdzenie spełnienia warunków i braku podstaw wykluczenia. Zamawiający przypuszcza teraz, że wykonawca X złożył wadliwe oświadczenie w zakresie polegania na zdolnościach innych podmiotów w zakresie dysponowania  kierownikiem robót. Wydaje się bowiem, że wykonawca dysponuje tym kierownikiem tj. panem Y bezpośrednio i nie zachodzi tu sytuacja z art. 22a ustawy Pzp. Wobec powyższego zamawiający zwrócił się do wykonawcy z zapytaniem, jaki istnieje stosunek prawny między wykonawcą, a osobą, na dysponowanie której wykonawca się powołuje oraz czy jest to dysponowanie bezpośrednie czy pośrednie.

W odpowiedzi wykonawca wskazał, że osoba, na której zasoby się powoływał, jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, zatrudni ją na umowę zalecenie i tym samym będzie to dysponowanie bezpośrednie. Biorąc pod uwagę te wyjaśnienia, należy uznać, że oświadczenie złożone przez wykonawcę z ofertą jest wadliwe, bo w tym przypadku nie powinien powoływać się na zasoby innego podmiotu. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić zamawiający? Czy trzeba wezwać wykonawcę X do skorygowania oświadczenia o spełnieniu warunków oraz braku podstaw do wykluczenia, w zakresie w którym wskazał, że:

  • będzie polegał na zdolnościach innych podmiotów,
  • dysponuje odpowiednimi zdolnościami technicznymi i zawodowymi (tj. kierownikiem robót z uprawnieniami)?

Jaką podstawę prawną należałoby podać w wezwaniu do złożenia poprawnego oświadczenia?

Kiedy konieczne a kiedy niedopuszczalne będzie wezwanie wykonawcy do uzupełnienia zobowiązania podmiotu trzeciego?

Pytanie:

Zamawiający podczas sprawdzania JEDZ, stwierdził, że jeden z wykonawców na potwierdzenie zdolności technicznej wskazał, iż dysponuje harwesterem na podstawie umowy najmu, a kolejnym na podstawie umowy dzierżawy (w warunku zamawiający wymagał, aby wykonawca posiadał urządzenie typu harwester).

Wykonawca nie załączył do oferty zobowiązania do oddania wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby wykonania zamówienia. Nie przesłał również JEDZ dzierżawcy czy najemcy, zaś w formularzu oferty w zakresie podwykonawstwa wszystko wykreślił.

W siwz mamy zapis: „Jeżeli Wykonawca, wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1b PZP (pkt 6.2. SIWZ), polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a ust. 1 PZP zobowiązany jest złożyć:

1)      oświadczenia podmiotu trzeciego o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu (w zakresie warunku, w stosunku do którego udostępnia swój potencjał) i braku podstaw do wykluczenia na formularzu JEDZ. JEDZ podmiotu trzeciego powinien zostać złożony przed upływem terminu składania ofert w formie dokumentu elektronicznego, podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez ten podmiot. Zasady związane z przesłaniem formularza JEDZ w formie dokumentu elektronicznego zostały opisane w rozdziale 8 SIWZ;

2)      zobowiązanie podmiotu trzeciego albo inny dokument służący wykazaniu udostępnienia wykonawcy potencjału przez podmiot trzeci zgodnie z pkt 7.3. SIWZ. Zobowiązanie podmiotu trzeciego lub inny dokument służący wykazaniu udostępnienia wykonawcy potencjału przez podmiot trzeci należy w oryginale dołączyć do oferty. Wykonawca, który wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1b PZP (pkt 6.2. SIWZ), polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a ust. 1 PZP zobowiązany będzie do przedstawienia w odniesieniu do tych podmiotów dokumentów wymienionych w pkt 7.1. lit. b–n. Dokumenty wymienione w pkt 7.1. lit. b–n wykonawca będzie obowiązany złożyć w terminie wskazanym przez Zamawiającego, nie krótszym niż 10 dni, określonym w wezwaniu wystosowanym przez Zamawiającego do wykonawcy po otwarciu ofert w trybie art. 26 ust. 1 PZP”.

Czy w tym przypadku powinnam wezwać wykonawców do złożenia JEDZ podmiotów trzecich i zobowiązania na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp?