elektronizacja postępowania o zamówienie publiczne

Elektronizacja zamówień publicznych Pzp

Elektronizacja zamówień publicznych – ważne wskazówki praktyczne

Co w praktyce oznacza pełna elektronizacja zamówień publicznych? Przede wszystkim oferty i wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu a także tzw. wstępne oświadczenia wykonawcy muszą składać w formie elektronicznej z odpowiednim podpisem elektronicznym. Ponad to cała komunikacja między zamawiającym a wykonawcami odbywa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Kiedy weszła w życie pełna cyfryzacja przetargów publicznych? Jak obsługiwać platformę e-Zamówienia w zakresie przygotowania oferty? Między innymi o tym przeczytasz w naszym opracowaniu.

W tym artykule
  • Pełna cyfryzacja zamówień publicznych tj. we wszystkich postępowaniach bez względu na wartość zamówienia weszła w życie 1 stycznia 2021 r.
  • W związku z pełną elektronizacją zamawiający musi posiadać dostęp do platformy zakupowej. Ma możliwość korzystania z platform komercyjnych lub ogólnodostępnego darmowego narzędzia, jakim jest platforma e-Zamówienia.
  • Koszty prowadzenia postępowań po stronie zamawiającego w związku z cyfryzacją zamówień nie wzrosły, jeśli zamawiający zdecydował się skorzystać przy prowadzeniu procedury z ogólnodostępnej i bezpłatnej platformy e-Zamówienia. Elektronizacja zamówień publicznych przekłada się w pewnej mierze na oszczędności po stronie zamawiających, w związku z brakiem konieczności drukowania wielu dokumentów i następnie ich archiwizowania.
  • Koszty udziału w postępowaniu po stronie wykonawców wzrosły wówczas, gdy wykonawca nie dysponował dotychczas podpisem elektronicznym i musiał na potrzeby przetargów go uzyskać.