Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Treść wezwania do wykonawcy determinuje w dużej mierze treść jego odpowiedzi. Zamawiający może poprosić o wyjaśnienie przynajmniej podstawowych elementów cenotwórczych. Natomiast jeżeli w wezwaniu zamawiający zamieści szczegółowe pytania, to złożone przez wykonawcę wyjaśnienia muszą stanowić odpowiedź.
Organizator przetargu, prowadząc postępowanie, ma prawo zweryfikować wykonawców pod kątem różnych warunków. Wśród nich są m.in. odpowiednie do realizacji zamówienia wiedza i doświadczenie czy potrzebne uprawnienia. Na potwierdzenie spełniania wszystkich warunków udziału w postępowaniu zamawiający może następnie wymagać konkretnych określonych przepisami dokumentów. O tym, na jakie wymogi w zakresie dokumentacyjnym należy być przygotowanym, piszemy w poniższym artykule.
Skomplikowane zamówienia, umowy o znacznej wartości wymagające zatrudnienia sporej liczby pracowników – to z pewnością sytuacje, w których wykonawcy opłaca się skorzystać z pomocy innych firm. Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa Pzp) nie tylko umożliwia podzlecanie prac, ale też otacza podwykonawców szczególnymi względami.
Oferta z za wysoką ceną nie gwarantuje sukcesu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Jednak zaniżanie wynagrodzenia, aby za wszelką cenę wygrać przetarg, również nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby oferta w ogóle mogła podlegać porównaniu i ocenie, komisja przetargowa w pierwszej kolejności ma bowiem obowiązek zbadać, czy jej cena nie jest rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia. Zaniżone wynagrodzenie może stać się następnie przyczyną jej odrzucenia.
Opis przedmiotu zamówienia jest jedną z najważniejszych czynności dokonywanych przez zamawiającego w toku przygotowywania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Niewątpliwie zamawiający zobligowany jest do jego należytego sporządzenia, a wszelkie uchybienia w tym zakresie nie mogą w sposób negatywny wpływać na pozycję wykonawcy w postępowaniu.
Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje kilka trybów udzielenia zamówienia. W zależności od przedmiotu zamówienia, wartości zamówienia i celów, jakie chce osiągnąć, zamawiający dysponuje szerokim wachlarzem trybów udzielenia zamówienia.
Ogólną zasadą procedury zamówienia publicznego jest jej jawność, a w konsekwencji oznacza to, że niejawność musi zostać uzasadniona. Od tej reguły obowiązuje wyjątek, zgodnie z którym nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca:
Wykonawcy, którzy sami nie są w stanie sprostać wymogom zamawiającego, mają możliwość połączenia swoich potencjałów i zawiązania konsorcjum, które złoży wspólną ofertę. Warto znać zasady ubiegania się o zamówienie w takiej formie, aby zapobiec wykluczeniu z postępowania. Ustawa Pzp wymaga od konsorcjum m.in. tego, aby ustanowiło w postępowaniu pełnomocnika. Nie zezwala natomiast zamawiającemu żądać od konsorcjantów na etapie składania ofert jakiejkolwiek umowy regulującej ich współpracę. W poniższym tekście piszemy o wszystkich aspektach formalnych związanych ze składaniem wspólnej oferty oraz o kwestiach dotyczących zmian w składzie konsorcjum.
Właściwości wykonawcy nie mogą być oceniane na podstawie kryteriów oceny ofert, cena ofertowa powinna zawierać podatek od towarów i usług, jeśli taki jest wymagany, a wybór oferty powinien zapewniać wykonanie zamówienia na jak najkorzystniejszych warunkach – to tylko niektóre z wniosków, jakie pojawiają się po analizie kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych przeprowadzonych w latach 2014-2015.
Klauzule społeczne umożliwiają uwzględnianie w zamówieniach publicznych rozwiązań pozytywnie oddziałujących na społeczeństwo. Ich katalog jest otwarty, co oznacza, że to od decyzji zamawiającego zależy jaki rodzaj działania zastosuje. Niestety są niewykorzystanym narzędziem wpływania na warunki pracy osób realizujących zamówienia publiczne. Skala ich stosowania jest drastycznie niska, a przyczyna leży głównie w dobrowolności ich użycia.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!