artykuły spożywcze

Szacowanie artykułów spożywczych – jak to robić w zgodzie ze stanowiskiem UZP?

Szacowanie artykułów spożywczych – jak to robić w zgodzie ze stanowiskiem UZP?

Kwestia łącznego lub rozdzielnego traktowania dostaw różnego typu produktów spożywczych to nadal problem wielu zamawiających. Nie rozwiązuje go niestety w pełni opinia Urzędu Zamówień Publicznych wydana w tym temacie w 2021 roku. Jej autor nie wypowiedział się bowiem kategorycznie, wskazując, że dane dostawy na pewno należy połączyć albo potraktować jako osobne zakupy. Ocenę tej kwestii pozostawia zamawiającemu, który zna rynek swojej okolicy i tylko na podstawie tej wiedzy może stwierdzić, które podmioty będą zainteresowane daną dostawą. W artykule piszemy  o tym, jak w praktyce interpretować stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie określania wartości zamówień na dostawy produktów spożywczych. W tym celu przytaczamy case study jednej z jednostek zamawiających.

W tym artykule
  • W procesie zamawiania dostaw, które mogą być realizowane etapami lub w formie ofert częściowych, należy przestrzegać art. 30 ust. 2 ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem, w sytuacji planowania nabycia podobnych dostaw przez zamawiającego, musi on wziąć pod uwagę całość wartości tych dostaw, nawet jeśli zamówienia są realizowane w różnych postępowaniach lub gdy dopuszcza się składanie ofert częściowych.
  • Ustawa Pzp nie wyjaśnia, co dokładnie należy rozumieć przez „podobne dostawy”. Wytyczne Unii Europejskiej oraz komentarz Urzędu Zamówień Publicznych sugerują, że należy je interpretować jako produkty o identycznym lub podobnym przeznaczeniu.
  • Przy szacowaniu wartości zamówienia istotny jest konkretny sektor rynkowy i  dostępność produktów u jednego dostawcy na tym rynku. Dlatego zamawiający powinni dokonywać oceny, czy zamówienia obejmujące różne grupy produktów powinny być traktowane jako odrębne czy też łączone ze względu na ich podobieństwo, z uwzględnieniem naturalnego podziału rynku na danym obszarze.
  • Przykładowo w przypadku grup produktów takich jak mięsa, pieczywo, produkty mleczarskie – szacowanie może przebiegać odmiennie w różnych regionach lub u różnych dostawców.
Realizacja zamówień na dostawy artykułów spożywczych – ważne problemy i ich rozwiązania

Realizacja zamówień na dostawy artykułów spożywczych – ważne problemy i ich rozwiązania  

Jeśli jesteś stroną kontraktu na zamówienie artykułów spożywczych, to z pewnością spotkałeś się już z problemem wzrostu cen różnego typu produktów z powodu wojny w Ukrainie, wciąż rosnącej inflacji oraz przerwanych łańcuchów dostaw. Zdarza się, że pierwotne warunki realizacji umowy narażają wykonawców na straty. Wówczas konieczne jest podjęcie działań, które przywrócą równowagę ekonomiczną stron kontraktu. Jeśli z kolei prowadzisz przetarg (lub w nim uczestniczysz) na dostawy żywności, pamiętaj o czasowo obniżonej stawce VAT. W artykule przeczytasz, jak zmienić umowę w przypadku znaczących zmian cen jaj i ryb. Dowiesz się także, jaki VAT proponować w ofertach na zamówienie artykułów spożywczych oraz jak oceniać oferty z różnymi stawkami.

W tym artykule
  • Wykonawca składając ofertę, kalkuluje jej cenę z aktualną stawką VAT. Zmiana podatku będzie zaś stanowić obiektywnie uzasadnioną przyczynę zmiany pierwotnego wynagrodzenia.
  • Mając na uwadze art. 30 ust. 2 ustawy Pzp, treść motywu 19 dyrektywy klasycznej oraz mało stanowczą opinię UZP, która z jednej strony wskazuje możliwość podziału asortymentu, z drugiej zaś obarcza odpowiedzialnością za skorzystanie z tej opcji zamawiającego, zalecamy łącznie szacować wszystkie kategorie artykułów spożywczych.
  • Konflikt zbrojny w Ukrainie, jego zasięg oraz transgraniczne, gospodarcze skutki można zakwalifikować jako zewnętrzne zjawisko stanowiące jedną z przesłanek dozwolonej zmiany umowy. W przypadku gdy okoliczności te wpływają na realizację umowy na zamówienie artykułów spożywczych, można ją zmodyfikować, bazując na regulacjach Prawa zamówień publicznych.

Podobne artykuły przeczytasz tutaj:

Skorzystaj także z wzorów dokumentów:

Teraz o najnowszych artykułach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź już zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się TUTAJ >>  https://twojasystent.pl/