Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Od nowego roku możliwe będzie udzielanie z wolnej ręki zamówień określanych mianem „in-house”. Dotyczy to przede wszystkim samorządów choć nie tylko. Katalog zastosowania tego trybu jest dużo szerszy i odnosi się np. do relacji łączących administrację publiczną z podległymi jednostkami. Sprawdź, w jakich sytuacjach można udzielić zamówienia z wolnej ręki na podstawie tzw. przesłanki in-house.
Podział zamówienia na części może być dla zamawiającego korzystnym rozwiązaniem, gdyż umożliwia udział w postępowaniu większej liczbie wykonawców, którzy być może nie mieliby szansy złożyć oferty, gdyby zamówienie nie zostało podzielone na części. Dzięki temu – na skutek zwiększenia konkurencji – można nierzadko uzyskać korzystniejsze oferty. Poniższy tekst omawia formalności, o jakich trzeba pamiętać prowadząc tego rodzaju procedurę.
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia to najważniejszy dokument w postępowaniu. Określa wszystkie reguły gry obowiązujące w danej procedurze. W przetargu nieograniczonym, a po nowelizacji również ograniczonym, musi być udostępniona obowiązkowo na stronie internetowej. Sprawdź, jaki wpływ na konstrukcję tego dokumentu mają znowelizowane przepisy ustawy Pzp, i uniknij błędów. W poniższym tekście przeczytasz o nowym wymogu dotyczącym zatrudniania osób wykonujących zamówienie na umowę o pracę. Dowiesz się także, na co zwrócić uwagę, formułując postanowienia związane z wykluczaniem wykonawców z postępowania. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat żądania w siwz dokumentów i oświadczeń od oferentów.
W realizacji zamówień publicznych podwykonawcy są chronieni poprzez możliwość uzyskania bezpośredniej płatności od inwestora. Jako faktyczni uczestnicy procesu realizacji zamówienia publicznego powinni jednak wywiązywać się ze swoich obowiązków, głównie względem państwa. Nowelizacja ustawy Pzp umożliwia zamawiającym weryfikację, czy wobec podwykonawcy nie zachodzą podstawy wykluczenia. Zobacz, jak w praktyce sprawdzić, czy podwykonawca to solidny podmiot, któremu można zaufać.
Czy zamawiający w postępowaniu, w którym złożono tylko jedną ofertę, ma obowiązek wezwania do złożenia oświadczenia wykonawcę, który nie złożył oświadczenia o przynależności do grupy kapitałowej? UZP udziela odpowiedzi przeczącej. Z kolei niezłożenie takiego oświadczenia w ustawowym terminie 3 dni nie powinno zdaniem UZP powodować automatycznego wykluczenia wykonawcy z procedury.
Rażąco niska cena to temat budzący wiele emocji. Pozostawienie zbyt dużej swobody zamawiającym powodowało, że często wybierano mocno zaniżone oferty. Przeregulowanie zapisów służyło z kolei często sztucznym wezwaniom w sytuacjach, gdy wątpliwości wcale się nie pojawiały. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, co zmieniła nowelizacja w kwestii obowiązków związanych z wyjaśnianiem wysokości zaoferowanego wynagrodzenia.
Nowelizacja zrywa z dotychczasowym założeniem, że cena zawsze powinna stanowić kryterium oceny ofert. Ustawodawca przewidział bowiem możliwość wyboru oferty wyłącznie na podstawie pozacenowych kryteriów. Wprowadzono pojęcie „kosztów cyklu życia” oraz rozwiązano problem uzyskania ofert o tej samej cenie. Sprawdź, jak stosować nowe regulacje w Twojej pracy.
Jeżeli wartość Twojego zamówienia nie przekracza progów unijnych, może być objęta wyłączeniem. Sprawdź, w stosunku do których zamówień przepisy ustawy Pzp nie mają zastosowania i nie musisz stosować reżimu proceduralnego. Poniżej prezentujemy listę takich usług, dostaw i robót budowlanych.
Nowelizacja ustawy Pzp to gorący temat ostatnich tygodni. Wiele się mówi o nowych obowiązkach ciążących na zamawiających. Także dla wykonawców nowe przepisy to prawdziwa rewolucja – szczególnie jeśli chodzi o przygotowanie dokumentacji ofertowej. Sprawdź, jak stosować przepisy nowelizacji w praktyce. W tekście znajdziesz omówienie ważnych dla wykonawcy zmian w ustawie Pzp dotyczących składania ofert, potwierdzania warunków udziału w postępowaniu oraz braku podstaw wykluczenia z procedury.
W jaki sposób udowodnić, że inny podmiot „pożyczy” Ci swój potencjał? Jakie dokumenty właściwe dla podmiotu trzeciego należy przedstawić z ofertą? Jakie zmiany w tym zakresie wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy Pzp? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!