Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Większość polskich przedsiębiorców twierdzi, że łapówka jest najłatwiejszym sposobem zdobywania zamówień publicznych. Takie wnioski można było wysnuć z danych przedstawionych na zorganizowanej przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji konferencji „Zapobieganie korupcji”.
Urząd Zamówień Publiczny prowadzi pracę nad uruchomieniem e-katalogów. Dzięki platformie, która ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku, oferty w przetargach podprogowych przedsiębiorcy będą mogli składać na nowej platformie internetowej. UZP liczy, że wpłynie to na większą konkurencję i ograniczy nadużycia.
Wykonawca nie musi wskazywać w referencjach informacji o wartości zrealizowanych usług, tym bardziej jeśli wynika to z wykazu usług. Dokumenty referencyjne mają bowiem zupełnie inne zadanie.
Wykluczenie wykonawcy na skutek podania nieprawdziwych informacji to radykalna czynność, dlatego podanie nieprawdziwych informacji musi być wykazane w sposób niebudzący wątpliwości.
Zamawiający ma prawo żądać od wykonawcy wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty. Wyjaśnienia te jednak nie mogą prowadzić do zmian w treści oferty, a muszą ograniczać się jedynie do wskazania sposobu rozumienia treści zawartej w ofercie.
Zamawiający nie będą mogli określać warunku udziału w postępowaniu dotyczącego przynależności do samorządu zawodowego urbanistów. Jest to wynikiem zmiany ustawy o dostępie do niektórych zawodów.
Wykluczenie z przetargu od lat jest przyczyną wielu sporów między zamawiającymi a wykonawcami. Dzieje się tak, pomimo że artykuł 24 ustawy Prawo zamówień publicznych zawiera zamknięty katalog przesłanek wykluczenia z procedury zamówieniowej. Należą do nich m.in. szkoda wyrządzona przez wykonawcę, która została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu, wszczęcie procedury upadłościowej i likwidacja firmy, przekazanie nieprawdziwych informacji mających lub mogących mieć wpływ na wynik procedury czy przynależność do jednej grupy kapitałowej.
Warunek udziału w postępowaniu dotyczący profilu zatrudnienia przez wykonawcę ponad 50% osób niepełnosprawnych nie może być spełniony tylko przez niektórych członków konsorcjum. Takie działanie prowadziłoby od obejścia ustawy Prawo zamówień publicznych – czytamy w najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.
Zamawiający ma prawo opublikować w prasie internetowej jedynie wyciąg z ogłoszenia o zamówieniu publicznym dotyczącym zbycia przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego nieruchomości – twierdzi Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.
W 2013 roku udzielono 210.352 zamówienia na kwotę 143,2 mld zł., natomiast w 2012 r. - 132,7 mld zł.. W roku ubiegłym utrzymała się natomiast dobra tendencja dotycząca korzystania przez zamawiających z przetargu nieograniczonego. Tryb ten zastosowano w 88,8% zamówień o wartości powyżej progów unijnych i w 80,1% poniżej tej wartości.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!