pełnomocnictwo

Praktyczne aspekty związane z pełnomocnictwem do złożenia elektronicznej oferty

Praktyczne aspekty związane z pełnomocnictwem do złożenia elektronicznej oferty 

  • Jeżeli wykonawca składa ofertę w postaci elektronicznej (art. 10a ust. 5 ustawy Pzp wskazuje, że robi się to pod rygorem nieważności), to pełnomocnictwo do złożenia oferty również musi być w postaci elektronicznej. Udzielenie pełnomocnictwa w postaci pisemnej (na papierze) lub ustnie jest równoznaczne z brakiem umocowania do złożenia oferty.
  • Okoliczność, że podpisy zostały złożone pod dokumentem, który stanowił skan nieważnego pełnomocnictwa pisemnego nie miała znaczenia. Przez złożenie wymaganych podpisów elektronicznych doszło do wytworzenia kolejnych oryginałów, tym razem oryginalnych dokumentów w formie elektronicznej, spełniającej wymogi wynikające z art. 781 kc w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy Pzp.
  • Zdaniem KIO, opatrzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym oświadczenia istniejącego wcześniej jedynie w formie pisemnej spowodowało skutek prawny w postaci złożenia oświadczenia o tożsamej treści w nowej formie.
  • W przypadku, gdy osoby działające w imieniu wykonawcy nie posiadają kwalifikowanych podpisów elektronicznych, a posiada go jedynie pełnomocnik, to można do „przekształcenia” pełnomocnictwa papierowego w elektroniczne skorzystać z usług notariusza.

Bądź pewien, czy właściwie interpretujesz pełnomocnictwo do składania oferty i dokumentów w przetargu

Pytanie:

W przetargu nieograniczonym wykonawca (spółka z o.o.) złożył ofertę oraz oświadczenie dotyczące wykluczenia wykonawcy i spełniania warunków udziału w postępowaniu podpisane przez pełnomocnika. Do oferty dołączono pełnomocnictwo upoważniające pełnomocnika do podpisywania ofert do wartości 2.000.000 zł składanych w imieniu mocodawcy. Zamawiający wezwał wykonawcę do złożenia pełnomocnictwa upoważniającego do podpisania ww. oświadczeń. W odpowiedzi dostarczono pełnomocnictwo upoważniające pełnomocnika do podpisywania:

1)      ofert do wartości 2.000.000 zł składanych w imieniu mocodawcy,

2)      oświadczeń wynikających z ustawy Prawo zamówień publicznych.

W dalszym toku postępowania zamawiający wezwał wykonawcę do złożenia wyjaśnień podpisanych przez osobę umocowaną do reprezentacji wykonawcy dotyczących treści oferty oraz rażąco niskiej ceny. Wykonawca złożył wyjaśnienia podpisane przez pełnomocnika i zastrzegł przy tym dane objęte tajemnicą przedsiębiorstwa pismem podpisanym również przez pełnomocnika. Czy złożone na wezwanie pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do:

a)      podpisania wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty,

b)      podpisania wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny,

c)      poświadczania za zgodność z oryginałem kopii dołączonych dokumentów,

d)      podpisania pisemnego zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa w imieniu wykonawcy?

Czy zamawiający może ewentualnie wystąpić o złożenie pełnomocnictwa upoważniającego do podpisania określonych wyżej wyjaśnień i dokumentów, mimo że już raz wezwał wykonawcę na podstawie art. 26 ust. 3a ustawy Pzp do złożenia pełnomocnictwa do podpisania oświadczeń?