W tym dziale znajdziesz porady prawne udzielone przez ekspertów w konkretnych sytuacjach, z jakimi spotkali się inni uczestnicy postępowań o zamówienia publiczne. Wszystkie odpowiedzi zostały udzielone przez doświadczonych prawników i specjalistów ds. Prawa zamówień publicznych.

Katarzyna Bełdowska

Czy podmiot trzeci może udostępnić wykonawcy swoje uprawnienia?

Pytanie: Prowadzę postępowanie na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów w przetargu unijnym. W warunkach udziału w postępowaniu żądam ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia oraz uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu odpadów i/lub przetwarzania (zagospodarowania) odpadów. Od jednego z wykonawców dostałam zobowiązanie podmiotu trzeciego do udostępnienia zasobu w zakresie, jak to określił wykonawca, zagospodarowania odpadów. To samo ujął w rozwinięciu obejmującym podanie zakresu, sposobu i okresu udostępniania zasobów oraz w informacji, czy i w jakim zakresie zrealizuje usługi. Napisał – cytuję: „zagospodarowanie odpadu w terminie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.”. Wydaje mi się, że z art. 118 ustawy Pzp wynika, że wykonawca może polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych bądź sytuacji finansowej lub ekonomicznej podmiotów udostępniających zasoby. Oznacza to, że powoływanie się na potencjał pomiotu trzeciego nie dotyczy warunku odnoszącego się do uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej. Czyli że wykonawca raczej pomylił podmiot trzeci z podwykonawstwem, a zobowiązanie mógł złożyć tylko co do warunku dotyczącego sytuacji ekonomicznej. Czy mam rację? Czy wykonawca w moim postępowaniu może dysponować podmiotem trzecim tylko w zakresie ubezpieczenia?

Iwona Bujak

Wykonawca nie spełnia warunku – czy można odrzucić ofertę już na etapie tworzenia rankingu ofert?

Justyna Andała-Sępkowska

Jak oceniać ofertę konsorcjum i z powołaniem się na zasoby podmiotów trzecich w przypadku zamówień zastrzeżonych?

Pytanie: Proszę o udzielenie kompleksowej opinii w zakresie sposobu procedowania z wykonawcami wspólnie ubiegającymi się o udzielenie zamówienia (konsorcjum firm) oraz podmiotami udostępniającymi zasoby, w sytuacji gdy zamawiający zastrzegł, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy mający status zakładu pracy chronionej, spółdzielnie socjalne oraz inni wykonawcy, których głównym celem lub głównym celem działalności ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, jest społeczna i zawodowa integracja osób społecznie marginalizowanych. Uwzględniamy przy tym warunek, że minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinien być nie mniejszy niż 30% osób zatrudnionych u wykonawcy albo w jego jednostce, która będzie realizowała zamówienie. Czy w obliczu powyższego stanu faktycznego, każdy z członków konsorcjum musi być wykonawcą, o którym mowa w art. 94 ust. 1 ustawy Pzp? Co w przypadku polegania przez wykonawcę na zasobach podmiotu udostępniającego w celu potwierdzenia spełnienia warunków dotyczących zdolności technicznych i zawodowych (wymagane 2 usługi)? Czy mając na uwadze fakt, że wykonawcy mogą polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, jeśli podmioty te wykonają usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane (zgodnie z art. 118 ust. 2 ustawy Pzp), nie wymusza to spełnienia wymogu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 ustawy Pzp także przez podmiot udostępniający zasoby, mimo literalnego brzmienia artykułu, tj. wyłącznie w odniesieniu do wykonawców? Wobec powyższego, czy zamawiający uprawniony jest do żądania podmiotowych środków dowodowych, o których mowa w art. 94 ust. 2 ustawy Pzp, również od podmiotów udostępniających zasoby?

Krzysztof Hodt

Kiedy zmienić warunek udziału z uwagi na pytania i sugestie wykonawców?

Pytanie: Warunek udziału, jaki zamawiający sformułował w SWZ brzmi: „O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące: zdolności technicznej lub zawodowej – wykonawca powinien wykazać, że wykonał należycie nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: co najmniej dwie roboty budowlane, z których każda polegała na budowie lub przebudowie drogi o nawierzchni bitumicznej lub betonowej lub mineralno-bitumicznej i długości minimum 2 km. Dodatkowe informacje dotyczące warunków udziału w postępowaniu: 1)     wykonawca powinien w wykazie robót wyraźnie określić zakres robót (w tym długość odcinka i rodzaj nawierzchni), aby można było ustalić, czy spełnia warunek udziału w postępowaniu, 2)     zgodnie z orzeczeniem TSUE C-387/14 (ESAPROJEKT) – odpowiedź na pytanie czwarte – zamawiający wskazuje, że w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia lub w przypadku korzystania z podmiotów udostępniających zasoby na podstawie art. 118 ustawy Pzp wykonawca lub minimum jeden wykonawca wspólnie ubiegający się o zamówienie lub minimum jeden podmiot udostępniający zasoby musi posiadać pełne doświadczenie wskazane w warunku udziału w postępowaniu wskazane w pkt. 6.1.4 SWZ – dotyczy to konieczności wykazania doświadczenia wynikającego z powtarzalności wykonanych robót tj. wykonania minimum 2 robót przez jeden podmiot”. Wykonawca zadał pytanie: „Czy zamawiający uzna spełnienie warunku udziału w postępowaniu, jeśli wykonawca wykaże, że dysponuje dwiema robotami budowlanymi gdzie każda polegała na budowie kilku dróg o nawierzchni bitumicznej i nawierzchni z betonowych płyt typu JOMB w ramach jednego zadania polegającego na wykonaniu prac związanych z zagospodarowaniem poscaleniowym, których łączna długości wynosiła minimum 2 km”. Jak odpowiedzieć wykonawcy na takie pytanie? Czy dostosować się do jego zakresu wykonanych robót czy ewentualnie poprawić warunek, zmniejszając zakres (tj. min. 1 robota)?

Dariusz  Bernacki

Wykonawca zastępuje osobę skierowaną do realizacji zamówienia inną osobą – jak ocenić ofertę?

Pytanie: Prowadzę postępowanie w trybie podstawowym o wartości mniejszej niż progi unijne w przedmiocie robót budowlanych. Zamawiający wezwał wykonawcę najwyżej ocenionego do złożenia podmiotowych środków dowodowych z art. 274 ust. 1 ustawy Pzp (m.in. wykazu osób oraz wykaz robót). Przedłożone dokumenty nie potwierdziły spełniania warunków udziału w postępowaniu. Zamawiający na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp wezwał do złożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków, opisując analizę złożonych dowodów. Wykonawca w odpowiedzi wskazał inną robotę budowlaną (wykonaną na rzecz zamawiającego) oraz inną osobę. Zamawiający wezwał go do wyjaśnienia formy dysponowania daną osobą. W odpowiedzi wykonawca złożył wykaz osób, w którym wskazuje nową osobę do wykonania zamówienia oraz w piśmie odpowiada, że wcześniej wykazana osoba (której dotyczyło wezwanie do wyjaśnień) „w przypadku konieczności zastępstwa pana Piotra ........ będzie związana z wykonawcą w sposób bezpośredni, tj. na mocy umowy o dzieło”. Czy taki ciąg zdarzeń w postępowaniu daje zamawiającemu możliwość rozstrzygnięcia postępowania i wyboru danej oferty? Czy można w ramach wyjaśnień przyjąć wskazanie kolejnej osoby? Czy można założyć, że w zakresie osoby, której dotyczyło wezwanie do wyjaśnień, wykonawca potwierdził, że nią dysponuje i tym samym można uznać, że spełnia warunki udziału w postępowaniu? Czy zamawiający może (powinien) wezwać do wyjaśnień i doprecyzować, która osoba ostatecznie jest wskazana do realizacji zamówienia ? Czy ofertę należałoby odrzucić i na jakiej podstawie?

Zamów dostęp do pełnej wersji portalu!

Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!