Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Wielu radosnych i niepowtarzalnych chwil na Święta Wielkanocne,serdecznych spotkań rodzinnych przy świątecznym, suto zastawionym stole,przyjaznych rozmów, miłych gestówi wszelkiej pomyślności życzy
Przepis ustawy o kosztach sądowych ustanawiający wysokość opłaty za skargę na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 15 kwietnia 2014 roku, sygn. akt: SK 12/13).
Rozpoczęcie procedury wyjaśniającej na temat rażąco niskiej ceny oferty daje szanse wykonawcy na udowodnienie, że zaproponowana przez niego stawka jest odpowiedniej wysokości (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 czerwca 2013 r.; sygn. akt KIO 1363/13).
W przypadku gdy wykonawca, który został wezwany do złożenia wyjaśnień, nie przedłożył ich, wówczas jego oferta zostaje odrzucona. Przy czym zamawiający musi wskazać przesłankę odrzucenia.
W przypadku przedłużającego się postępowania o udzielenie zamówienia lub z uwagi na konieczność wyboru innej oferty (np. wskutek uwzględnienia odwołania) wykonawcy raz jeszcze podejmują decyzję w sprawie ewentualnego przedłużenia ważności wadium. Mogą również ponownie wnieść nowe, na przedłużony okres związania ofertą (art. 85 ust. 4 ustawy Pzp) oraz na okres niezbędny do zabezpieczenia postępowania do zawarcia umowy (art. 184 ustawy Pzp).
Sprawna realizacja przetargu zależy m.in. od odpowiednich postanowień zawartych w kontrakcie z wykonawcą. Aby umowa przewidywała wszystkie niezbędne okoliczności związane z jej wykonywaniem należy przestrzegać kilka najistotniejszych reguł.
Wykonawca ma prawo korzystać z zasobów podmiotów trzecich przy realizacji zamówienia publicznego. Natomiast w ramach badania i oceny warunku wiedzy i doświadczenia zamawiający może weryfikować ich kwalifikacje i efektywność. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2014 r. (sygn. akt V Ca 3618/13).
Jednolity europejski dokument zamówienia oraz możliwość pozyskania niektórych dokumentów przez zamawiających to tylko niektóre z nowości, jakie przewidują nowe dyrektywy unijne. Polska ma dwa lata na wdrożenie tych regulacji do krajowego porządku prawnego.
Podpisano międzynarodową umowę jaką jest nowe porozumienie w sprawie Zamówień Rządowych (GPA). Państwa członkowskie na jej mocy zobowiązują się do zapewnienia większej przejrzystości, konkurencyjności i dobrego zarządzania w przetargach.
Zamawiający ma prawo wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentów, ale tylko tych które były określone w ogłoszeniu o zamówieniu lub siwz. Jeżeli wykaz usług nie potwierdzał spełniania warunków udziału, to nie ma podstaw do żądania ich uzupełnienia w zakresie wartości.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!