termin związania ofertą

Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert

Pytanie:

Otwarcie ofert nastąpiło 26 lutego 2015 r. Wybrano najkorzystniejszą ofertę, spośród sześciu oferentów. Wykluczono jednego wykonawcę, dwie oferty przekraczały budżet przeznaczony przez zamawiającego, zostały więc trzy oferty spośród której wybrano najkorzystniejszą, kryterium była cena. Moja oferta uplasowała się na trzecim miejscu. Następnie 26 marca 2015 r. my oraz kolejnego dnia drugi wykonawca w rankingu ofert, złożyliśmy odwołania do KIO. Izba nakazała zamawiającemu odrzucić wybraną wcześniej najkorzystniejszą ofertę i ponownie dokonać analizy ofert. KIO nie uwzględniło moich uwag w stosunku do oferenta z drugiego miejsca. Wyrok był 10 kwietnia 2015 r. i przez ponad miesiąc  zamawiający jeszcze nie wybrał żadnej oferty spośród dwóch, które zostały. Pierwotny termin związania ofertą (był to termin 90 dni ) upływa z dniem 26 maja 2015 r. ( proszę mnie poprawić jak się mylę, gdyż nie wiem, czy sam dzień otwarcia ofert się wlicza do tego terminu, czy należy liczyć od następnego dnia po otwarciu ofert). Czy odwołania do KIO przedłużyły ten termin związania ofertą? Jeżeli tak, to bardzo proszę o wskazanie do kiedy. Ja ze swojej strony chciałabym złożyć Zamawiającemu oświadczenie o przedłużeniu ważności mojej oferty, gdyż wiem, że jest to bardzo ważne. Do kiedy mam czas i jak powinno wyglądać takie przedłużenie terminu ważności oferty oraz na ile dni mogę przedłużyć tę ważność oferty? Wiem, że ze względu na fakt nie wybranie ponownie najkorzystniejszej oferty, nie muszę wnosić wadium (nie mylę się?) Ja jednak chciałabym to wadium wnieść, ponieważ mi zostało zwrócone w momencie pierwotnego wyboru najkorzystniejszej oferty. Czy to będzie błędem jak wraz ze złożeniem przedłużenia ważności mojej oferty wniosę również, ponownie wadium? Czy mam zamawiającego poinformować odrębnym pismem o ponownym wniesieniu wadium, czy wystarczy samo oświadczenie o przedłużeniu oferty i potwierdzenie z banku przelewu wniesienia ponownie wadium?

Zamawiający nie może przedłużyć terminu gwarancji wadialnej poza termin związania ofertą!

Pytanie:

W każdym postępowaniu - bez względu na jego wartość - żądamy wniesienia wadium (oczywiście w tych o wartości mniejszej niż 14 000 euro nie). Załącznikami do siwz są każdorazowo projekty gwarancji zapłaty wadium (bankowa i ubezpieczeniowa) oraz zabezpieczenia należytego wykonania umowy. W treści tych gwarancji, w części dotyczącej terminu ważności gwarancji, zamieszczamy następujący zapis: Niniejsza Gwarancja jest ważna (włącznie) do dnia ...................... i wygasa, gdyby żądanie zapłaty kwoty określonej powyżej nie zostało ekspediowane do Gwaranta na adres ……………………………………………… listem poleconym nadanym najpóźniej w ostatnim dniu ważności niniejszej gwarancji. Żądanie zapłaty kwoty z tytułu niniejszej Gwarancji ekspediowane do Gwaranta listem poleconym nadanym najpóźniej w ostatnim dniu ważności Gwarancji będzie uważane za złożone w dacie ważności Gwarancji, niezależnie od tego, kiedy dotrze do Gwaranta.
Jednocześnie dopuszczamy alternatywne rozwiązanie, w przypadku braku zgody ubezpieczyciela na zamieszczenie ww. zapisów, polegające na obowiązku wydłużenia terminu ważności gwarancji wadialnej/każdego z terminów gwarancji należytego wykonania umowy o 7 dni.
W naszej ocenie jest to wystarczający termin na zgłoszenie roszczenia, w sytuacji gdy konieczność skorzystania z tych gwarancji  pojawi się w ostatnim dniu terminu związania ofertą.
Wątpliwość pojawia się następująca: czy zgłoszenie roszczenia np. w 3 dniu tego 7-dniowego terminu jest dopuszczalne? Choć z treści gwarancji wynika, że termin wydłużony o 7 dni jest terminem ważności gwarancji, to jednak wydaje się, że takie roszczenie pojawić się może tylko w okresie związania ofertą. Czy gdy list polecony z roszczeniem zostanie wysłany po upływie terminu związania ofertą, to ubezpieczyciel mógłby skutecznie odmówić wypłaty?