Wykonawca, który wypełnia formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), potwierdza brak podstaw do wykluczenia z udziału w postępowaniu oraz zaświadcza, że spełnia warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji. JEDZ tymczasowo zastępuje podmiotowe środki dowodowe, jakich wymaga zamawiający. Z uwagi na swoją unijną standaryzację sformułowania jego zapisów budzą wątpliwości interpretacyjne. Jedną z rubryk, które sprawiają trudności, jest pytanie o wcześniejsze rozwiązanie innych umów o zamówienia lub nałożenie z ich tytułu odszkodowań na wykonawcę. Naprzeciw temu problemowi wyszedł Urząd Zamówień Publicznych, wydając instrukcję wypełniania JEDZ. Niestety instrukcja także pozostaje niejasna i powoduje wiele sporów. Sprawdź, jak KIO radzi wypełniać JEDZ. Zobacz, z jakimi zagadnieniami muszą zmierzyć się strony postępowania o zamówienie publiczne.
Więcej na temat oświadczenia JEDZ przeczytasz m.in. tutaj:
>> Instrukcja wypełniania JEDZ dla zamawiającego – obligatoryjne przesłanki wykluczenia z ustawy Pzp
Pewien zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony. Chce przygotować JEDZ przy pomocy narzędzia dostępnego na stronie UZP. W SWZ wskazał jedynie obligatoryjne przesłanki wykluczenia na podstawie art. 108 ust 1 ustawy Pzp. W części III JEDZ wskazano: Podstawy wykluczenia sekcja C: Podstawy związane z niewypłacalnością, konfliktem interesów lub wykroczeniami zawodowymi zawiera następujące podstawy wykluczenia:
Zamawiający pyta, które z powyżej wymienionych podstaw wykluczenia powinien pozostawić w formularzu w część III sekcji C formularza, tworząc JEDZ za pomocą narzędzia XML dostępnego na stronie UZP. Nasz ekspert przygotował odpowiedź zgodnie z Instrukcją wypełniania Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia JEDZ (European Single Procurement Document ESPD) przygotowaną przez Urząd Zamówień Publicznych.
Więcej na temat wypełniania i sporządzania JEDZ przeczytasz w artykułach: