Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Protokół postępowania o zamówienie, jak i oferty z załącznikami są jawne. Czy wobec tego wykonawca może wnioskować do zamawiającego o wgląd do dokumentacji powstałej na etapie: szacowania przedmiotu zamówienia (w tym ofert, jakie otrzymał, opracowując wartość zakupu) oraz realizacji umowy (takie jak np. protokoły odbioru, ankiety oceny wykonawcy usług szkoleniowych itp.)? Jawność dokumentów szacowania oraz umowy i dokumentów związanych z jej realizacją regulują ustawy: Pzp i o dostępie do informacji publicznej. Przeczytaj, jak pozyskać wgląd do dokumentacji postępowania.
Często w trakcie realizacji umowy pojawiają się nieprzewidziane okoliczności, które powodują, że współpraca na dotychczasowych zasadach jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Wówczas konieczna jest zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego. Aby jednak móc tego dokonać, należy spełnić ustawowe warunki. Sprawdź przesłanki zmiany umowy zgodnie ze starą lub nową ustawą Pzp. Jeśli modyfikacje nie są możliwe lub strony nie zgadzają się na nie, umowę można rozwiązać.
W wielu przedsiębiorstwach, które mają siedzibę na terenie Polski, członkowie organu zarządzającego lub nadzorczego zamieszkują poza jej granicami. Ustawa Pzp wskazuje, że zamawiający ma prawo wymagać, aby osoby takie potwierdziły swoją niekaralność. Obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. przepisy zmieniły dotychczasową praktykę w tym zakresie. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę w odniesieniu do zaświadczenia z KRK dla cudzoziemców – członków zarządu lub rady nadzorczej wykonawcy.
Polityka zakupowa jest dokumentem, która pomaga zamawiającym realizować określone założenia, jakie postawiono przed rynkiem zamówień publicznych. Podmioty publiczne mają obowiązek m.in. działać zgodnie z zasadą efektywności ekonomicznej. Muszą też wprowadzić do postępowań elementy tzw. zielonych zamówień. Polityka nakazuje, aby używać w procedurach takich narzędzi ustawowych jak umowa ramowa bądź wstępne konsultacje rynkowe. O tym, jak realizować założenia Polityki Zakupowej Państwa, piszemy szczegółowo w artykule.
Polityka Zakupowa Państwa ma pomóc sektorowi publicznemu zarządzać swoimi zakupami. Opisuje ona wspólne i kompleksowe standardy, którymi określona kategoria zamawiających będzie się kierować, dokonując zamówień publicznych. Dokument obejmuje lata 2022–2025. Zawiera przy tym m.in. wytyczne, jak korzystać z narzędzi ustawy Pzp, aby wspomóc małych i średnich przedsiębiorców w ubieganiu się o zamówienia publiczne. Wyodrębnia określone kategorie zamówień, do których zamawiający powinni stosować szczególne reguły. Omówienie pierwszych 7 narzędzi znajdziesz w artykule. Kolejne 7 opiszemy w następnym Top temacie.
Nowa ustawa Pzp utrzymała obowiązującą w poprzednim stanie prawnym sankcję wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu za podanie nieprawdziwych informacji. Aktualnie konsekwencje wprowadzenia zamawiającego w błąd są jednak bardziej dotkliwe dla podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia. Wprowadzony bowiem został wydłużony okres wykluczenia. Co więcej, przesłanki te zostały przeniesione do fakultatywnych. Oznacza to, że jeżeli zamawiający ich nie przewidzi w danym postępowaniu, nie będzie mógł z nich skorzystać. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć, aby umieć poradzić sobie z nieprawdziwą informacją w procedurze udzielenia zamówienia publicznego.
Szczególnie dziś – w obliczu dynamicznego i niestabilnego wzrostu cen na rynku robót budowlanych, usług i dostaw, zamawiający powinien zadbać o zapisy umowy o zamówienie publiczne w zakresie waloryzacji czy zmiany wynagrodzenia. Sprawdź, jakie postanowienia zastosować w związku z tym w dokumentacji postępowania m.in. w SWZ i projekcie umowy z wykonawcą. Przeczytaj też, kiedy zachodzi konieczność zmiany ceny i w jaki sposób ją przeprowadzić. W artykule publikujemy przykładowe zapisy o waloryzacji wynagrodzenia w umowie na zamówienie publiczne. Możesz je zastosować np. w odniesieniu do cen paliwa, gazu, energii elektrycznej, materiałów i urządzeń.
Stale zmieniające się warunki rynkowe powodują, że realizacja umów w sprawie zamówień publicznych na pierwotnych warunkach może przestać być opłacalna. Wiele kontraktów zawarto jeszcze pod rządami starej ustawy Pzp z 2004 roku. Strony mają więc dodatkową trudność w ustaleniu zasad, na jakich wolno im zmodyfikować umowę. Dodatkowe możliwości zmian przewiduje także tzw. specustawa koronawirusowa. Zapoznaj się z zestawieniem pytań Czytelników o możliwe zmiany umowy m.in. w przypadku wzrostu cen dostaw oraz braku ich dostępności.
Zamawiający publiczni oraz ich związki, nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, sporządzają plan postępowań, które przeprowadzą w danym roku. Plan zamieszczają w Biuletynie Zamówień Publicznych. Ustawa Pzp zobowiązuje także zamawiających do aktualizacji planu postępowań, w sytuacji gdy zmienią się ich zamierzenia zakupowe. Poniżej znajdziesz zestawienie pytań naszych Czytelników o reguły związane m.in. z aktualizacją planu w 2022 roku. Omawiamy przypadki, w których zamawiający unieważnia postępowania oraz pozyskuje w ciągu roku dodatkowe środki na zamówienia.
Jak przygotować elektroniczną kopię dokumentu papierowego? Czy zawsze należy złożyć oryginał dokumentu elektronicznego? Kluczowe znaczenie ma w tym zakresie rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2021 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub konkursie (Dz.U. poz. 2452, dalej: rozporządzenie o elektronizacji). W artykule przeczytasz m.in. o tym, kto opatruje swoim podpisem elektroniczną kopię papierowego dokumentu. Dowiesz się także, kiedy dokument wystawia upoważniony, a kiedy nieupoważniony podmiot i jak takie dokumenty ocenić w postępowaniu. Poznasz jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jak zweryfikować skompresowany plik dokumentów z jednym podpisem wykonawcy.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!