cena

Jak przy zamówieniu z prawem opcji korzystnie ocenić oferty pod kątem ceny?

Pytanie:

Prowadzimy przetarg nieograniczony na dzierżawę pojemników na odpady z prawem opcji w zakresie możliwości zakupu pojemników po upływie okresu dzierżawy. Do kryterium oceny ofert przyjęliśmy cenę za całość zamówienia (część gwarantowaną i część opcjonalną). Kilku członków komisji przetargowej uważa, iż było to złe posunięcie, bo teraz w efekcie jesteśmy zmuszeni wybrać ofertę, która jest najtańsza za realizację całości zamówienia, ale jednocześnie dużo droższa od oferty konkurencyjnej w zakresie ceny za część gwarantowaną zamówienia. Członkowie komisji mający wątpliwości argumentują, że skoro część opcjonalna zamówienia może w ogóle nie zostać wykonana, to cena za jej realizację nie powinna być brana pod uwagę. Uważają, że przez tak sformułowany opis kryteriów oceny ofert jesteśmy zmuszeni wybrać dużo droższą ofertę i ponieść wyższe koszty za dzierżawę pojemników.

Czy takie rozumowanie jest prawidłowe i czy w przyszłości dla postępowań o udzielenie zamówienia, które przewidują prawo opcji można będzie sformułować kryterium oceny ofert w odniesieniu do ceny jedynie za część gwarantowaną zamówienia (z pominięciem ceny za część opcjonalną zamówienia)? A może należy sformułować kryterium ceny o wadze np. 60%, w tym cena za część gwarantowaną zamówienia o wadze 50% i cena za część opcjonalną zamówienia o wadze 10%?

W jaki sposób można ograniczyć ryzyko wyboru zbyt drogiej oferty za realizację gwarantowanej części zamówienia w przypadku przewidzianego prawa opcji?

Jak zakończyć postępowanie, gdy wykonawca odmawia podpisania umowy a cena kolejnej oferty jest za wysoka?

Pytanie:

Prowadzimy postępowanie powyżej progów krajowych z zastosowaniem procedury odwróconej. Rozstrzygnęliśmy je w okresie związania ofertą, ale wykonawca odmówił podpisania umowy i nastąpiło to już po terminie związania ofertą. Jak obecnie zakończyć postępowanie? Czy na  stronie WWW należy zamieścić stosowną informację lub zawiadomić wszystkich czterech biorących udział w postępowaniu wykonawców o odmowie podpisania umowy przez wybranego oferenta? Jaką treść ogłoszenia opublikować w Dz.Urz. UE? Czy powinniśmy wezwać wykonawcę z drugiej pozycji rankingowej do złożenia dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia i spełnianie warunków udziału w postępowaniu? A jeśli okaże się, że wykonawca potwierdzi spełnianie warunków i brak podstaw do wykluczenia, to na jakiej podstawie prawnej należy ponownie rozstrzygnąć postępowanie? Cena zaoferowana przez drugiego w rankingu wykonawcę, znacznie przewyższa kwotę, jaką zamierzamy przeznaczyć na realizację zamówienia. Czy na obecnym etapie należy po prostu unieważnić postępowanie zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp?

Przepisy ustawy Pzp nie regulują wprost (bezpośrednio) sposobu postępowania w przypadku wyboru kolejnej oferty, w sytuacji gdy wykonawca, którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy. Jednak moim zdaniem, w celu zachowania zasady przejrzystości i uczciwej konkurencji poprzez analogię należy zastosować art. 92 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 ustawy Pzp. Zamawiający powinien więc poinformować wszystkich wykonawców o odmowie podpisania umowy i wyborze kolejnej oferty oraz zamieścić stosowną informację na stronie WWW (o ile oczywiście podjął taką decyzję).