Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Zamawiający wzywa wykonawcę do wyjaśnień tylko w tedy, gdy ma wątpliwości dotyczące treści złożonej oferty lub dokumentów.
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 października 2024 r. w sprawie C-652/22 dotyczy interpretacji przepisów dotyczących udziału podmiotów z państw trzecich w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych toczących się na terenie Unii Europejskiej.
Uzasadnienie zastrzeżenia, dotyczące kluczowych dla wykonawcy informacji biznesowych, organizacyjnych i technicznych, nie może ograniczać się do jednego akapitu, w którym powtarzana jest treść definicji pojęcia tajemnicy przedsiębiorstwa.
Jednym z elementów uwzględnionych przez wykonawcę w cenie jednostkowej są koszty pracy wynikające z obowiązujących przepisów prawa, w tym koszty ubezpieczenia.
Warunki udziału w postępowaniu muszą określać minimalne poziomy zdolności wykonawców do należytego wykonania umowy i nie mogą negatywnie wpływać na konkurencję, ograniczając wykonawcom możliwość złożenia oferty jako konsorcjum.
Formularz JEDZ w części II A – Informacje na temat wykonawcy zawiera informację: „Jeżeli dotyczy, czy wykonawca jest wpisany do urzędowego wykazu zatwierdzonych wykonawców lub posiada równoważne zaświadczenie (np. w ramach krajowego systemu (wstępnego) kwalifikowania)? [] Tak [] Nie [] Nie dotyczy”. Jak wypełni to miejsce polski wykonawca? Co zrobi zamawiający, jeśli wykonawca w ogóle nie zaznaczy odpowiedzi? Czy należy wezwać go do uzupełnienia lub wyjaśnienia?
Wykonawca może zakwestionować czynność wezwania go do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny we właściwym terminie, wówczas KIO zyska podstawy do oceny prawidłowości samego wezwania.
Regulacje ustawy Pzp zapobiegają wyborowi ofert, które nie dają pewności, że zamówienie zostanie wykonane należycie i bez uszczerbku dla jego jakości.
Od 5 października br. obowiązują regulacje ustawy z 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1473). Doniosłe zmiany w związku z pilną koniecznością likwidacji skutków kataklizmu przewidziano także w odniesieniu do stosowania Prawa zamówień publicznych.
Pod koniec września w systemie eNotices 2 pojawiło się sporo zmian w interaktywnych formularzach. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to dla wielu osób jedyny sposób na zdobycie dodatkowych środków potrzebnych np. na nieplanowany zakup. Ten produkt finansowy jest oferowany przez różne banki, dlatego musisz wiedzieć, jak wybrać najlepszą propozycję. Poznaj 3 sprawdzone porady, które umożliwią Ci znalezienie najkorzystniejszego kredytu gotówkowego.
Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich od lat wzbudzają emocje, a wszystko to na skutek uwolnienia kursu franka szwajcarskiego. W następstwie tego wzrosły raty kredytów, a wielu kredytobiorców utraciło płynność finansową. Dziś znaczna liczba z nich wstępuje na drogę sądową, walcząc o swoje prawa. Mają jednak do dyspozycji jeszcze jedno narzędzie, jakim jest ugoda z bankiem. Jej podpisanie pozwala uniknąć długotrwałego i stresującego procesu, jednak zanim to zrobimy, należy dokładnie przeanalizować zarówno warunki finansowe jak i treść ugody.
Ostatnie lata są bardzo dynamiczne pod kątem zmian w branży transportowej. Nowe wytyczne dotyczą m.in. obowiązków kierowców, dostosowania samochodów czy choćby zmian w transporcie do UK. Jakie korzyści może Ci przynieść znajomość przepisów przez Ciebie i Twoich pracowników?
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!