przedłużenie terminu zawiązania ofertą

Jaka będzie podstawa prawna odrzucenia oferty, co do której nie wyrażono zgody na przedłużenie terminu związania nią?

Pytanie:

Zamawiający wystąpił do wykonawcy z wnioskiem o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu związania ofertą o 60 dni wraz z jednoczesnym przedłużeniem ważności wadium. Wykonawca przesłał informację, że nie wyraża zgody na te działania. Nieprzedłużenie terminu związania ofertą stanowi o braku woli wykonawcy co do dalszego uczestnictwa w postępowaniu i braku gotowości do zawarcia umowy na warunkach określonych w ofercie. Czy oferta podlega odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7a ustawy Pzp czy zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 7a i 7b ustawy Pzp?

W opisanym przypadku oferta podlega odrzuceniu zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 7a ustawy Pzp.

Zamawiający jest zobowiązany do odrzucenia oferty wykonawcy w ściśle określonych w ustawie okolicznościach. Obowiązek ten aktualizuje się m.in. w sytuacji, w której na wezwanie zamawiającego do przedłużenia terminu związania ofertą, wykonawca nie wyrazi takiej zgody. Zignorowanie wezwania do przedłużenia terminu związania ofertą wywołuje skutki określone w art. 89 ust. 1 pkt 7a ustawy Pzp. Zgodnie z tą regulacją zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli wykonawca nie wyraził zgody, o której mowa w art. 85  ust. 2, na przedłużenie terminu związania ofertą. Skorzystanie z tej przesłanki jest w tym przypadku oczywiste ze względu na  fakt, że przepis art. 89 ust. 1 pkt 7a odsyła wprost do art. 85 ust. 2 ustawy Pzp. Ten ostatni z kolei wskazuje, że  zamawiający ma prawo wystąpić do wykonawcy o przedłużenie terminu związania ofertą o określony okres czasu. Jednoznacznie więc oba te przepisy są ze sobą ściśle powiązane.

Przedłużenie terminu związania ofertą po jego upływie nie jest skuteczne

Pytanie:

W prowadzonym obecnie postępowaniu 60-dniowy termin związania ofertą upływał 10 czerwca 2017 r. W dniu 2 czerwca 2017 r. zamawiający na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy Pzp zwrócił się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu związania ofertą o 60 dni. Wskazał jednocześnie, iż zgodę lub odmowę należy dostarczyć do siedziby zamawiającego w terminie do 9 czerwca 2017 r. do godz. 14 a jej niedostarczenie zostanie potraktowane jako odmowa. Pouczył przy tym, iż w przypadku wyrażenia zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, należy jednocześnie przedłużyć okres ważności wadium lub złożyć nowe wadium na przedłużony okres związania ofertą w terminie do 9 czerwca 2017 r. do godz. 14, ponieważ zgodnie z art. 85 ust. 4 ustawy Pzp zgoda na przedłużenie okresu związania ofertą jest dopuszczalna jedynie z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium.

Jeden z wykonawców jako zabezpieczenie oferty złożył gwarancję ubezpieczeniową obowiązującą do 12 czerwca 2017 r. Tenże wykonawca na wezwanie zamawiającego, o którym mowa powyżej, złożył 12 czerwca 2017 r. zgodę na przedłużenie terminu związania ofertą wraz z aneksem do gwarancji. Czy w takiej sytuacji należy uznać, iż w sposób prawidłowy złożył przedłużenie terminu związania ofertą? Czy znowelizowany art. 14 ust. 2 ustawy Pzp stosujemy także do ustalenia upływu terminu związania ofertą?

Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert

Pytanie:

Otwarcie ofert nastąpiło 26 lutego 2015 r. Wybrano najkorzystniejszą ofertę, spośród sześciu oferentów. Wykluczono jednego wykonawcę, dwie oferty przekraczały budżet przeznaczony przez zamawiającego, zostały więc trzy oferty spośród której wybrano najkorzystniejszą, kryterium była cena. Moja oferta uplasowała się na trzecim miejscu. Następnie 26 marca 2015 r. my oraz kolejnego dnia drugi wykonawca w rankingu ofert, złożyliśmy odwołania do KIO. Izba nakazała zamawiającemu odrzucić wybraną wcześniej najkorzystniejszą ofertę i ponownie dokonać analizy ofert. KIO nie uwzględniło moich uwag w stosunku do oferenta z drugiego miejsca. Wyrok był 10 kwietnia 2015 r. i przez ponad miesiąc  zamawiający jeszcze nie wybrał żadnej oferty spośród dwóch, które zostały. Pierwotny termin związania ofertą (był to termin 90 dni ) upływa z dniem 26 maja 2015 r. ( proszę mnie poprawić jak się mylę, gdyż nie wiem, czy sam dzień otwarcia ofert się wlicza do tego terminu, czy należy liczyć od następnego dnia po otwarciu ofert). Czy odwołania do KIO przedłużyły ten termin związania ofertą? Jeżeli tak, to bardzo proszę o wskazanie do kiedy. Ja ze swojej strony chciałabym złożyć Zamawiającemu oświadczenie o przedłużeniu ważności mojej oferty, gdyż wiem, że jest to bardzo ważne. Do kiedy mam czas i jak powinno wyglądać takie przedłużenie terminu ważności oferty oraz na ile dni mogę przedłużyć tę ważność oferty? Wiem, że ze względu na fakt nie wybranie ponownie najkorzystniejszej oferty, nie muszę wnosić wadium (nie mylę się?) Ja jednak chciałabym to wadium wnieść, ponieważ mi zostało zwrócone w momencie pierwotnego wyboru najkorzystniejszej oferty. Czy to będzie błędem jak wraz ze złożeniem przedłużenia ważności mojej oferty wniosę również, ponownie wadium? Czy mam zamawiającego poinformować odrębnym pismem o ponownym wniesieniu wadium, czy wystarczy samo oświadczenie o przedłużeniu oferty i potwierdzenie z banku przelewu wniesienia ponownie wadium?