zawarcie umowy

Czy szczegółowe wymogi związane z ubezpieczeniem wykonawcy wolno sprawdzić dopiero przed zawarciem umowy?

Pytanie:

W celu potwierdzenia spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu dotyczących sytuacji ekonomicznej lub finansowej zamawiający może żądać, w szczególności, podmiotowych środków dowodowych – dokumentu potwierdzającego , że wykonawca jest ubezpieczony od OC w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia ze wskazaniem sumy gwarancyjnej.

Czy takie żądanie wolno potraktować nie jako warunek udziału w postępowaniu, ale wymóg przed podpisaniem umowy? Wówczas do kontraktu wprowadzilibyśmy np. zapis:

„Ubezpieczenie wykonawcy:

1)      wykonawca zobowiązuje się zawrzeć na czas obowiązywania umowy nie później niż do dnia poprzedzającego dzień, w którym ma nastąpić przekazanie terenu budowy, umowę lub umowy ubezpieczenia od wszelkiego ryzyka i odpowiedzialności związanej z realizacją umowy, oraz do terminowego opłacania należnych składek ubezpieczeniowych, w zakresie:

a)      od ryzyka budowlanych (np. CAR, EAR lub CWAR) z sumą ubezpieczenia nie niższą niż cena ofertowa brutto,

b)      od odpowiedzialności cywilnej (OC) wykonawcy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, obejmujące swym zakresem co najmniej szkody poniesione przez osoby trzecie w wyniku śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia (szkoda osobowa) lub w wyniku utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia własnego bądź osób trzecich, a także szkody spowodowane błędami (szkoda rzeczowa), powstałe w związku z wykonywaniem robót budowlanych i innych prac objętych przedmiotem umowy, na kwotę ubezpieczenia nie niższą niż 1.000.000 zł,

c)      ubezpieczenia kadry, pracowników wykonawcy oraz każdego podwykonawcy (dalszego podwykonawcy), a także wszelkich innych osób realizujących w imieniu wykonawcy lub podwykonawcy roboty budowlane;

2) umowy ubezpieczenia, o których mowa w pkt 1, muszą zapewniać wypłatę odszkodowania płatnego w złotych polskich, bez ograniczeń;

3) koszt umowy, lub umów, o których mowa w pkt 1, w szczególności składki ubezpieczeniowe, w całości pokrywa wykonawca;

4) wykonawca przedłoży zamawiającemu dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia, w tym w szczególności kopię umowy i polisy ubezpieczenia, nie później niż do dnia przekazania terenu budowy. W przypadku uchybienia przedmiotowemu obowiązkowi zamawiający ma prawo wstrzymać się z przekazaniem terenu budowy do czasu ich przedłożenia, co nie wstrzymuje biegu terminów umownych w zakresie realizacji umowy przez wykonawcę;

5) w razie wydłużenia czasu realizacji umowy, wykonawca zobowiązuje się przedłużyć ubezpieczenie na zasadach określonych w pkt 1–4, przedstawiając zamawiającemu dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia, w tym w szczególności kopię umowy i polisy ubezpieczenia, na co najmniej miesiąc przed wygaśnięciem poprzedniej umowy ubezpieczenia.

W przypadku nieprzedłużenia ubezpieczenia, przedłużenia go niezgodnie z zasadami określonymi w pkt 1–4 lub nieprzedłożenia przez wykonawcę dokumentu ubezpieczenia w terminie, o którym mowa w pkt 4, zamawiający w imieniu i na rzecz wykonawcy na jego koszt dokona stosownego ubezpieczenia w zakresie określonym w pkt 1–4 i poniesiony koszt potrąci z należności wynikających z najbliższej faktury wystawionej przez wykonawcę”.

Procedura zawierania umów na części – niezbędne formalności

Pytanie:

W przetargu nieograniczonym poniżej kwot unijnych przedmiot zamówienia został podzielony na III części. Nie ograniczono części, na które wykonawca może złożyć ofertę. Termin wykonania przedmiotu zamówienia na część I zakreślono na 26 listopada 2018 r., natomiast na część II i III na 5 lutego 2019 r.

Na część I została złożona tylko jedna oferta, która nie podlega odrzuceniu. Procedura prowadzona jest w trybie art. 24aa ustawy Pzp. Wykonawca złożył od razu razem z ofertą wszystkie potrzebne dokumenty (bez osobnego wezwania). Czy mimo to należy wezwać go do ponownego złożenia dokumentów? Czy na część I zamawiający może dokonać wyboru oferty oddzielnie (nie razem z pozostałymi częściami), ze względu na to że gdyby zaistniała sytuacja, iż nie trzeba będzie wzywać wykonawcy do uzupełnienia informacji o grupie kapitałowej (art. 26 ust. 3 ustawy Pzp), czy złożenia aktualnych dokumentów w trybie art. 26 ust. 2 ustawy Pzp, można byłoby wtedy wcześniej podpisać umowę? Czy w sytuacji wcześniejszego rozstrzygnięcia i zawarcia umowy na część I, można dokonać ogłoszenia o udzieleniu zamówienia na wszystkie części razem (tj. część I, II, III), czy ogłoszenie w odniesieniu do części I należy opublikować zaraz po zawarciu umowy – nie później niż w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia?