Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Zanim zamawiający odrzuci ofertę powinien dokładnie sprawdzić, czy wykonawca nie dopuścił się omyłki, którą można poprawić. Nawet wówczas, gdy oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny jak np. wskazana jest w niej nieprawidłowa stawka podatku VAT.
Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego daje jednostkom samorządu terytorialnego możliwość zrealizowania inwestycji bez angażowania znaczących środków własnych oraz konieczności zadłużania gminy. W kontekście zbliżających się wyborów najważniejszy jest jednak czas realizacji przedsięwzięcia PPP.
W ponad 90% postępowań o zamówienia publiczne decyduje cena. Takie zjawisko jest według prezesa Najwyższej Izby Kontroli negatywne i wymaga zmiany przepisów.
Instytucja wzywania do uzupełnienia jest obligatoryjna, a nie fakultatywna. Zamawiający stwierdzając nieprawidłowość dokumentu, nie może pominąć tej okoliczności i automatycznie uznać, że wykonawca nie spełnia warunku udziału w postępowaniu, i wykluczyć go z niego.
Od 1 czerwca 2014 roku obowiązują nowe wskaźniki procentowe do obliczania korekt finansowych za błędy w przetargach dofinansowanych z Unii.
- Partnerstwo publiczno-prywatne jest uznawane za jeden z najbardziej efektywnych sposobów tworzenia infrastruktury i dostarczania usług publicznych. Polscy uczestnicy rynku coraz częściej sięgają po tę formułę – twierdzi wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz podczas inauguracji konferencji „Bankowalność projektów PPP”.
W sytuacji gdy w kosztorysie ofertowym wykonawca wycenił jedną (lub kilka) pozycji na 0 złotych, zamawiający, w celu uzyskania pewności, czy złożona oferta obejmuje wykonanie całości przedmiotu zamówienia, powinien w trybie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp zwrócić się o wyjaśnienie.
Parlament Europejski i Rada przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy, we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.
Ustawa z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 423) weszła w życie 16 kwietnia 2014 roku. Najistotniejsza zmiana wprowadzona powyższą nowelizacją dotyczy zwiększenia progu zastosowania ustawy Pzp z 14 000 euro do 30 000 euro (co stanowi równowartość 126 747,00 zł) . Ze względu na brak obowiązku publikowania znacznej ilości ogłoszeń o nich, wykonawcom trudniej będzie do nich dotrzeć.
Obowiązek przedstawienia dowodów, że zaoferowana cena nie jest rażąco niska należy do podmiotu składającego ofertę.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!