Wystosowanie do wykonawcy kolejnego wezwania do wyjaśnień wysokości ceny nie może stanowić drugiej szansy na wyjaśnienie ceny (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 kwietnia 2023 r., sygn. akt KIO 901/23).
Wykonawca jest zobowiązany na wezwanie zamawiającego wykazać, że jego cena jest realna, a zatem nie jest rażąco niska. Skoro wykonawca pomija koszty w kalkulacji, to stanowi to podstawę do uznania, że zaoferowana przez niego cena jest rażąco niska (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 stycznia 2023 r., sygn. akt KIO 68/23).
Zamawiający musi mieć podstawy, aby móc stwierdzić, że cena oferty jest rażąco niska. Jeżeli wykonawca złożył szczegółowe i rzetelne wyjaśnienia, odpowiadające wezwaniu zamawiającego, oraz poparte dowodami, to nie ma podstaw do ich kwestionowania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 lutego 2023 r., sygn. akt KIO 27/23).
Znamiona rażąco niskiej może mieć nie tylko całkowita cena oferty, ale także jej istotne części składowe. Jak wobec tego ocenić ofertę, w której cena za istotną oferowaną usługę, opiewa na 1 zł? Czy stosujemy tutaj regułę 30-procentowej różnicy między ceną a średnią wartością cen ofert lub kwotą szacunkową zamówienia? Czy może ona stanowić o obowiązku odrzucenia oferty? Sprawdź w artykule na przykładzie pewnego postępowania.
O rażąco niskiej cenie przeczytasz wiele przydatnych wskazówek w dziale: Rażąco niska cena oraz m.in. w artykułach: