tryb z wolnej ręki

Zmiana istotnych warunków zamówienia a tryb z wolnej ręki zgodnie z nowym Pzp

Pytanie:

W trybie podstawowym bez ogłoszenia na instalację znaków informacyjnych (robota budowlana) nie wpłynęła żadna oferta. W postępowaniu tym zamawiający postawił warunki udziału w postępowaniu dotyczące doświadczenia i uprawnień wykonawcy i zażądał złożenia wykazu robót i wykazu osób skierowanych do realizacji zamówienia. Zażądał również złożenia próbki – modelu fizycznego, znaku informacyjnego przeznaczonego do wbudowania go w ziemię. Próbka ta miała być oceniana w kryterium „jakość”. Zamawiający chce przeprowadzić kolejne postępowanie na ten sam przedmiot zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 305 pkt 2 ustawy Pzp. Nie zmieni się opis przedmiotu zamówienia ani treść umowy, zatem warunki wykonania zamówienia nie ulegną zmianie. Czy w takiej sytuacji, biorąc pod uwagę art. 306 ust. 2 ustawy Pzp, zamawiający może zrezygnować z żądania od wykonawcy zaproszonego do negocjacji złożenia wyżej wskazanych dokumentów podmiotowych? Czy może również zrezygnować z wymogu złożenia próbki, bo nie będzie konieczności i możliwości oceny ofert w kryteriach (w trybie z wolnej ręki nie ma ofert)? Jak zinterpretować zastrzeżenie z art. 305 pkt 2 ustawy Pzp „pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione” w odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 112 ustawy Pzp i w odniesieniu do warunków zamówienia zdefiniowanych w art. 7 pkt 29 ustawy Pzp?

Tryb zamówienia z wolnej ręki 2021 – pytania zamawiających, podpowiedzi ekspertów

Tryb zamówienia z wolnej ręki 2021 – pytania zamawiających, podpowiedzi ekspertów

Jakie problemy możesz napotkać przy zamówieniu z wolnej ręki realizowanym w 2021 roku? Na podstawie 3 autentycznych pytań naszych Czytelników omawiamy poniższe zagadnienia związane z tą procedurą:

1. Forma dokumentów i oświadczeń, jakie wykonawca składa w procedurze z wolnej ręki

2. Na jakiej podstawie prawnej skorzystać z trybu z wolnej ręki do zamówienia dostawy ciepła i usługi dystrybucji energii elektrycznej?

3. Czy zamówienia dodatkowe wolni zlecić w trybie z wolnej ręki?

W tym opracowaniu przeczytasz:

  • Wykonawca może zastosować formę pisemną i dokumentową w postępowaniu, jedynie wtedy gdy zamawiający odstąpił od zastosowania w środków komunikacji elektronicznej. Zamawiający nie może jednak w tym zakresie podjąć swobodnej decyzji. Przepisy dotyczące trybu z wolnej ręki, w przypadku postępowań o wartości mniejszej niż progi unijne, nie zawierają żadnych wyłączeń co do postaci/formy dokumentów.
  • Tryb wolnej ręki upraszcza nabycie przedmiotu zamówienia, w przypadkach gdy zamawiający nie może wybrać wykonawcy w trybach konkurencyjnych. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy wykonawca z przyczyn obiektywnych i faktycznych może być tylko jeden. Dlatego procedura ta będzie stosowana najczęściej w celu zawarcia umowy na dostawę energii elektrycznej, wody czy gazu. W tych przypadkach operator jest tylko jeden i nie ma fizycznej i technicznej możliwości, by udzielić zamówienia innemu podmiotowi.
  • Zamawiający, który chce zamówić dystrybucję energii elektrycznej i dostawę ciepła, może zastosować w tym przypadku zastosować art. 214 ust. 1 pkt 1a ustawy Pzp.

Czy szpital, kupując od likwidowanego wykonawcy, może zastosować tryb z wolnej ręki?

Pytanie:

Reprezentuję zamawiającego, którym jest szpital. Z wzoru umowy dotacji wynika, że kwotę, którą otrzyma szpital, musi wydatkować w procedurze zgodnej z ustawą Pzp, z wyjątkiem sytuacji gdy zastosowanie tej ustawy jest wyłączone na podstawie innych przepisów ustawowych.

Treść umowy o dotację była przygotowywana przede wszystkim z myślą o sytuacji, gdy to szpital jako podmiot dotowany organizuje postępowanie w przedmiocie nabycia sprzętu jako zamawiający. Status szpitala jednoznacznie nakazuje dokonywać zamówień zgodnie z ustawą Pzp poza wprost uregulowanymi wyjątkami, kiedy to wolno nabyć przedmioty z wolnej ręki lub w ramach dostaw lub usług nabywanych w związku z przeciwdziałaniem epidemii. Zamawiający zamierza zakupić sprzęt w drodze konkursu ogłoszonego przez inny szpital, który podlega pod uniwersytet medyczny. Zakup nie będzie zatem dokonany na podstawie ustawy Pzp. Szpital chce złożyć ofertę w postępowaniu, jakie organizuje inny podmiot. Czy w tej sytuacji złożenie oferty w konkursie organizowanym przez podmiot trzeci na gruncie ustawy Pzp będzie rozumiane jako nabycie z wolnej ręki? Czy może być to nabycie w drodze konkursu, bez stosowania przepisów ustawy Pzp?

Zaznaczę, iż sprzedaż wyposażenia ma miejsce w związku z likwidacją działalności oddziału. Spełniałoby to zatem warunek z art. 214 ust. 1 pkt 9 ustawy Pzp. Biorąc pod uwagę wartość minimalnej oferty, mamy do czynienia z kwotą przekraczającą próg unijny. Wobec tego należy tutaj zastosować art. 214 i następne ustawy Pzp. W związku z tym, że jednostka już ogłosiła konkurs, jak w takim przypadku – podpisując umowę według wzoru jednostki – zakupić sprzęt z wolnej ręki? Czy możemy to zrobić poza ustawą Pzp? Jeżeli tak, to jak opisać fakturę dotyczącą dostawy sprzętu?