odrzucenie oferty

Wykonawca nie spełnia warunku – czy można odrzucić ofertę już na etapie tworzenia rankingu ofert?

Pytanie:

Prowadzę przetarg nieograniczony z zastosowaniem procedury odwróconej (wraz z ofertą wymagam złożenia JEDZ aktualnego na dzień składania ofert przez każdego z wykonawców). W trakcie etapu badania i oceny ofert wykonawca, którego oferta uplasowałaby się na ostatnim miejscu w rankingu ofert, w odpowiedzi na wezwanie do złożenia wyjaśnień złożył oświadczenie, z którego wynika, że nie spełnia warunku udziału w postępowaniu (wykonawca przyznał, że nie wczytał się uważnie w jeden z warunków i pochopnie złożył ofertę, choć tego warunku faktycznie nie spełnia). Oświadczenie tej treści wykonawca złożył przed stworzeniem przez zamawiającego rankingu kończącego etap badania i oceny ofert. Czy wobec powyższego zamawiający powinien odrzucić ofertę wskazanego wykonawcy na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp i nie brać jej pod uwagę w rankingu ofert, czy też „zignorować” oświadczenie wykonawcy o braku spełniania warunku z uwagi na okoliczność, że kwalifikacja podmiotowa wykonawcy (w tym ocena spełniania warunków udziału w postępowaniu) i to wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, powinna nastąpić na etapie po zakończeniu badania i oceny ofert. Wówczas ofertę wskazanego wykonawcy sklasyfikowano by w rankingu ofert (na ostatnim miejscu) i finalnie nie podlegałaby odrzuceniu.

Dwie oferty o identycznej treści – czy zamawiający je odrzuci?

Pytanie:

Pytanie dotyczy funkcjonowania miniPortalu. Mimo, że jest to platforma wycofywana z użytku, zamawiający nadal oczekuje złożenia oferty za jej pośrednictwem. Zamawiający otrzymał naszą ofertę zaszyfrowaną za pomocą miniPortalu i przesłaną na jego skrzynkę ePUAP (pakiet 5 plików zaszyfrowanych automatycznie do pliku wynikowego zip). Mimo wykonania przez nas całej procedury zgodnie z instrukcją na miniPortalu zamawiający upiera się, że podczas deszyfrowania oferty pojawia mu się tylko jeden plik, a pozostałe nie są dla niego widoczne i oczywiście winą za ten stan rzeczy obarcza składającego ofertę. Ostatecznie postępowanie unieważniono z innych przyczyn, ale nasza oferta w tym sporze cały czas uważana jest za niekompletnie złożoną.

Obecnie toczy się nowe postępowanie również z wykorzystaniem miniPortalu. MiniPortal pozwala na dwa sposoby szyfrować ofertę składającą się z kilku plików tj. poprzez:

  • wybór tych plików i uzyskanie zaszyfrowanego pliku wynikowego zip lub
  • utworzenie archiwum zip (zawierającego pliki oferty) oraz zaszyfrowanie tak powstałego folderu do nowego, zaszyfrowanego pliku zip.

Chcąc mieć pewność, że zamawiający tym razem otworzy wszystkie pliki składające się na ofertę, zamierzamy zaszyfrować ją w obu opisanych powyżej sposobach, uzyskując w ten sposób dwa zaszyfrowane pliki zip. Następnie zamierzamy przesłać każdy tych zaszyfrowanych plików w dwóch odrębnych formularzach do składania ofert. W ten sposób zamawiający otrzyma od nas dwie oferty o treści identycznej, ale różniącej się sposobem utworzenia zaszyfrowanego pliku. Czy nie ma przeciwwskazań formalnych do wysłania dwóch ofert do zamawiającego w sposób opisany powyżej?

Kiedy niepodpisany formularz cenowy jest podstawą odrzucenia oferty?

Pytanie:

Zamawiający określił w SWZ, iż na ofertę w postępowaniu składają się:

1)     formularz ofertowy – wypełniony i podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osoby upoważnione do reprezentowania wykonawcy, sporządzony zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do SWZ,

2)     formularz „Oferty cenowej” – wypełniony i podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osoby upoważnione do reprezentowania wykonawcy, sporządzony zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do SWZ.

Wykonawca przesłał oba dokumenty, przy czym dokument pierwszy podpisał prawidłowo. W przypadku drugiego dokumentu czyli formularza „Oferty cenowej” po weryfikacji w programie Szafir pojawia się komunikat „Podpis złożony w pliku »Formularz oferty cenowej« został negatywnie zweryfikowany”. Po weryfikacji w programie Sigillium mamy komunikat „podpis ma niepoprawną strukturę, negatywnie zweryfikowany”.

Po dokonaniu takiej weryfikacji zachodzą przesłanki odrzucenia oferty. Niemniej jednak formularz oferty cenowej nie zawiera żadnych oświadczeń. Zawiera tabelkę, w której określono: rodzaj odpadów podlegających utylizacji, rodzaj pojemnika, ilość pojemników, cena jednostkowa netto, ilość wywozów pojemników, wartość netto, stawka VAT, kwota podatku VAT oraz wartość brutto. Część z tych informacji zawiera również podpisany przez wykonawcę formularz ofertowy, w którym zawarto następujące informacje: nazwa wykonawcy, wartość oferty brutto/netto, cena jednostkowa netto/brutto, oświadczenia wykonawcy, klauzula informacyjna RODO. Czy w związku z powyższym należy odrzucić ofertę?