Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Sąd Okręgowy w Katowicach w wyroku z 30 stycznia 2007 r. (sygn. akt XIX Ga 3/07), wskazał, że „o cenie rażąco niskiej można mówić wówczas, gdy oczywiste jest, że przy zachowaniu reguł rynkowych wykonanie umowy przez wykonawcę byłoby dla niego nieopłacalne. Rażąco niska cena jest to cena niewiarygodna, oderwana całkowicie od realiów rynkowych. Przykładem może być oferowanie towarów poniżej kosztów zakupu lub wytworzenia albo oferowanie usług za symboliczna kwotę” – wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 19 września 2023 r. (sygn. akt KIO 2612/23).
Wadium ma na celu ochronę zamawiającego przed nieuzasadnioną odmową zawarcia umowy o zamówienie, zgodnie z warunkami zaproponowanymi w ofercie przez wykonawcę. Gdy wykonawca składa wadium w postaci gwarancji lub poręczenia, musi dostarczyć zamawiającemu oryginał tego dokumentu w formie elektronicznej. Powstaje pytanie, czy zamawiający ma prawo wymagać, by wadium było zabezpieczone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, szczególnie jeśli oryginał dokumentu nie był w ten sposób przygotowany. Artykuł w dziale Top temat odpowiada na te wątpliwości. Zawiera także informacje na temat tego, jak i kiedy zamawiający powinien zwrócić wadium wykonawcy w ramach procesu przetargowego. Przeczytasz tam również, na co zwracać uwagę przy składaniu wniosku o zwrot wadium przed definitywnym wyborem oferty.
Dnia 9 listopada br. na stronie Platformy e-Zamówienia pojawił się komunikat, zgodnie z którym przewidywana jest przerwa techniczna w dostępności Platformy w okresie od godz. 18:00 17 listopada 2023 r. (piątek) do północy, 19 listopada 2023 r. (niedziela). Czy w związku z tym należy przesunąć terminy składania ofert, które obejmują wskazany okres? Sprawdź, co na to nasza ekspertka.
Czy w świetle przepisów Prawa zamówień publicznych z 2019 roku wykonawca może samodzielnie wydłużyć termin związania ofertą? Jaki skutek będzie miała czynność wykonawcy, który we własnym zakresie podejmuje taką czynność?
Krajowa Izba Odwoławcza nie ustala prawidłowości stawki VAT w taki sposób, jak czynią to organy podatkowe. Organy te są wyłącznie właściwe do wydawania wiążących informacji w zakresie stawki podatku od towarów i usług. Z kolei rolą Krajowej Izby Odwoławczej jest jedynie ocena prawidłowości przyjętej w ofercie stawki podatku w postępowaniu o udzielenie zamówienia, w którym wniesiono odwołanie. Izba ocenia, czy wskazana w ofercie stawka VAT jest właściwa, mając na uwadze opisany przedmiot zamówienia, zakres czynności, które są wyceniane przez wykonawcę, a także w oparciu o dowody przedłożone przez strony postępowania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 sierpnia 2023 r., sygn. akt KIO 2241/23, KIO 2264/23).
Nie ma konkretnego katalogu okoliczności, którymi powinien kierować się zamawiający, podejmując decyzję o wezwaniu wykonawców do wyjaśnień wyliczenia ceny na podstawie art. 224 ust. 1 ustawy Pzp. Zamawiający może brać pod uwagę także posiadaną z urzędu wiedzę w zakresie możliwości realizacji zamówienia przez poszczególnych wykonawców czy też stawek oferowanych za analogiczne usługi w ujęciu historycznym z uwzględnieniem czynników rynku lokalnego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 12 września 2023 r., sygn. akt KIO 2521/23).
Zrozumienie zasad odwoławczych Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) bywa kluczowe dla efektywności w obszarze zamówień publicznych i biznesu. W obliczu skomplikowanego prawodawstwa i ograniczeń czasowych, specjaliści ds. zamówień muszą nie tylko perfekcyjnie opanować aktualne przepisy, ale również zadbać o terminowe wniesienie opłaty od odwołania.
Zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa informacje nie podlegają ujawnieniu, jeżeli wykonawca, przekazując takie informacje, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 7 września 2023 r. sygn. akt KIO 2499/23).
Osoby często uczestniczące w procedurach przetargowych na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest analiza ofert złożonych przez konkurencję. Bywa, że organizator przetargu przeoczy błędy lub niespójności w ofercie, którą wybierze. Gdy zostaną one wykryte, istnieje możliwość wniesienia odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej i zdobycia przewagi w postępowaniu. Jak skutecznie ubiegać się o dostęp do dokumentów przetargowych? W jakim czasie najlepiej złożyć odpowiedni wniosek? Na które przepisy powołać się, aby uzyskać pożądane informacje z dokumentacji przetargowej? Szczegółowe omówienie tych kwestii publikujemy w tym tygodniu w dziale Top tematy.
W przepisach nie określono górnego limitu kar umownych, których może dochodzić zamawiający, ale należy wyraźnie podkreślić, że jego swoboda na tym polu nie jest nieograniczona. Ustalenie łącznej maksymalnej wysokości kar umownych na poziomie 100% wynagrodzenia netto wykonawcy Izba uznała za nadużycie przez zamawiającego prawa do jednostronnego kształtowania postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz działanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 353¹ Kodeksu cywilnego) – wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 sierpnia 2023 r. (sygn. akt KIO 2327/23).
Obecnie coraz więcej firm kończy swoją działalność. Przedsiębiorcy wpadają w pętlę zadłużenia, a niepewna sytuacja na rynku i podwyżki cen utwierdzają ich w przekonaniu, że ogłoszenie upadłości to jedyne wyjście. Podejmij odpowiednie kroki, zanim będzie za późno!
W życiu nie zawsze wszystko da się zaplanować. Jeśli chcesz zapewnić sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwo finansowe, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia na życie i zdrowie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas porównywania takich polis.
Zakup mieszkania lub domu to dla wielu osób największa inwestycja w życiu, często wspomagana kredytem. Mimo iż dla banków kredyt hipoteczny jest standardową procedurą, przysłowiowy Kowalski rzadko zdaje sobie sprawę ze wszystkich jej elementów i etapów. Jak uzyskać kredyt hipoteczny? Sprawdź nasz poradnik!
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!