Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy Pzp:
- kierownik zamawiającego,
- członek komisji przetargowej oraz
- inne osoby wykonujące czynności związane z przeprowadzeniem postępowania po stronie zamawiającego,
- osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania bądź
- osoby udzielające zamówienia
podlegają wyłączeniu z dokonywania czynności w postępowaniu, jeżeli:
1) po ich stronie występuje konflikt interesów,
2) zostały prawomocnie skazane za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, o którym mowa w art. 228–230a, art. 270, art. 276, art. 286, art. 287, art. 296, art. 296a, art. 297, art. 303 lub art. 305 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, o ile nie nastąpiło zatarcie skazania.
Wymienione osoby składają na te okoliczności oświadczenia w sposób opisany w art. 56 ustawy Pzp.
Kim w praktyce są „inne osoby wykonujące czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego” lub „osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania lub osoby udzielające zamówienia”? Czy należy zaliczyć do nich np. skarbnika gminy, który podpisuje zlecenie przeprowadzenia postępowania i umowę z wybranym wykonawcą oraz radcę prawnego parafującego wzór umowy i następnie umowę zawieraną z wykonawcą, a niekiedy również udzielającego wraz z pracownikiem merytorycznym wyjaśnień do SWZ?
W artykule przeczytasz odpowiedzi na pytania kto, w jakich okolicznościach i kiedy złoży stosowne oświadczenia, o których stanowi art. 56 ustawy Pzp.
- Aby ustalić, czy dana osoba ma obowiązek złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 56 ust. 4 ustawy Pzp, trzeba określić rodzaj i charakter wykonywanych przez nią czynności oraz stwierdzić, czy mogą one wpływać na przebieg lub wynik postępowania.
- Celem omawianej regulacji jest zapewnienie, aby czynności w postępowaniu, od momentu jego wszczęcia, były podejmowane przez osoby, które dają rękojmię obiektywnego i bezstronnego prowadzenia procedury i tym samym prawidłowego wyboru wykonawcy.
- Ustawa zawiera dwie grupy podstaw, które obligują do wyłączenia z dokonywania czynności kierownika zamawiającego, członka komisji przetargowej, innych osób wykonujących czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego lub osób mogących wpłynąć na wynik tego postępowania bądź udzielających zamówienia. Są to okoliczności:
– występowania konfliktu interesów oraz
– skazania za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, o którym mowa w art. 56 ust. 3 ustawy Pzp.
- Skarbnik gminy, który podpisuje zlecenie przeprowadzenia postępowania oraz następnie umowę z wybranym wykonawcą, nie jest osobą objętą zakresem podmiotowym ww. przepisu.