Skoro wykonawca wskazał usługę wykonywaną na rzecz zamawiającego prowadzącego postępowanie, to nie był zobowiązany do złożenia dokumentów potwierdzających należyte wykonanie tej usługi. Zamawiający posiadał bowiem takie dokumenty i nie kwestionował prawidłowości wykonania usługi (wyrok KIO z 13 marca 2020 r.; sygn. akt KIO 439/20).
Niewłaściwa ocena referencji i błędy w tym zakresie mogą być nawet przedmiotem zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dlatego tak ważne jest, aby weryfikacja wykonawcy pod kątem tego, czy potwierdził wykazywane doświadczenie, przebiegała sprawnie i zgodnie z przyjętymi w przepisach i orzecznictwie zasadami. Poniżej druga część artykułu o tym, jak przeprowadzić procedurę oceny referencji. Sprawdź:
Właściwa ocena referencji, jakie wykonawca składa w postępowaniu jest składową procesu wyboru podmiotu, który rzetelnie i terminowo wykona umowę w sprawie zamówienia. W artykule przedstawiamy zestaw praktycznych wskazówek związanych z oceną referencji i ich przygotowaniem. Wykonawca dowie się z niego, jakich dokumentów nie należy przedkładać i dlaczego, zamawiający zyska pewność, jak za pomocą referencji sprawdzić doświadczenie wykonawcy.