formularz ofertowy

Czy brak formularza oferty zawsze dyskwalifikuje wykonawcę?

Pytanie:

W przetargu nieograniczonym wykonawca nie dołączył do oferty formularza oferty. Do formularza oferty wykonawca zobowiązany był załączyć stanowiący jego integralną część wypełniony formularz cenowy i formularz techniczny oferty. Z kolei wzór formularza oferty zawierał m.in.:

1)     oświadczenie o zapoznaniu się i akceptacji bez zastrzeżeń postanowień SWZ,

2)     oświadczenie dot. terminu dostawy przedmiotu zamówienia, który stanowi kryterium oceny ofert (w SWZ wskazano, że w przypadku, niewskazania w formularzu oferty terminu dostawy, zamawiający przyjmie, że wykonawca zaoferował maksymalny termin dostawy),

3)     oświadczenie, że sprzęt będący przedmiotem oferty jest nieużywany, fabrycznie nowy, kompletny, oryginalnie zapakowany i pochodzi z autoryzowanego źródła przeznaczonego do dystrybucji na terytorium Unii Europejskiej oraz jest wyprodukowany nie wcześniej niż 1 stycznia w 2022 roku,

4)     oświadczenie o akceptacji projektowanych postanowień umowy i zobowiązanie wykonawcy do zawarcia umowy zgodnej z ofertą i na warunkach określonych w SWZ, w miejscu, formie i terminie wyznaczonym przez zamawiającego,

5)     oświadczenie o akceptacji warunków płatności za wykonanie zamówienia określone w SWZ,

6)     oświadczenie o uzyskaniu wszelkich informacji niezbędnych do prawidłowego przygotowania i złożenia oferty,

7)     oświadczenie dot. RODO.

Treści powyższych oświadczeń, nie można pozyskać ze złożonych przez wykonawcę dokumentów. Wykonawca przesłał prawidłowo wypełniony formularz cenowy i formularz techniczny. Jest to najkorzystniejsza oferta. Proszę o informację, czy oferta wykonawcy podlega odrzuceniu?

Wykonawca wniósł ofertę na wizualizacji formularza ofertowego – jak ją ocenić?

Pytanie:

Wykonawca złożył ofertę, wypełniając wzór oferty, czyli wizualizację formularza oferty udostępnianą na platformie e-Zamówienia pod prowadzonym postępowaniem zamawiającego. Do tak wypełnionego formularza oferty (na którym brak danych podmiotowych wykonawcy, ponieważ we wzorze oferty są to pozycje nieedytowalne) dołączył wszystkie wymagane oświadczenia, na których wskazano dane umożliwiające identyfikację tego wykonawcy. Całość dokumentacji wykonawca opatrzył podpisem kwalifikowanym zewnętrznym i złożył ofertę zgodnie z wymaganiami SWZ przez platformę e-Zamówienia. W raporcie, który zamawiający wygenerował po otwarcia ofert, wskazana jest osoba wykonawcy oraz poprawna weryfikacja złożonego na plikach podpisu. Jest jednak także komunikat, że formularz oferty nie został poprawnie przetworzony. Tym samym na pliku z platformy pod nazwą Informacja z otwarcia ofert – mamy komunikat, że „oferta została złożona, ale nie zawiera prawidłowego formularza i nie można odczytać z niego danych – sprawdź informacje w Raporcie z przebiegu otwarcia ofert”.

Po pobraniu oferty zamawiający może otworzyć każdy z przesłanych plików i zapoznać się z ich treścią, w szczególności z danymi dotyczącymi kryteriów oceny ofert czyli z ceną i oferowanym okresem gwarancji. Wszystkie pliki przeszły także pozytywną walidację złożonych na nich podpisów kwalifikowanych.

Czy pomimo faktu, że oferta została złożona na wizualizacji formularza oferty, a nie w sposób taki jak opisano w SWZ czyli po zalogowaniu się przez wykonawcę na platformę e-Zamówienia i po pobraniu interaktywnego formularza oferty w celu jego wypełnienia a potem przesłania, można uznać, że złożono ją we właściwy sposób? Ofertę wysłano i zaszyfrowano za pomocą platformy e-Zamówienia, podlegała ona otwarciu na platformie, z jej treścią można się zapoznać pomimo braków danych podmiotu w treści samego formularza (są one bowiem wskazane w treściach poszczególnych załączników i można zidentyfikować podmiot, który złożył ofertę).

A może ofertę należy odrzucić na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp?

Składanie ofert przetargowych w Prawie zamówień publicznych

Jak napisać ofertę przetargową – formularz oferty, oświadczenie wstępne, cz. I

Wykonawca, który chce ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego, musi wiedzieć, jak fachowo przygotować ofertę i wszelkie załączniki do niej zgodnie z Prawem zamówień publicznych. Nawet jeśli spełniasz wymogi zamawiającego, ale nie wykażesz ich w ofercie, tak jak tego wymagał organizator przetargu, zostaniesz wykluczony z postępowania. W tej części opracowania „Jak napisać ofertę na przetarg?” omawiamy sam formularz ofertowy oraz wstępne oświadczenie, że spełniasz wymogi zamawiającego i nie podlegasz wykluczeniu. Tego rodzaju dokument trzeba załączyć do prawie każdej oferty. W kolejnej części omówimy, jak sporządzić załączniki ofertowe takie jak pełnomocnictwo, przedmiotowe środki dowodowe i zobowiązanie podmiotu trzeciego.

W tym artykule
  • Pamiętaj, że wszystkie wymogi związane z zamówieniem, zamawiający powinien opublikować w dokumentach zamówienia. Postępowanie przetargowe jest ściśle regulowane w ustawie Prawo zamówień publicznych i zamawiający nie ma tutaj swobody (np. choćby w odniesieniu do określania istotnych warunków zamówienia, wzoru umowy z zamawiającym, okresu gwarancji itp.).
  • Wymogi dotyczące samej oferty najczęściej znajdują się w wydzielonej części SWZ.
  • Zazwyczaj zamawiający, który przygotowuje dokumentację przetargową, sporządza także wzory dokumentów dla wykonawców. Przygotowany przez zamawiającego wzór formularza oferty zawiera wszystkie niezbędne zamawiającemu informacje, które musi pozyskać, by wybrać właściwego wykonawcę. Będą to przykładowo informacje dotyczące kryteriów oceny ofert (np. cena, termin wykonania zamówienia).
  • Sposób składania ofert zależy od wartości zamówienia publicznego (art. 63 ustawy Pzp). Jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, oferty muszą zostać złożone w formie elektronicznej zgodnie z Kodeksem cywilnym. W przypadku mniejszych kwoty oferty mogą zostać złożone w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej z ważnym podpisem zaufanym lub osobistym.
  • Oferta to nie tylko formularz ofertowy, ale także określone załączniki do niego. Nie wszystkie załączniki stanowią treść oferty. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy wyjaśniać bądź uzupełniać określone dokumenty.

Skorzystaj ze szkolenia na ten temat:

Jak poprawnie przygotować i złożyć ofertę w przetargu – wideo/szkolenie Portalu ZP

Formularz oferty objęty tajemnicą przedsiębiorstwa bez uzasadnienia – jak ocenić ofertę?

Pytanie:

Zamawiający prowadzi postępowanie w trybie podstawowym na wybór wykonawcy modernizacji jednej z dróg gminnych. W postępowaniu złożono 5 ofert. W formularzu oferty nr 2 wykonawca zamieścił zapis: „Tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji stanowią następujące elementy oferty: Formularz oferty”.

Dalej z treści oświadczenia wynika, że dokumenty zawierające tajemnicę przedsiębiorstwa (czyli formularz oferty) złożono w osobnym pliku oznaczonym jako załącznik stanowiący tajemnicę przedsiębiorstwa i przesłano z ofertą.

Zamawiający otrzymał za pomocą formularza do złożenia oferty przez miniPortal spakowany plik dokumentów pod nazwą „Remont ulicy”. W środku znajdują się dwa dokumenty opatrzone podpisem kwalifikowanym zatytułowane „Formularz oferty” i „Oświadczenia o spełnianiu warunków udziału”. Zatem żaden z przesłanych plików nie był opisany jako tajemnica przedsiębiorstwa. Zamawiający po odszyfrowaniu każdej z ofert podał do wiadomości publicznej informację dotyczącą wykonawców oraz cen ofert. Następnie przystąpił do badania ofert. Dopiero wówczas odkrył, że w treści jednej z nich zawarto zapis, że formularz oferty stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. Do oferty nie dołączono żadnego uzasadnienia dla objęcia formularza oferty tajemnicą przedsiębiorstwa. Brak go także w treści formularza oferty. Co należy zrobić w tej sytuacji? Czy wzywać wykonawcę na tym etapie do wyjaśnienia treści złożonej oferty? Czy zastrzeżenie tajemnicy w takich okolicznościach jest skuteczne?

Obowiązek podatkowy zamawiającego – czego wymagać od wykonawcy w SWZ i formularzu oferty?

Pytanie:

Zamawiający będzie prowadził postępowanie poniżej progów unijnych. Zgodnie z art. 225 ma obowiązek żądać konkretnych informacji. Czy może być dopuszczona taka forma formularza ofertowego jak w poniższym cytacie?

„Wybór mojej oferty będzie prowadził/nie będzie prowadził do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego* (wskazanie nazwy/rodzaju/towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będą prowadziły do powstania obowiązku podatkowego ………………..). Wartość towaru lub usługi objętego obowiązkiem podatkowym zamawiającego bez kwoty podatku ……………………………………… Wskazanie stawki podatku, która zgodnie z moją wiedzą będzie miała zastosowanie – ………….%. W odpowiedzi na ogłoszone przez gminę postępowanie na przebudowę drogi …… deklaruję wykonanie ww. przedmiotu zamówienia, zgodnie ze szczegółowym opisem przedmiotu zamówienia, znajdującym się w zał. nr I SWZ, ze wszystkimi warunkami zawartymi w SWZ za kwotę: ……….……..................................................................... zł netto, zatem cena oferty ogółem wynosi: …………….……..……………….……………. zł brutto* [* – nieodpowiednie skreślić]”. Wykonawca musi dokonać wyboru, czy zachodzi w tej sytuacji obowiązek podatkowy, czy też nie. Czy jeżeli nie uzupełni wolnych miejsc, to mam obowiązek odrzucić ofertę, bez możliwości wyjaśniania i uzupełnienia formularza ofertowego?

Czy tabela parametrów z formularza oferty to przedmiotowy środek dowodowy?

Pytanie:

Przygotowuję SWZ na zakup używanego pojazdu. W formularzu oferty wkleiłam tabelę, w której chcę, aby wykonawca wskazał najważniejsze parametry pojazdu (np. pojemność skrzyni ładunkowej, itp.). Tabela ma na celu potwierdzenie, iż oferowany pojazd jest zgodny z opisem przedmiotu zamówienia. Wygląda na to, że stosownie do definicji ustawowej stanowi ona przedmiotowy środek dowodowy, który na podstawie art. 107 ustawy Pzp może podlegać uzupełnieniu, wyjaśnieniu i zostać złożony na wezwanie zamawiającego po upływie terminu składania ofert, jeżeli nie zostanie złożony wraz z ofertą (o ile przewidzę taką możliwość w SWZ). Czy mam rację, że nie jest to treść oferty?

W starym stanie prawnym również stosowaliśmy taką praktykę (tabelkę w formularzu ofertowym), ale uważaliśmy, iż stanowi ona treść oferty. W sytuacji gdy wykonawca nie uzupełnił w niej jakiejś pozycji albo podał parametr sprzeczny z siwz, odrzucaliśmy ofertę jako niezgodną z siwz (skoro była to treść oferty, to nie można jej było poprawić po upływie terminu składania ofert).

Czy słusznie zakładam, że tabelka w formularzu ofertowym stanowi przedmiotowy środek dowodowy, który podlega zmianie po upływie terminu składania ofert i może zostać uzupełniony? Czy wskazane przez wykonawcę w tabelce parametry techniczne oferowanego pojazdu stanowią treść oferty? Jeśli stanowią treść oferty, to czy dopuszczalne jest uzupełnienie brakującego parametru (np. w sytuacji gdy wykonawca nie wypełni jakiejś pozycji w tabeli), czy będzie to niedopuszczalna zmiana treści oferty i prawidłowym postępowaniem będzie odrzucenie jej na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp (treść oferty niezgodna z warunkami zamówienia)?