Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Od 1 lipca tego roku weszły w życie nowe unijne przepisy, które wprowadzają obowiązki dla instytucji publicznych dotyczące zakupu i użytkowania nowych bezemisyjnych autobusów miejskich. Regulacje te, oparte na rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1610 z 14 maja 2024 r., wymagają od zamawiających publicznych stosowania nowych kryteriów przy udzielaniu zamówień na autobusy miejskie.
Naszych użytkowników zachęcamy do skorzystania z telefonicznego pogotowia PZP. Wystarczy zadzwonić i podać właściwy PIN. Nasi eksperci są do Państwa dyspozycji kilka razy w miesiącu o ustalonych porach. Pilne pytania, niejasne regulacje, niejednoznaczne interpretacje przepisów – to Państwo wybierają temat rozmowy, my zaś robimy co w naszej mocy, aby pomóc w trudnej sytuacji.
Zamawiający nie ma podstaw do potraktowania oświadczenia jako treść oferty wykonawcy i z pominięciem jej treści oferty, odrzucić tę ofertę jako niezgodną z warunkami zamówienia.
Aby uznać, że oferta została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji, wprowadzenie zamawiającego w błąd musi być wykazane jednoznacznie.
Czy zamawiający powinien wystąpić do wykonawcy z pytaniem, czy wpłacone wadium przeksięgować na zabezpieczenie należytego wykonania umowy czy też należy oczekiwać, że zrobić to wykonawca? W praktyce zarówno wykonawca jak i zamawiający mogą wystąpić z wnioskiem o zaliczenie kwoty wpłaconej tytułem wadium na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Więcej w wyjaśnieniu.
Obowiązki wykonawców muszą wynikać wprost z treści specyfikacji warunków zamówienia (SWZ), a nie z domniemań czy interpretacji. Błędne czy rozszerzające interpretacje postanowień SWZ nie mogą leżeć u podstaw zarzutów odwoławczych.
Co do zasady fundacja i stowarzyszenie wydają środki finansowe poza ustawą Pzp. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których pojawi się obowiązek zastosowania jej przepisów. Stanie się tak w dwóch przypadkach: jeśli są one tzw. podmiotami publicznymi, które zaspokajają powszechne potrzeby niemające charakteru przemysłowego i handlowego a przy tym wywierany jest na nie wpływ przez inne podmioty prawa publicznego lub jednostki sektora finansów publicznych oraz wówczas gdy fundacja bądź stowarzyszenie mają status zamawiającego subsydiowanego.
Ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (LINK DO USTAWY) od daty jej uchwalenia była już kilkukrotnie nowelizowana. Ustawodawca cztery razy wydał akt jednolity ustawy Pzp, aby ułatwić analizę jej przepisów. Ostatni ujednolicony tekst ustawy ukazał się 30 sierpnia 2024 r. Odnajdziemy go pod adresem: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320. Przypominam, że w naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualną wersję Prawa zamówień publicznych – LINK: ustawa z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
Urząd Zamówień Publicznych organizuje cykl szkoleń dla zamawiających, wykonawców i instytucji kontrolnych. Szkolenia odbywają się online. Program szkoleń wraz z formularzami zapisów znajduje się na stronie WWW UZP.
Czy zamawiający jest zobowiązany zwrócić wybranemu w postępowaniu wykonawcy ubezpieczeniową gwarancję wadialną, jeżeli nie ma możliwości zawarcia umowy w terminie związania ofertą ze względu na toczące się przed KIO postępowanie odwoławcze? Czy jednak zamawiający powinien wnioskować do wykonawcy o przedłużenie obowiązywania wadium do czasu zakończenia postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą, mimo że nastąpi to po terminie związania ofertą?
Wejście w życie ustawy o ochronie sygnalistów nakłada na niektórych przedsiębiorców szereg nowych obowiązków. Jakich? Od kiedy należy wprowadzić nowe rozwiązania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co sprawia, że kalendarze reklamowe to doskonałe gadżety marketingowe, a zarazem świetne narzędzia organizacyjne? Odpowiedź jest prosta! To produkty, które są użyteczne przez cały rok, a dzięki nim Twoja marka wspiera organizację pracy oraz zyskuje stałą obecność w codziennym życiu klientów i pracowników przez długi czas.
Firma Microsoft oferuje obecnie kilka wersji swojego sztandarowego pakietu biurowego. Obok najnowszego Microsoft 365 nadal można kupić starsze aplikacje Microsoft — Office 2019, a nawet 2016. Którą wersję oprogramowania wybrać i czym różnią się one między sobą?
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!