Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
W opublikowanej na stronach UZP „Koncepcji nowego Prawa zamówień publicznych” czytamy, że proponuje się poddać pod rozwagę obniżenie granicznego progu stosowania ustawy Pzp. Rozważany jest powrót do kwoty 14.000 euro. Według UZP może się to przyczynić do lepszej kontroli wydatkowania środków publicznych oraz konkurencyjności.
Podwykonawstwo to częsty sposób na to, by z sukcesem zrealizować zamówienie, jeśli samemu nie posiada się dostatecznych niezbędnych do tego zasobów. Trzeba jednak szczegółowo zapoznać się z wymogami siwz, bo zamawiający może ograniczyć możliwość zatrudnienia podwykonawców do pewnych części zamówienia. Warto też, aby wykonawca sprawdził ofertę w tym zakresie nawet kilkukrotnie, bo późniejsze zmiany deklaracji związanej z korzystaniem z usług podwykonawców mogą być niemożliwe. Sprawdź problemy innych praktyków w tym temacie i wykorzystaj wyjaśnienia naszych ekspertów we własnych procedurach.
Powszechnie przyjętą w praktyce zamówień publicznych zasadą jest interpretacja wszelkich niejasności, dwuznaczności i niezgodności postanowień siwz na korzyść wykonawcy. Wykluczenie go z postępowania z powodu niespełnienia warunków udziału może nastąpić wyłącznie na podstawie jasno brzmiących postanowień ogłoszenia i specyfikacji (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 985/18).
Dowiedz się, czy podpis elektroniczny używany w postępowaniu o udzielenie zamówienia powinien być opatrzony adnotacją, że jest wykorzystywany w imieniu danego podmiotu np. przedsiębiorstwa wykonawcy. Sprawdź także, czy osoba fizyczna, która dysponuje podpisem, może go używać w celach prywatnych. Przygotuj się na stosowanie przepisów o elektronizacji zamówień unijnych już dziś.
Zamawiający jest uprawniony do ograniczenia wzięcia udziału w postępowaniu tym wykonawcom, którzy posiadają zaległości w zakresie podatków. Chodzi również o te zaległości, które nie zostały potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub ostateczną decyzją administracyjną (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 maja 2018 r., sygn. akt KIO 899/18).
Odpowiedzi na pytania udzielane przez zamawiającego stanowią integralną część siwz. Pogląd ten jest ugruntowany w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej i sądów okręgowych, a co za tym idzie, zarówno zamawiający, jak i wykonawcy, są nimi związani (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 929/18).
Uprawnienie zamawiającego do kształtowania opisu przedmiotu zamówienia zgodnie z jego potrzebami nie oznacza prawa do zupełnie dowolnego określenia wymagań. Zamawiający nie powinien obciążać wykonawcy swoimi żądaniami w stopniu wykraczającym ponad uzasadnione potrzeby jednostki zamawiającej.
Dnia 18 października 2018 r. wchodzą w życie przepisy o pełnej elektronizacji postępowań unijnych prowadzonych przez zamawiających innych niż centralni. W tym samym dniu zmieni się także kilka regulacji ustawy Pzp w zakresie kwestii związanych z elektronizacją. Sprawdź, jakie zmiany czekają Cię już wkrótce.
Jeśli przyjęcie oferty naruszałoby bezpieczeństwo publiczne lub istotny interes bezpieczeństwa państwa, w tym bezpieczeństwo podmiotów objętych jednolitym wykazem obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład infrastruktury krytycznej, o której mowa w art. 5b ust. 7 pkt 1 ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1401), zamawiający ma obowiązek ją odrzucić. Wyjątkiem jest sytuacja, w której bezpieczeństwo lub interes można zagwarantować w inny sposób. Zmiana jest ważna szczególnie dla tych podmiotów zamawiających, które zostały powiadomione, iż w przywołanym jednolitym wykazie ujęto obiekt, którego są właścicielami bądź posiadaczami.
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 20 lipca 2018 r. zmieniającą ustawę – Prawo zamówień publicznych oraz ustawę o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z poz. 1603). Stanowi ona m.in., że pełna elektronizacja postępowań: o wartości mniejszej niż progi unijne i jednocześnie prowadzonych przez zamawiających innych niż centralni zostanie przesunięta o ponad rok w stosunku do pierwotnego terminu.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!