pełnomocnik zamawiającego

Kto w praktyce może być pełnomocnikiem zamawiającego?

Pytanie:

Nasze pytanie dotyczy art. 15 ust. 2 ustawy Pzp, który mówi o pełnomocniku zamawiającego. Powołano centrum usług wspólnych jako jednostkę budżetową w myśl ustawy o finansach publicznych. Zarówno centrum jak i gmina są zamawiającym. Chcemy jako urząd udzielić centrum pomocy w zakresie przygotowania postępowania przetargowego. Czy działa tu wówczas art. 15 ust. 2 ustawy Pzp? Czy zamawiający – centrum może powierzyć pewne czynności własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej i czy może to być właśnie urząd?

W mojej ocenie art. 15 ust. 2 ustawy Pzp nie ogranicza takiej pomocy, natomiast zasady działania w ramach przedmiotowego przepisu należy rozpatrywać przez pryzmat poniższych wyjaśnień.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy Pzp to zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia. Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy Pzp może on powierzyć działania pomocnicze własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej. W ramach tego powierzenia w imieniu zamawiającego będzie wówczas działał pełnomocnik.

W tej materii stanowisko zajął Urząd Zamówień Publicznych w wydanej przez siebie opinii. Analizując zagadnienie, odniósł się również do kwestii odpowiedzialności zamawiającego, na rzecz którego pełnomocnik będzie działał.

„I. Stosownie do treści art. 15 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.), dalej »ustawa Pzp«, postępowanie o udzielenie zamówienia przygotowuje i przeprowadza zamawiający. Zamawiający, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy Pzp, może jednak powierzyć przygotowanie albo przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej. Podmioty te działają jako pełnomocnicy zamawiającego, co oznacza, iż dokonywane przez nich w granicach umocowania czynności pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla zamawiającego.