Kwestia uzupełniania przedmiotowych środków dowodowych wywołuje w praktyce niemałe problemy. Sprawa nie jest tutaj tak oczywista, jak w przypadku środków podmiotowych. Zamawiający musi bowiem przewidzieć możliwość uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, aby móc naprawić błąd bądź przeoczenia wykonawcy w tym zakresie. Nawet wówczas jednak uzupełnienie nie będzie mogło dotyczyć każdego aspektu błędnego lub brakującego środka. Sprawdź, jak Prawo zamówień publicznych reguluje wyjaśnianie i uzupełnianie przedmiotowych środków dowodowych.
Warto wspomnieć też o tym, że żądanie przedmiotowych środków dowodowych dotyczy danego postępowania o udzielenie zamówienia i oferowanego przez danego wykonawcę przedmiotu zamówienia. Nie można zatem tego braku konwalidować, powołując się na tożsame wymagania, które zamawiający sformułował w treści innych dokumentów zamówienia, składanych w innej procedurze. Nie ma przy tym znaczenia, że ta procedura dotyczy podobnych czy też tożsamych materiałów.
Być może zainteresują Cię także inne materiały związane z tym tematem:
Jedną z reguł postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest ocena kwalifikacji wykonawcy na podstawie dokumentów, jakie złożono podczas przetargu. Często wykonawca ma obowiązek przedstawić dowody, które określają, czy wykazywane zamówienia zostały wykonane lub są wykonywane należycie. Wówczas należy pamiętać, że ustawodawca określił tu kolejność przedstawiania dokumentów według ich wartości dowodowej (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 23 lutego 2022 r., sygn. akt KIO 290/22, KIO 291/22).
Aby sprawdzić zgodność oferowanych robót budowlanych, dostaw lub usług ze swoimi wymaganiami, zamawiający może żądać od wykonawcy certyfikatu zgodności lub sprawozdania z badań przeprowadzonych przez uprawnioną jednostkę. Jest to uprawnienie zamawiającego, które ustawodawca nadał mu w art. 105 ust. 1 ustawy Pzp (dawniej art. 30b starej ustawy Pzp z 2004 roku). Użyte w tym przepisie słowo „może” wskazuje, że wymóg przedstawienia tych dokumentów zależy do decyzji zamawiającego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 25 maja 2021 r., sygn. akt KIO 1048/21).
Aby zgłębić temat przedmiotowych środków dowodowych, zajrzyj także do artykułów: