roboty budowlane

Właściwa kwalifikacja zamówienia jako roboty budowanej, dostawy lub usługi – skorzystaj z opinii UZP

Pytanie:

Przedmiotem przetargu ma być zabezpieczenie historycznego wyrobiska górniczego poprzez iniekcję. W ramach zamówienia będą wykonywane:

1. Roboty w oparciu o Prawo geologiczne i górnicze.

2. Roboty w wyrobiskach podziemnych – rozporządzenie ministra energii z 23 listopada 2016 r.

3. Roboty w wyrobiskach objętych ochroną konserwatorską obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

W świetle Prawa budowlanego nie jest to robota budowlana, ale prace związane z wyrobiskami górniczymi kwalifikowane jako roboty budowlane dla górnictwa, podlegające prawu górniczo-geologicznemu. Na stronie UZP znalazłam następującą informację:

„Jak należy opisać przedmiot zamówienia, który dotychczas kwalifikowano odpowiednio jako usługę lub dostawę, natomiast po wejściu w życie rozporządzenia w sprawie wykazu robót należy kwalifikować go jako robotę budowlaną? – Nowe definicje „robót budowlanych” i „obiektu budowlanego” nie będą miały wpływu na rozumienie tych pojęć w innych aktach normatywnych zawierających ich definicję oraz na interpretację przepisów budowlanych, czy też przepisów dotyczących podatków oraz kwalifikowania wydatków. Definicje te pozostają również bez wpływu na dokonywanie opisu przedmiotu zamówienia, w skład którego wchodzą świadczenia, które w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane nie są robotami budowlanymi”. Czy wobec tego jesteśmy zobowiązani stosować art. 31 ust. 1 i art. 33 ustawy Pzp? A może do przedmiotu zamówienia niebędącego robotami budowlanymi w rozumieniu Prawa budowlanego nie będą miały zastosowania zasady dokonywania opisu przedmiotu zamówienia w rozumieniu art. 31 ustawy Pzp oraz ustawowe reguły szacowania wartości robót budowlanych?

Upewnij się, czy budowa placów zabaw to roboty budowlane i zastosuj właściwe przepisy

Pytanie:

Zamierzamy przeprowadzić postępowanie przetargowe na budowę 13 placów do ćwiczeń fizycznych dla osób powyżej 16 roku życia (CPV 37440000-4 Sprzęt do ćwiczeń siłowych). W ramach zadania będzie realizowana dostawa wraz z montażem i rozmieszczeniem urządzeń do ćwiczeń siłowych oraz drobne roboty budowlane związane z obsadzeniem urządzeń oraz bezpiecznymi nawierzchniami wokół nich. Dla każdego z 13 placów została wykonana dokumentacja techniczna, gdyż zgodnie z Prawem budowlanym są to elementy małej architektury, przez co stanowią roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę. Przeanalizowaliśmy wiele ogłoszeń o zamówieniu zamieszczonych przez innych zamawiających. W większości analizowanych przypadków przedmiot zamówienia został zakwalifikowany jako roboty budowlane. Jednak stwierdziliśmy, że przedmiot zamówienia dotyczący placów do ćwiczeń fizycznych czy placów zabaw itp. nie znajduje się w wykazie robót budowlanych w rozporządzeniu z 26 lipca 2016 r. w sprawie wykazu robót budowlanych. Jak jest naprawdę? Jednocześnie planujemy w tym roku przeprowadzić przetargi na budowę placów zabaw dla dzieci do 16 roku życia. Czy oba postępowania (na budowę 13 placów do ćwiczeń fizycznych oraz budowę placów zabaw dla dzieci) należy traktować łącznie?