Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
W sytuacji gdy inflacja, wojna w Ukrainie, COVID-19 powodują, że realizacja umowy w sprawie zamówienia publicznego na dotychczasowych zasadach przestaje być opłacalna, strony próbują wprowadzić do niej stosowne zmiany. Niestety nie zawsze będą one możliwe w świetle obowiązujących przepisów. Czasem jedynym wyjściem jest rozwiązanie umowy w sprawie zamówienia i zawarcie nowego kontraktu. Czy ustawa Pzp pozwala zawsze zakończyć bez przeszkód współpracę? Jak formalnie rozwiązać umowę w sprawie zamówienia publicznego? Co w sytuacji, gdy zamawiający nie zgadza się rozwiązać umowy za porozumieniem stron? Kiedy odstąpić od umowy a kiedy ją wypowiedzieć? Sprawdź w artykule.
Zamawiający i wykonawcy niejednokrotnie mają potrzebę zmiany zawartych umów o zamówienia publiczne. Tymczasem modyfikacje są dopuszczalne tylko w przypadkach przewidzianych w Prawie zamówień publicznych. Jak poradzić sobie, gdy nieprzewidziane sytuacje typu inflacja bądź wstrzymanie dostaw określonych komponentów uniemożliwiają realizację zamówienia na dotychczasowych zasadach? Co zrobić, gdy wykonawca wnioskuje o wydłużenie terminu wykonania prac? Jak podejść do problemu zmiany ryczałtu, gdy umowa przewiduje klauzule waloryzacyjne? Czy istnieje możliwość zmiany umowy, której jeszcze nie podpisano? To tylko część pytań, na które odpowiadamy w artykule. Zapoznaj się z omówieniem najważniejszych przesłanek zmiany umowy.Przy każdej odsyłamy do praktycznych porad i wskazówek, jakich nasi eksperci udzielają zamawiającym i wykonawcom w ich codziennej pracy.
Ogłoszenie o wykonaniu umowy w BZP to obowiązek, jaki wprowadziła ustawa Pzp z 2019 roku. W praktyce nadal jest on źródłem wątpliwości wielu zamawiających. W artykule znajdziesz praktyczną instrukcję krok po kroku jak wypełnić ogłoszenie w najbardziej problematycznych sekcjach oraz jak wypełnić ogłoszenie w przypadku zamówień częściowych. Przeczytasz także m.in. odpowiedzi na pytania: jak określić termin publikacji ogłoszenia i który moment jest chwilą wykonania umowy, jak wypełnić ogłoszenie, gdy naliczyłeś wykonawcy kary umowne, jak zachować się w sytuacji, gdy umowę rozwiązano przed terminem jej obowiązywania.
Specyfikacja warunków zamówienia to podstawowy dokument w przetargu, który zawiera wszystkie wymogi zamawiającego związane z procedurą udzielenia zamówienia oraz realizacją umowy po zakończonym przetargu. SWZ pojawia się w każdej procedurze zamówieniowej za wyjątkiem trybu z wolnej ręki. W artykule znajdziesz zestawienie niezbędnych elementów SWZ oraz spis zapisów fakultatywnych i dowiesz się, jak krok po kroku sporządzić i opublikować specyfikację.
Prawidłowe zastosowanie przepisów ustawy Pzp – także tych o trybie podstawowym – przysparza niekiedy problemów zarówno wykonawcom, jak i zamawiającym. W artykule omawiamy dwa wyroki KIO o trybie podstawowym z negocjacjami. Izba analizowała w nich, czy zamawiający miał prawo prowadzić negocjacje odnośnie do ceny oferty z wykonawcą, którego oferta nie przekraczała budżetu zamawiającego oraz czy decyzja zamawiającego o podjęciu negocjacji jest wiążąca, czy też można z niej zrezygnować. Sprawdź, jak orzekła KIO.
Jakie są środki komunikacji elektronicznej? Jak złożyć ofertę w formie elektronicznej? Czy zamawiający musi podpisywać przygotowywane dokumenty podpisem elektronicznym? Jak odszyfrować ofertę? Między innymi na te pytania odpowiadamy w artykule. Sprawdź, jak przebiega komunikacja elektroniczna między zamawiającym i wykonawcami zgodnie z Pzp.
Jeśli jesteś stroną kontraktu na zamówienie artykułów spożywczych, to z pewnością spotkałeś się już z problemem wzrostu cen różnego typu produktów z powodu wojny w Ukrainie, wciąż rosnącej inflacji oraz przerwanych łańcuchów dostaw. Zdarza się, że pierwotne warunki realizacji umowy narażają wykonawców na straty. Wówczas konieczne jest podjęcie działań, które przywrócą równowagę ekonomiczną stron kontraktu. Jeśli z kolei prowadzisz przetarg (lub w nim uczestniczysz) na dostawy żywności, pamiętaj o czasowo obniżonej stawce VAT. W artykule przeczytasz, jak zmienić umowę w przypadku znaczących zmian cen jaj i ryb. Dowiesz się także, jaki VAT proponować w ofertach na zamówienie artykułów spożywczych oraz jak oceniać oferty z różnymi stawkami.
Trwająca za naszą wschodnią granicą wojna wymaga podejmowania wielu pilnych działań pomocowych wobec napływających z Ukrainy uchodźców. Dodatkowo Unia Europejska wprowadza sukcesywnie sankcje względem podmiotów rosyjskich i powiązanych z Rosją, co z kolei przekłada się bezpośrednio na procedury zamówień publicznych i konieczność weryfikacji pod tym kątem wykonawców. W artykule zebraliśmy najnowsze pytania naszych Czytelników w kwestiach dotyczących nowych regulacji prawnych oraz bieżących problemów, jakie napotykają zamawiający w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na rynkach unijnych i rosyjskim. Przeczytasz w nim m.in. jak sprawdzać nowe przesłanki wykluczenia w procedurach podprogowych, jak wydatkować dotacje pozyskane przez szkoły na uczniów z Ukrainy, jak w praktyce wykonawca powinien oświadczać o braku nowych przesłanek wykluczenia względem niego oraz w jaki sposób weryfikować przesłanki wykluczenia wobec podwykonawców.
W niektórych sytuacjach zamawiający ma obowiązek unieważnić wszczęte postępowanie. Istotne jest jednak to, iż nie ma on w tym przypadku dowolności w podejmowaniu decyzji odnośnie do anulowania procedury. Wiążą go bowiem ściśle przesłanki unieważnienia postępowania, które opisuje ustawa Pzp. Unieważnienie bezpodstawne zaś naraża go na określoną odpowiedzialność. W artykule zebraliśmy najnowsze pytania naszych Czytelników związane z kwestią unieważnienia przetargu. Sprawdź, kiedy błędne warunki udziału w postępowaniu oraz kryteria oceny ofert mogą stanowić podstawę unieważnienia. Dowiedz się, jak ogłosić unieważnienie procedury. Zyskaj pewność, czy Twoja decyzja o unieważnieniu nie narazi Cię na określone sankcje.
Sprawdź, jak podpisać ofertę w przetargu w zależności od wartości zamówienia. Dowiedz się, jak długo będziesz związany ofertą i kiedy uzyskasz informacje o kwocie, jaką zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia. W artykule opisujemy także istotne kwestie związane z odrzuceniem ofert, jakie zawiera ustawa Prawo zamówień publicznych 2022.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!