Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Z końcem 2022 roku weszły w życie regulacje ustawy Pzp związane z projektowanymi postanowieniami umów dotyczącymi waloryzacji wynagrodzenia. Klauzule waloryzacyjne trzeba obecnie zawrzeć we wszystkich umowach o zamówienia publiczne bez względu na ich przedmiot, jeśli tylko okres ich trwania przekracza 6 miesięcy. Mimo, że przepisy obowiązują już ponad rok, nadal wywołują wątpliwości interpretacyjne wśród wykonawców i zamawiających. Szczególnie teraz w związku z inflacją pojawia się wiele pytań w tym obszarze. W artykule przeczytasz krótko przypomnienie najważniejszych kwestii związanych ze stosowaniem wskazanych regulacji oraz odpowiedzi na autentyczne pytania naszych Czytelników o reguły przeprowadzania waloryzacji i projektowania zapisów umowy w tym zakresie.
Czy w sytuacji, w której zamawiający nie zawarł w dokumentach zamówienia zapisów dotyczących wizji lokalnej, należy uznać, że nie dopuszcza takiej możliwości? Czy na późniejszym etapie postępowania istnieje możliwość zgody na wizję lokalną? Owszem, ale dopiero po stosownej modyfikacji postanowień SWZ. Szczegóły przeczytasz w opracowaniu.
Zgodnie z ustawą Pzp zamówienia, których przedmiotem są usługi społeczne, o wartości mniejszej niż 750.000 euro, są udzielane na zasadach analogicznych do postępowań krajowych. Tym samym wymagane jest m.in. zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w BZP, a komunikacja z wykonawcą powinna odbywać się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Sprawdź, które usługi zaliczamy do katalogu usług społecznych i jak krok po kroku je zlecić, nie narażając się na odwołania wykonawców oraz zarzuty organów kontrolnych.
Do kosztów postępowania odwoławczego zalicza się m.in. wynagrodzenie i wydatki jednego pełnomocnika nieprzekraczające łącznie kwoty 3.600 złotych. W jaki sposób udowodnić poniesienie kosztów wynagrodzenia pełnomocnika, jeśli ten jest zatrudniony na umowę o pracę w jednostce zamawiającego? Sprawdź w opracowaniu.
Pewien wykonawca zwrócił się do nas z problemem, iż nie dysponuje referencjami za zrealizowane dostawy, ponieważ zamawiający wprost i bez podania przyczyny odmówił mu ich wystawienia. Pyta wobec tego, jaki dokument powinien złożyć w przetargu w celu potwierdzenia należytego wykonania umowy. Czy wystarczy faktura z potwierdzeniem zapłaty wraz oświadczeniem własnym?
Na nadchodzący Nowy Rok 2024 życzymy Państwu sukcesów na polu zawodowym i szczęścia w życiu prywatnym. Niech spełnią się wszystkie Państwa marzenia i plany. Na jutrzejszy wieczór sylwestrowy życzymy zaś dobrej zabawy w gronie bliskich Państwu osób.
Dynamiczny system zakupów to ograniczony czasowo elektroniczny proces udzielania zamówień, które obejmują ogólnodostępne usługi, dostawy lub roboty budowlane. Służy do sprawnego dokonywania zakupów powszechnie dostępnych na rynkach lokalnym bądź regionalnym. W Top temacie w tym tygodniu omawiamy m.in. etapy i przesłanki zastosowania procedury dynamicznego systemu zakupów.
W Prawie zamówień publicznych uregulowano kwestię formy wnoszenia pism do Krajowej Izby Odwoławczej. I tak, art. 508 ustawy Pzp stanowi, że pisma w postępowaniu odwoławczym wnoszone są w formie pisemnej albo w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej. Wyjątek stanowi tu odwołanie i przystąpienie do postępowania odwoławczego, które wniesione w postaci elektronicznej, wymagają opatrzenia podpisem zaufanym.
Pewien wykonawca został wezwany do złożenia wyjaśnień odnośnie rażąco niskiej ceny, z prośbą o przedstawienie wysokości kosztów pracy, wynagrodzeń, liczby roboczogodzin i konkretnej liczby pracowników delegowanych do realizacji zamówienia wraz z przedstawieniem dowodów na potwierdzenie powyższego. W wezwaniu wskazano, że w wyjaśnieniu należy przedstawić wszelkie obiektywne, merytoryczne czynniki wpływające na wartość oferty wraz z dowodami. Jakie dowody są w takim przypadku wymagane (np. umowa o pracę itp.)? Co jeszcze może być takim dowodem i czy faktycznie trzeba je zawsze przesyłać, wyjaśniając swoją kalkulację cenową?
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas będzie dla Państwa pełen radości, spokoju i miłości.
Centralny rejestr umów nie zostanie uruchomiony 1 stycznia 2024 roku. Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, który oczekuje już na podpis Prezydenta, ostatecznie wydłuża termin na wprowadzenie Centralnego rejestru umów do 1 stycznia 2026 r. Czy to koniec planowanych zmian?
Postępowanie egzekucyjne rozpoczyna się po wydaniu orzeczenia zasądzającego należność. Jest niezbędne, gdy dłużnik nie spełnia dobrowolnie świadczenia w wyznaczonym terminie. Składa się na nie szereg czynności organów egzekucyjnych, które zmierzają do odzyskania pieniędzy. Sprawdź, na czym polega i jak przebiega postępowanie egzekucyjne.
Jeżeli potrzebujesz większych środków i zamierzasz uzyskać je w ramach kredytu, pewne jest jedno: konieczne będzie przeprowadzenie oceny zdolności kredytowej. Zanim Twojemu wnioskowi przyjrzą się bankowi analitycy, możesz jednak znacząco ją polepszyć. Poniżej przeczytasz kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci to zrobić bez zbędnych wyrzeczeń.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!