odrzucenie oferty

Czy brak własnoręcznego podpisu oferty zawsze skutkuje jej odrzuceniem?

Pytanie:

W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie projektów architektoniczno-budolwanych zostały złożone oferty przez 14 wykonawców. W trakcie badania ofert stwierdzono, że formularz ofertowy w dokumentacji najkorzystniejszej cenowo (cena jest jedynym kryterium oceny ofert) został podpisany podpisem zeskanowanym lub naniesionym w wyedytownym dokumencie i wydrukowanym (nie został złożony własnoręcznie). Także wymagane załączniki do formularza ofertowego zostały w ten sam sposób opatrzone podpisem. Oczywiście jest to opinia pracowników naszej jednostki. Podpis jest wydrukowany niebieskim tonerem i przypieczętowany następnie czarną pieczęcią imienną - pobieżne przejrzenie ofert po otwarciu nie wzbudziło wątpliwości. Ponieważ jest to oferta najkorzystniejsza cenowo - szczegółowe i wnikliwe badanie oferty spowodowało, że jedna z osób dopatrzyła się faktu wydrukowania podpisu. Inne załączniki tj. kopie referencji i kopie zaświadczeń o posiadanych uprawnieniach projektowych - nie są poświadczone za zgodność z oryginałem. Na jednym z takich dokumentów skopiował się poprzedni podpis za zgodność z oryginałem tej samej osoby, która "podpisywała" formularz ofertowy. I na tej kopii widać, że jest to podpis tej samej osoby, ale nie identyczny w kształcie każdej litery itd. Odpowiedni zapis zamieściliśmy też siwz. Czy w tej sytuacji konieczne jest odrzucenie oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 2 ustawy Pzp?

Oferta złożona przez nieprawidłowo umocowanego pełnomocnika - czy podlega odrzuceniu?

Pytanie:

Oferta wraz z załącznikami cenowymi i oświadczeniami została złożona i podpisana jednoosobowo przez pełnomocnika wykonawcy (sp. z o.o.). Do oferty złożono odpis z KRS  i oryginał pełnomocnictwa (zgodnie z wymogami siwz). Pełnomocnictwo podpisane przez dwóch członków zarządu upoważnia ustanowionego pełnomocnika do samodzielnego reprezentowania spółki przy prowadzeniu wszystkich spraw w postępowaniach przetargowych z wyjątkiem podpisywania umów. Zarząd spółki jest trzyosobowy.
Jednak z KRS (sposób reprezentacji) wynika, że reprezentacja spółki musi być dwuosobowa tj.: „do składania oświadczeń woli w imieniu spółki upoważnieni są:

  • łącznie dwaj członkowie zarządu albo           
  • jeden członek zarządu łącznie z prokurentem lub ustanowionym przez  zarząd pełnomocnikiem w granicach umocowania  lub                           
  • dwaj pełnomocnicy działający w granicach umocowania”.
Wobec powyższego, czy należy uznać, że:
  • wystawione pełnomocnictwo jest wadliwe, gdyż nie można zgodnie z KRS  ustanowić jednego pełnomocnika do samodzielnego reprezentowania spółki, zatem oferta i załączniki oraz oświadczenia są wadliwe i nieważne,
  • jeśli nawet zamawiający wezwie do załączenia poprawnego pełnomocnictwa i złożenia nowych oświadczeń o spełnieniu warunków przetargu (podpisanych np. przez dwie prawidłowo umocowane osoby), to i tak sama oferta złożona i podpisana przez jednego pełnomocnika nie podlega poprawie zgodnie z art. 26 ustawy Pzp, a zatem musi zostać uznana za wadliwą i odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 (niezgodna z ustawą), czy z powodu braku należytej formy pisemnej (art. 82) czy na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 8 (jest nieważna na podstawie art. 104 Kc)?