oferta

Zobacz, co możesz i powinieneś zrobić, gdy oferent poświadcza nieprawdę

Pytanie:

W przetargu nieograniczonym na pełnienie funkcji inspektora nadzoru, przewidziano następujące kryteria oceny:

1. Cena oferty – waga 60

2. Doświadczenie osoby wyznaczonej do realizacji zamówienia – waga 40.

Za doświadczenie przewidziano następującą punktację: Doświadczenie w pełnieniu funkcji inspektora nadzoru branży instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przy robotach związanych z budową kanalizacji sanitarnej o długości sieci 4,0 km za liczbę robót 0 – 0 pkt, za liczbę robót 1 – 10 pkt, za liczbę robót 2 – 20 pkt, za liczbę robót 3 – 30 pkt, za liczbę robót 4 i więcej – 40 pkt.

Oferent w ofercie wykazał w kolumnie określone zadania, podając, że długość sieci w każdym z nim przekraczała 4 km.

Przejrzeliśmy w Internecie przetargi organizowane przez podane podmioty i okazało się, że niektóre zadania mają 4,0 km i powyżej, a niektóre nie. Zwróciliśmy się do oferenta o wyjaśnienie treści oferty, zadając pytanie: „Czy wyszczególnione w pkt 2 formularza ofertowego roboty w zakresie nadzoru inwestorskiego dotyczą robót kanalizacyjnych oraz czy każda z wymienionych usług z osobna dotyczyła nadzoru o długości sieci kanalizacyjnej 4,0 km”?

W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo: „Informujemy, iż roboty w zakresie nadzoru inwestorskiego dotyczą robót kanalizacyjnych oraz każda z wymienionych usług z osobna dotyczyła nadzoru o długości sieci kanalizacyjnej nie mniejszej niż 4,0 km”. Jednocześnie zwróciliśmy się do podmiotów, na rzecz których oferent pełnił nadzór. I okazało się że zadania:

• od 1–3 łącznie mają powyżej 6,0 km

• zadanie 4 – powyżej 4,0 km

• zadanie 5 – 3,5 km

• zadanie 6 – nie była budowana kanalizacja.

Czy teraz należy skierować kolejne pismo do oferenta o wyjaśnienie? Nie wie on o odpowiedziach podmiotów, na rzecz których wykonywał nadzór.

dea13478a8d10c7c4aae9c7b14a132148abd1e2a-medium

O badaniu rażąco niskiej ceny – jak w praktyce obliczać średnią arytmetyczną cen ofert potrzebną do analizy wysokości kosztów

Na stronach www.uzp.gov.pl publikowane są odpowiedzi UZP dotyczące pytań o przepisy nowelizacji ustawy Pzp. Wynika z nich, że aby obliczyć średnią arytmetyczną cen ofert potrzebną do ustalenia obowiązku zbadania kalkulacji kosztów przedstawionych przez wykonawców, nie trzeba brać pod uwagę cen ofert złożonych po terminie.