Izba nie zgodziła się opinią, że wykonawca nie ma prawa wnieść odwołania, z uwagi na fakt że ceny zaoferowane przez niego we wszystkich częściach zamówienia przekraczały kwoty, jakie zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Nie można odmówić wykonawcy możliwości skorzystania z odwołania, nawet jeśli zamawiający oświadcza, że nie zwiększy budżetu. Oświadczenie takie nie ma bowiem charakteru ostatecznego i nie zostało w procedurze odwoławczej poparte dowodami (wyrok z 20 stycznia 2020 r., sygn. akt KIO 2591/19)*.
Przedmiotem oceny Izby nie mogą być działania lub zaniechania zamawiającego w kontekście przepisów ustaw innych niż Prawo zamówień publicznych, w szczególności Konstytucji RP oraz Kodeksu postępowania administracyjnego. Odwołanie do KIO przysługuje na niezgodną z przepisami czynność bądź zaniechanie zamawiającego, ale niezgodność ta odnosi się do regulacji Prawa zamówień publicznych (wyrok z 30 października 2019 r., sygn. akt KIO 2088/19)*.
Zamawiający uprawniony jest do żądania wydłużenia terminu związania ofertą. W sytuacji gdy żądane było wadium, przedłużenie to jest możliwe z jednoczesnym przedłużeniem terminu ważności wadium. Sprawdź, jak interpretować to zagadnienie i uniknij błędów innych zamawiających (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 lipca 2019 r., sygn. akt KIO 1206/19).