Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Potrzebujesz sprawdzić, na jakim etapie procedury podstawowej dokonać określonych czynności np. wezwać do złożenia środków podmiotowych? Chcesz uporządkować przebieg trybu podstawowego i krok po kroku rozdzielić zadania między pracowników Twojej jednostki? Przygotowaliśmy dla Ciebie schemat trybu podstawowego, na którym sprawdzisz wszystkie niezbędne formalności. Przy każdym etapie znajdziesz potrzebne linki do materiałów dodatkowych związanych z procedurą trybu podstawowego opublikowanych na Portalu ZP. Będziesz mógł przejść bezpośrednio do niezbędnych wzorów dokumentów, webinariów, porad eksperckich bądź orzecznictwa. Schemat trybu podstawowego to praktyczne narzędzie, które poprowadzi Cię przez całe postępowanie.
Ile czasu ma Krajowa Izba Odwoławcza, aby rozpoznać odwołanie? Kiedy Izba odrzuci wniesione odwołanie? Jak przebiega rozprawa przed KIO? Kiedy można przystąpić do postępowania odwoławczego? To jedynie część pytań, na które odpowiadamy w artykule. Skorzystaj z praktycznych wskazówek i linków do wzorów dokumentów.
Prawo zamówień publicznych wyznacza odgórnie, jakie terminy składania ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu może wyznaczyć zamawiający. Obecnie reguluje także sposób liczenia poszczególnych terminów. Upewnij się, jaki termin wyznaczyć i jak go właściwie policzyć.
Dowiedz się, jak zmienić ogłoszenie o zamówieniu publikowane w Dz.Urz. UE i Biuletynie ZP. Sprawdź, kiedy i jak udostępniać specyfikację warunków zamówienia i o czym pamiętać, wprowadzając do niej modyfikacje. Przypominamy także krótko reguły publikacji ogłoszeń w postępowaniach krajowych i unijnych.
W przypadku każdego nawet najmniejszego zakupu zamawiający musi sprawdzić nowe przesłanki wykluczenia tzw. podmiotów rosyjskich które opisuje specustawa. Wykluczenie podmiotów rosyjskich dotyczy zamówień do 130.000 zł i innych zakupów wyłączonych spod reżimu ustawy Pzp. Zamawiający pytają, co z tzw. zakupami na fakturę za kilka czy kilkanaście złotych. Tutaj pojawia się wiele wątpliwości i niestety najnowsze wytyczne Urzędu Zamówień Publicznych ich nie rozstrzygają. Sprawdź wskazówki naszej ekspertki, jak podejść do tego problemu.
Od 9 i 16 kwietnia br. zamawiający muszą stosować nowe przesłanki wykluczenia tzw. podmiotów rosyjskich z postępowań oraz zakaz udzielania rosyjskim podmiotom zamówień publicznych. Z artykułu dowiesz się m.in. w jakich procedurach stosować nowe regulacje, wobec których podmiotów sprawdzać brak przesłanek wykluczenia oraz jak podchodzić do postępowań, które trwały w czasie wejścia w życie nowych przepisów. Artykuł omawia zarówno procedury unijne jak i krajowe. W kolejnej części opracowania omawiamy procedury, które nie podlegają reżimowi ustawy Pzp.
Sprawdź, jak przygotować postępowanie na zamówienie zgodnie z Prawem zamówień publicznych. Podpowiadamy krok po kroku, m.in. w jaki sposób opisać przedmiot zamówienia i oszacować jego wartość. Z artykułu dowiesz się także, o czym pamiętać, przeprowadzając konsultacje rynkowe. Przeczytasz o tym, jak sporządzić projekt umowy z wykonawcą. Zobacz, jak przygotować postępowanie na zamówienie publiczne w 5 uporządkowanych etapach.
Aby móc zmienić umowę z powodu COVID-19, nie wystarczy sam fakt realizacji prac w czasie pandemii. Trzeba najpierw wykazać, że wystąpiły okoliczności związane z COVID-19, a potem udowodnić, że miały one wpływ na realizację umowy. Zmiany umów w takich sytuacjach przenalizował UZP w kontrolach doraźnych, wykazując w nich kilka nieprawidłowości. Sprawdź praktyczne przykłady z trzech kontroli i upewnij się, czy zmiany w Twoich umowach zostały przeprowadzone zgodnie z prawem.
Zamawiający w założeniu mają zostać zobowiązani do umieszczania informacji o zawartych przez siebie umowach w rejestrze umów prowadzonym przez Ministra Finansów. Obowiązek miał wejść w życie 1 lipca 2022 r., ale trwają prace legislacyjne nad przesunięciem tego terminu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowe regulacje nie zaczną obwiązywać w przewidzianym czasie. Obowiązek rejestracyjny jest źródłem wielu niewiadomych, które prawdopodobnie uda się rozstrzygnąć, dopiero gdy zamawiający zaczną go realizować w praktyce. Nasi eksperci szukają m.in. odpowiedzi na pytanie, czy rejestr umów powyżej 500 zł obejmie umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Zapoznaj się z dwiema odpowiedziami w tym zakresie.
Ustawa Pzp wskazuje, że wykonawca może powierzyć realizację części zamówienia podwykonawcy w przetargu. Czy podwykonawcy mogą wykonać całe zamówienie? Czy wykonawca, który zleca podwykonawcy w przetargu całą umowę, może zostać oskarżony o obejście przepisów Pzp? Sprawdź opinię Krajowej Izby Odwoławczej oraz sądu okręgowego. Uniknij błędów w Twoich procedurach.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!