zwrot zabezpieczenia

Ważność zabezpieczenia należytego wykonania umowy a czas zwrotu gwarancji

Pytanie:

Ustawa Pzp w art. 453 określa obowiązki zamawiającego dotyczące zwrotu zabezpieczenia, według których zamawiający ma odpowiednio 30 dni od dnia wykonania zamówienia na zwrot zabezpieczenia należytego wykonania umowy (ZNWU) oraz 15 dni po upływie okresu rękojmi za wady lub gwarancji na zwrot części zabezpieczenia z tytułu rękojmi za wady, lub gwarancji, jeśli zatrzymywał część ZNWU na ich pokrycie. Nie ma natomiast w ustawie informacji o występowaniu po stronie wykonawcy obowiązku składania dokumentów (zabezpieczenia w formie gwarancji/poręczeń) z datą ważności również uwzględniającą powyższe okresy (30 i 15 dni), które zamawiający ma na zwrot zabezpieczenia. Czy istnieją aktualnie jakieś przepisy, wyroki sądu lub KIO, które doprecyzowują kwestię okresów ważności, na jakie obligatoryjnie powinny być wystawiane takie dokumenty? Czy wykonawca ma obowiązek, wynikający z jakichkolwiek przepisów, złożyć taki dokument z okresem ważności dłuższym niż odpowiednio okres trwania umowy w przypadku ZNWU oraz ewentualnie okres obowiązywania gwarancji/rękojmi, tj. 30 lub 15 dni?

Czy dokument ZNWU wystawiony na czas ściśle pokrywający się co do dnia z okresem obowiązywania umowy jest wystawiony poprawnie, czy jest to niezgodne z jakimiś przepisami? Czy dokumenty ZNWU wystawiane na wydłużony okres (dodatkowe 30 i 15 dni) są jedynie oddolną „dobrą praktyką” stosowaną przez wykonawców i instytucje ubezpieczające?

Zamawiający ma obowiązek zwrotu zabezpieczenia w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia

Pytanie:

Kiedy zwrócić zabezpieczenie należytego wykonania umowy w sytuacji, gdy w siwz zamawiający zawarł zapis, iż pozostałą część (30 % wysokości zabezpieczenia) zwróci w ciągu 15 dni po upływie okresu gwarancji jakości (36 miesięcy od daty odbioru końcowego) - powinno być wpisane "po upływie okresu rękojmi za wady". Okres gwarancji stanowił kryterium oceny ofert, a wykonawca zaoferował 60- miesięczny okres gwarancji. W umowie znajdują się zapisy: „Zamawiający ma prawo dochodzić uprawnień z tytułu rękojmi za wady, niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji. Wykonawca odpowiada za wady w wykonaniu przedmiotu umowy również po okresie rękojmi, jeżeli Zamawiający zawiadomi Wykonawcę o wadzie przed upływem okresu rękojmi. Jeżeli Wykonawca nie usunie wad w terminie 14 dni wyznaczonym przez Zamawiającego na ich usunięcie, to Zamawiający może zlecić usunięcie wad innemu podmiotowi na koszt Wykonawcy. W tym przypadku koszty usunięcia wad będą pokryte w pierwszej kolejności z zatrzymanej kwoty będącej zabezpieczeniem należytego wykonania umowy". Ponadto w projekcie umowy jak i w zawartej umowie jest zapis, że: „30% wysokości zabezpieczenia (dop. Zamawiający zwróci)– w ciągu 15 dni od upływu okresu rękojmi za wady”. Robota budowlana polegała na wymianie kotła instalacji grzewczej oraz montażu kolektorów słonecznych. Na etapie przetargu żaden z wykonawców (w tym wykonawca, z którym zawarto umowę) nie zauważył powyższych rozbieżności.

Zwrot zabezpieczenia powinien nastąpić po dokonaniu odbioru pogwarancyjnego

Pytanie:

Zgodnie z art. 151 ustawy Pzp, 30% wartości zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający zwraca wykonawcy po zakończeniu okresu udzielonej gwarancji. W naszym przypadku okres ten mija 23.06.2013r. W umowie z wykonawca jest zapis:

"Wykonawca gwarantuje wykonanie robót jakościowo dobrze, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i sztuką budowlaną, bez wad, które pomniejszą wartość robót lub uczynią obiekt nieprzydatnym do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Wykonawca udziela gwarancji jakości na roboty objęte niniejszym zamówieniem na okres 5 lat od dnia podpisania protokółu odbioru końcowego. Okres rękojmi biegnie równolegle z okresem udzielonej gwarancji. W okresie trwania gwarancji jakości i rękojmi za wady przeglądy gwarancyjne będą się odbywały w następujących terminach:

  • na każde żądanie Zamawiającego w przypadkach stwierdzenia wad i usterek przez służby Zamawiającego, lub użytkownika obiektu,

  • na jeden miesiąc przed zakończeniem okresu udzielonej gwarancji jakości.

W każdym przypadku koszty przygotowania i organizacji przeglądów ponosi Wykonawca.”

Czy wobec powyższego zabezpieczenie należytego wykonania umowy może nastąpić dopiero po dokonaniu pisemnego bezusterkowego odbioru pogwarancyjnego? Czy odbiór pogwarancyjny winien odbyć się w obecności przedstawiciela konserwatora zabytków, z uwagi na to, że jest to obiekt zabytkowy? Czy też wobec nie zgłaszania wad i usterek przez zamawiającego, zwrot zabezpieczenia następuje w ciągu 15 dni po upływie rękojmi za wady lub gwarancji jakości, niezależnie od tego czy spisano protokół pogwarancyjny? Jakie znaczenie prawne ma zgłoszenie przez zamawiającego odbioru pogwarancyjnego w terminie krótszym niż 1 miesiąc przed zakończeniem okresu gwarancji jakości? Czy odbioru może dokonać spółka akcyjna, która nie była stroną umowy, a przedsiębiorca – wykonawca wniósł do tej spółki swoje przedsiębiorstwo w formie aportu, przy czym zamawiający nie wyrażał zgody na przelew wierzytelności? W umowie z wykonawcą był następujący zapis:

„Zabrania się cesji wierzytelności wynikających z niniejszej umowy na osoby trzecie bez pisemnej zgody zamawiającego”.

Komu zamawiający ma zwrócić zabezpieczenie należytego wykonania umowy – 30 %? Czy w ogóle ma zwrócić to zabezpieczenie czy zamawiający może zatrzymać zabezpieczenie skoro przedsiębiorca – wykonawca – wniósł swoje przedsiębiorstwo jako aport, a zamawiający nie wyraził zgody na cesję wierzytelności?