gwarancja wadialna

Różne okresy gwarancji w ofercie – co powinien zrobić zamawiający?

Pytanie:

Wykonawca w dwóch miejscach oferty wpisał różne oferowane okresy gwarancji. Gwarancja stanowi jedno z kryterium oceny ofert. W formularzu ofertowym określił dłuższy 60-mies. okres gwarancji (odczytany podczas sesji otwarcia ofert). W formularzu parametrów technicznych wpisano krótszy czas gwarancji w przypadku dwóch elementów (podzespołów) wchodzących w skład urządzenia:

  • karta sieciowa – 24 miesiące gwarancja producenta oraz
  • moduł zarządzania – 36 miesięcy Basic.

Czy w takiej sytuacji należy wezwać wykonawcę do wyjaśnień czy odrzucić ofertę (na jakiej ewentualnie podstawie)? Czy może trzeba poprawić różnicę jako oczywistą omyłkę pisarską (lub inną omyłkę)?

W opisanych okolicznościach najpierw należy ustalić, jaki charakter miał formularz parametrów technicznych, tzn. czy był on elementem oferty, czy dokumentem przedmiotowym, który potwierdzał zgodność oferowanego przedmiotu z założeniami zamawiającego. Istotne w tym przypadku są także zapisy siwz w szczególności te dotyczące kryteriów oceny ofert.

Omawiany problem dotyczy kryterium oceny ofert, które co do zasady, nie może być uzgodnione z wykonawcą po otwarciu ofert. Jeśli wykonawca bezspornie podał dwie opcje odnoszące się do kryterium oceny ofert, wówczas przy braku odmiennych ustaleń w siwz, powoduje to konieczność odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Kryterium – co do zasady – powinno być jasno określone przed otwarciem ofert.

Prawidłowe oznaczenie zleceniodawcy i beneficjenta gwarancji wadialnej

  • Nie każda wada wniesionego zabezpieczenia będzie skutkować koniecznością odrzucenia oferty wykonawcy, który nie wniósł wadium. Niezbędne jest ustalenie, że zamawiający nie będzie mógł z wniesionego zabezpieczenia skorzystać, a zatem, że wniesione wadium nie potwierdza faktycznego zabezpieczenia interesów zamawiającego.
  • Izba uznała, że oceniając treść gwarancji wadialnej, należy kierować się zasadami wykładni oświadczeń woli określonymi w art. 65 Kodeksu cywilnego. Stanęła na stanowisku, że „(…) treść gwarancji ubezpieczeniowej może podlegać wykładni, która winna uwzględniać m.in. okoliczności, w których złożone zostało oświadczenie woli gwaranta, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Istotny jest także zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie tylko dosłowne jej brzmienie”.
  • Wobec wskazania NIP i REGON spółki cywilnej w ubezpieczeniowej gwarancji wadialnej, jak i stwierdzenia znajdującego się w CEIDG, że obaj wspólnicy prowadzą działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej, nie można nie mieć pewności co do tożsamości podmiotu wskazanego jako wykonawca w gwarancji i podmiotu, który złożył ofertę w postępowaniu.