Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadzono pełną elektronizację zamówień publicznych. Każda oferta składana w postępowaniu musi być opatrzona podpisem elektronicznym. W zależności od wartości zamówienia stosowane są różne podpisy – osobisty, zaufany i kwalifikowany podpis elektroniczny. W top temacie w tym tygodniu publikujemy wskazówki dotyczące stosowania podpisów oraz problemy, jakie spotyka się podczas ich składania i weryfikacji wraz z rozwiązaniami.
Od 1 stycznia 2024 r. zmieniają się progi unijne w zamówieniach publicznych oraz kurs euro do przeliczania kwot zamówień publicznych. Zamawiający pytają nas, czy aby wszcząć postępowanie unijne w progu obowiązującym w 2023 roku i po kursie euro z 2023 roku, ogłoszenie o zamówieniu należy przekazać do publikacji Urzędowi Publikacji UE do 31 grudnia 2023 r. włącznie. Czy może musi ono zostać do tego dnia faktycznie opublikowane w Dz.Urz. UE? Sprawdź w krótkim artykule.
W Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacjiznajduje się projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, powszechnie zwanych „sygnalistami”. Obowiązek wdrożenia nowych przepisów przez państwa członkowskie UE wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r.
Artykuł 130 ust. 3 i art. 276 ust. 2 ustawy Pzp mówią o tym, że zamawiający po publikacji ogłoszenia o zamówieniu może poinformować o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia bezpośrednio znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą usługi, dostawy lub roboty budowlane będące przedmiotem zamówienia. Jak to zrobić w praktyce? Czy taką czynność należy dokumentować, skoro w obecnych formularzach protokołów ZP zniknęła pozycja, w której wpisywało się nazwy poinformowanych wykonawców? Czy wystarczy poinformować wykonawców w rozmowie telefonicznej, nie wysyłając im pism i bez sporządzania notatek? Sprawdź w artykule poniżej.
Czy skoro opis przedmiotu zamówienia przygotowano na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego i PFU stanowi również załącznik do SWZ, to zamawiający publiczny może zastosować wyłącznie kryterium ceny oferty przy robotach budowlanych (cena – 100%)?
Od 25 października br. ogłoszenia unijne należy przesyłać do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej na znowelizowanych formularzach za pomocą narzędzia ENotices 2. Postępowania wszczęte na ENotices przed tą datą można kontynuować na tej platformie, ale z dniem 31 stycznia 2024 r. zostanie ona całkowicie wygaszona. Wskazane zmiany są źródłem wielu wątpliwości zamawiających. Omawiamy je w Top temacie w artykule „ENotices 2 i nowe formularze ogłoszeń unijnych – praktyczne wskazówki ekspertów, jak korzystać z systemu”.
Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF) to centralna platforma do odbierania i wysyłania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych i innych dokumentów pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami zamówień publicznych. Posiadanie konta na Platformie PEF jest ustawowym obowiązkiem zamawiającego. Kto powinien odbierać FV od wykonawców – dział zamówień czy księgowości?
Zamawiający ma obowiązek opublikować plan postępowań nie później niż 30 dni od daty przyjęcia budżetu lub planu finansowego na dany rok finansowy. W artykule przypominamy o miejscu publikacji planu, którym jest Biuletyn Zamówień Publicznych i obowiązku jego aktualizacji zgodnie z Prawem zamówień publicznych oraz o zasadach przygotowywania tego dokumentu. Publikujemy też zestaw pytań naszych Czytelników wraz z wyjaśnieniami ekspertów na temat sporządzania planu.
Od 10 grudnia 2023 r. część zamawiających m.in. jednostki samorządu terytorialnego jest zobowiązana korzystać z usługi Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych świadczonej przez Pocztę Polską do końca 2025 roku zgodnie z ustawą o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 285). Czy obowiązek ten w tej dacie dotyczy również zamawiającego będącego spółką komunalną tj. Miejskim Zespołem Opieki Zdrowotnej sp. z o.o., w którym 100% udziałów należy do gminy? Kto i od kiedy stosuje nowe przepisy? Sprawdź w krótkim wyjaśnieniu.
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe progi unijne w zamówieniach publicznych oraz nowy kurs euro, który stosujemy do przeliczania wartości zamówień publicznych. Kwoty wynikają z obwieszczenia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 3 grudnia 2023 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów (M.P. poz. 1344). Sprawdź konkretne liczby i zastosuj prawidłowe wartości w planowanych postępowaniach na zamówienia publiczne. Przygotowaliśmy dla Ciebie czytelną tabelę z obecnymi progami wraz z porównaniem do tych poprzednio obowiązujących.
Rzadko który uczeń szkoły średniej wypowiada słowa „uwielbiam lekcje fizyki!”. Czy ten dystans do przedmiotu można jakoś zmniejszyć? Owszem, ale trzeba rozpocząć odpowiednio wcześnie. Już w najmłodszych latach dziecko powinno stopniowo poznawać tę dziedzinę, dowiadując się, jak ogromne znaczenie dla istnienia ludzkości mają zjawiska fizyczne. Oto kilka podpowiedzi dotyczących metod, dzięki którym młody człowiek lepiej zrozumie otaczający go świat i pozbędzie się uprzedzeń do fizyki, być może zyskując też lepsze oceny w przyszłości.
Sprzedając nieruchomość można przeprowadzić transakcję indywidualnie lub skorzystać z oferty skupu mieszkań. Wybór formy sprzedaży uzależniony jest głównie od tego, czy mamy wiedzę na temat sprzedaży nieruchomości czy może jesteśmy w tym temacie zupełnie zieloni – jeśli skłaniamy się ku drugiej opcji, to warto rozważyć skup nieruchomości, który pomoże nam w całym procesie i przeprowadzi go bezproblemowo nawet w kilka dni jak np.: Transakcja24.pl. Co jeszcze warto wiedzieć o skupie nieruchomości?
Lubisz jazdę na rowerze, ale planujesz się bardziej przykładać do treningów i wejść z kolarstwem na wyższy poziom sportowej zajawki? Sprawdź nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak przejść na zaawansowaną jazdę i jakie wyposażenie jest niezbędne.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!