przetarg

Jak złożyć ofertę w przetargu?

Jak ubiegać się o zamówienie publiczne – najważniejsze wskazówki dla wykonawców

Udział w postępowaniu o zamówienie publiczne wymaga od wykonawców dużej dyscypliny oraz spełnienia wielu wymogów formalnych oraz prawnych. Przestrzegając jednak kilku podstawowych zasad, można łatwo przygotować się do udziału w przetargu i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, gdzie wyszukać przetarg, na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu i specyfikacji oraz jak złożyć ofertę.

W tym artykule
  • Przetargi publiczne można znaleźć w ogólnodostępnych publikatorach – na stronieDziennika Urzędowego Unii Europejskiej lub w Biuletynie Zamówień Publicznych. Warto też śledzić strony WWW różnych zamawiających.
  • Zanim wykonawca złoży ofertę, powinien szczegółowo przeanalizować ogłoszenie o zamówieniu i specyfikację warunków zamówienia.
  • Ze szczególną uwagą trzeba przyjrzeć się warunkom udziału w postępowaniu oraz wymogom przedmiotowym. Warto także przeanalizować, jakich dokumentów ewentualnie zażąda zamawiający od wykonawcy, który złoży najlepszą ofertę.
  • Jeśli treść wymogów zamawiającego budzi wątpliwości, trzeba próbować je wyjaśnić, zadając pytania do SWZ.
  • Wykonawca, który uważa, że zamawiający stawia wymogi niezgodne z prawem, lub w inny sposób narusza przepisy, może odwołać się do KIO. Koszt odwołania to wydatek od 7.500 do 20.000 zł w zależności od wartości i przedmiotu zamówienia.
  • Zanim wykonawca zdecyduje się złożyć ofertę, powinien także szczegółowo przeanalizować projekt przyszłej umowy z zamawiającym. Może się okazać, że warunki współpracy są na tyle wymagające, iż w skrajnych sytuacjach zagrożą płynności finansowej wykonawcy.
Ustawiony przetarg – co robić?

Ustawiony przetarg – jakie narzędzia walki z nim daje ustawa Pzp?

Pewien wykonawca zwrócił się do nas z problemem „ustawionego” przetargu. Zamawiający będący nadleśnictwem przeprowadza postępowania na roboty budowlane, które najczęściej wygrywa jedna konkretna firma. Po czasie okazuje się, że córka właściciela tej firmy pracuje w dziale zamówień publicznych u zamawiającego. Jakie narzędzia ustawowe chronią wykonawców przed stronniczym pracownikiem zamawiającego? Jakie działania zaradcze można podjąć w tej sytuacji?