Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Urząd Zamówień Publicznych w ostatnich dniach opublikował krótkie opracowanie dotyczące wypełniania rubryk VI i VII rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach. Przygotowaliśmy dla Ciebie skrót informacji w czytelnej tabeli.
Ustawodawca określił krąg podmiotów uprawnionych do wniesienia odwołania w art. 505 ust. 1 i 2 ustawy Pzp. Są to wykonawcy, uczestnicy konkursu, a także inne podmioty, jeżeli mają lub mieli interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz ponieśli lub mogą ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy Pzp. Ponadto podmiotami uprawnionymi, ale jedynie w przypadku wnoszenia odwołania wobec ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia lub ogłoszenia o konkursie oraz dokumentów zamówienia, są organizacje wpisane na listę, o której mowa w art. 469 pkt 15 ustawy Pzp oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Z art. 305 pkt 2 ustawy Pzp nie wynika wymóg, by postępowanie poprzedzające i postępowanie w trybie z wolnej ręki, musiało zostać wszczęte w tym samym roku budżetowym. Istotne jest w szczególności to, by warunki zamówienia udzielanego w trybie z wolnej ręki nie zostały w istotny sposób zmienione w stosunku do pierwotnych warunków zamówienia, zastrzeżonych w postępowaniu poprzedzającym.
Pierwszy kwartał każdego roku to czas planowania m.in. zamówień publicznych, których podmiot udzieli na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy. Przygotowanie planu postępowań to obowiązek ustawowy. Dokument należy sporządzić i opublikować nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia przez uprawnione organy budżetu lub planu finansowego. Sprawdź, jakie problemy możesz napotkać, przygotowując plan i jak łatwo sobie z nimi poradzić. Zapraszam do zapoznania się z Top tematem „6 pytań o plan zamówień publicznych 2024”.
Zgodnie z wyrokiem KIO z 29 lipca 2021 r. sygn. akt KIO 1716/21 "Zauważenia wymaga, iż przez omyłkę pisarską uznaje się niezamierzoną niedokładność nasuwającą się każdemu, bez przeprowadzania dodatkowych ustaleń, np. błąd literowy, widoczne niezamierzone opuszczenie wyrazu czy inny błąd, wynikający z przeoczenia lub innej wady procesu myślowo - redakcyjnego, a niespowodowany uchybieniem merytorycznym (por. wyr. SO w Gdańsku z 27 czerwca 2008 r., XII Ga 206/08).
Czy po zakończeniu postępowania i podjęciu decyzji o wyborze oferty od razu można „ukryć” przetarg w systemie? Postępowanie powinno być „widoczne” na platformie zakupowej nie krócej niż do dnia udzielenia zamówienia (podpisania umowy), albo, w przypadku gdy postępowanie zostało unieważnione, do upływu terminu na wniesienie odwołania.
Dla określenia zakresu zobowiązania gwaranta kluczowe znacznie ma całościowa wykładania treści gwarancji, w tym wykładnia określonych w niej warunków. Ustalenie wynikającego z treści gwarancji stopnia zależności pomiędzy zobowiązaniem gwaranta a istnieniem, treścią i zdarzeniami dotyczącymi zabezpieczanego zobowiązania jest kwestią wykładni oświadczeń woli stron umowy gwarancji (art. 65 KC) uwzględniającej cały ich kontekst w aspekcie treści, jak i okoliczności, w których zostały złożone. Tak też wyroki Sądu Najwyższego z: 12 kwietnia 2013 r., IV CSK 569/12, nie publ., 29 listopada 2013 r., I CSK 90/13, OSNC-ZD 2015, nr 1, poz. 12.
W tym tygodniu zapraszam do skorzystania z pliku rejestru zamówień, który poprowadzi cię przez proces łatwego sumowania zakupów celem sporządzenia rocznego sprawozdania o zamówieniach publicznych. Na wypełnienie obowiązku przesłania sprawozdania do prezesa UZP pozostało jeszcze 20 dni, ale już teraz warto podjąć niezbędne czynności i z wyprzedzeniem dopełnić formalności.
Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najpopularniejszych artykułów na łamach Portalu ZP w 2023 roku. Największą poczytnością jak co roku cieszą się oczywiście treści, których potrzebuje na co dzień niemal każdy zamawiający i wykonawca – takie jak jednolity i aktualny tekst Prawa zamówień publicznych oraz wysokość progów unijnych, od których zależą określone obowiązki w procedurach zamówieniowych. Wysokie pozycje zajmują następnie artykuły na temat procedury z wolnej ręki oraz trybu zlecania zamówień o wartościach poniżej 130.000 zł.
Urząd Zamówień Publicznych w jednej z najnowszych opinii prawnych przypomina, że wykonawca ma zawsze prawo zbyć swoją wierzytelność względem zamawiającego na inny podmiot np. podwykonawcę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zamawiający w umowie w sprawie zamówienia zawrze obostrzenia w tej materii.
Jednym z popularnych sposobów na zminimalizowanie kosztów firmowych jest decyzja o wykorzystaniu prywatnego mieszkania zamiast wynajmowania osobnego lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej. Przepisy nie zabraniają przedsiębiorcom takiego rozwiązania, ale wymagają spełnienia określonych warunków. O czym w związku z tym powinni pamiętać przedsiębiorcy?
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub planujesz ją założyć i stoisz przed wyborem adresu do rejestracji firmy? Sporo korzyści mogą Ci przynieść wirtualne biura. Warszawa może dzięki nim stanąć otworem dla Twojego biznesu!
W latach 2022-2023 Polacy mierzyli się ze sporymi wzrostami rat kredytów, a także z podwyżką cen wielu produktów. Niestety, spora część mieszkańców naszego kraju miała mniejsze lub większe problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Historia kredytowa ulega wtedy pogorszeniu, co niemal uniemożliwia wzięcie kredytu lub pożyczki. Jest natomiast pewna możliwość, dostępna także dla osób zadłużonych. To pożyczki bez baz. Jak działają i gdzie ich szukać?
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!