warunki udziału w postępowaniu

Zamawiający udziela zamówienia w częściach w progach kwotowych odpowiednich dla wartości poszczególnych zamówień

Pytanie:

Postanowiliśmy zlecić zamówienie zgodnie z art. 6a ustawy Pzp tj. I część dotyczyć będzie dostawy paliwa do końca roku, a II część to dostawa paliwa na 2015 rok. Jednak po oszacowaniu wartości zamówienia okazało się, że nie przekraczamy progu 30.000 euro. Szacunkowa wartość do końca 2014 roku wyniosła 7.600 zł. brutto, a na 2015 rok wyniosła 128 tys. zł. brutto, co łącznie daje wartość 26.093 euro. W związku z tym zastanawiamy się, czy zlecić dostawę paliwa bez stosowania ustawy, czy bezpieczniej będzie dla dostawy na 2015 rok zastosować art. 39 - przetarg nieograniczony, ewentualnie art. 69 - zapytanie o cenę. W ostatnim przetargu dla każdej z części wpłynęła tylko jedna oferta, która spełniała nasze wymagania. Dla jednej z części wygrał Wykonawca, prowadzący działalność gospodarczą, który w trakcie realizacji umowy miał ceny jednostkowe dużo wyższe niż konkurencja (chcielibyśmy uniknąć takiej sytuacji). Ponadto jeden z obwodów położony jest poza granicami miasta i w jego obrębie zlokalizowana jest tylko jedna stacja, a kolejne dwie zlokalizowane są dopiero 7 km dalej. W związku z czym mamy problem z określeniem wymagań, co do odległości stacji od obwodu. Do tego dochodzą jeszcze obecne zmiany ustawy tj. wymagany załącznik do protokołu w przetargu nieograniczonym kryterium - cena 100%, który nie wiemy jak ma wyglądać i jak mamy uzasadnić, w jaki sposób zostały uwzględnione koszty ponoszone w okresie korzystania z przedmiotu zamówienia.

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski

Pytanie:

Wykonawca w ofercie zastrzegł wykaz wykonanych dostaw wraz z dowodami, że wykonano je należycie jako informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa. Dokumenty te zostały błędnie złożone (zamiast poświadczeń załączono protokół odbioru, zamówienie, ofertę cenową). Czy zamawiający może w jednym czasie wezwać Wykonawcę do złożenia wyjaśnień w zakresie zasadności zastrzeżenia w/w dokumentu i do uzupełnienia błędnie złożonych dokumentów?

Ponadto wykonawca w celu wykazania, że nie podlega wykluczeniu z postępowania w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy Pzp do oferty załączył tłumaczenie uwierzytelnione z języka niderlandzkiego (brak dokumentu pierwotnego z którego sporządzono tłumaczenie), tj.: wyciąg z rejestru karnego. Z dokumentu tego wynika, że wykonawca mieszka w Bułgarii, dokument wystawiono w Brukseli, jako powód wystawienia wniosku podano „dla władz Bułgarii”. Z innych dokumentów załączonych do oferty wynika, że wykonawca posługuje się ważnym paszportem belgijskim. Czy zamawiający powinien uzupełnić dokument pierwotny, z którego sporządzono tłumaczenie? Czy w związku z tym, że oferent mieszka w Bułgarii należy odstąpić od wezwania do uzupełnienia tego dokumentu i wezwać do złożenia dokumentu wystawionego przez władze Bułgarii? Czy należy wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień w powyższym zakresie?

Wykonawca może uzupełnić dokumenty z własnej inicjatywy

Pytanie:

W postępowaniu na remont drogi w siwz jest zapis, że:

„Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponował co najmniej po jednej osobie, które posiadają uprawnienia (kwalifikacje zawodowe) bez ograniczeń do kierowania robotami pozwalające na wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie budowy:

  • dróg,
  • sieci sanitarnych kanalizacyjnych i wodociągowych,
  • sieci telekomunikacyjnych
  • sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

oraz mają doświadczenie min. 3 lata w kierowaniu robotami budowlanymi (…)”.

Wykonawca z najniższą ceną wypełnił załączoną do siwz tabelę (zał. nr 5 do siwz). W rubryce: Kwalifikacje zawodowe Opis posiadanych uprawnień, wykonawca wpisał przy wymienionych osobach nazwę i numery uprawnień, ale tylko przy uprawnieniach budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej dodał bez ograniczeń.

Na potwierdzenie spełnienia warunku, że wszyscy kierownicy robót, wymienieni w wykazie posiadają wymagane uprawnienia przez zamawiającego wykonawca złożył stosowne oświadczenie na Zał. nr 5 do siwz. Było ono następującej treści:

„Oświadczamy, że osoby wyżej wykazane, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia – posiadają wymagane przepisami prawa uprawnienia – określone w Rozdziale V siwz – w specjalności właściwej do powierzonej funkcji/stanowiska i w zakresie odpowiadającym przedmiotowi zamówienia”.

Jednocześnie dodatkowo tego samego dnia (po otwarciu ofert) dołączył dodatkowe oświadczenie o treści podobnej, jak wyżej, ale z dodaniem wyrazów „bez ograniczeń”.

Zamawiający uznał te oświadczenia za wystarczające. Czy takie postępowanie było właściwe?