Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Przekazanie nieprawdziwych informacji dotyczących spełnienia warunku udziału w postępowaniu, w celu uzyskania zamówienia, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
Problem zaoferowania w przetargu zbyt niskiej ceny jest dość powszechny, gdyż stanowi jeden ze sposobów pokonania konkurentów i pozyskania zamówienia publicznego. Stąd przed Krajową Izbą Odwoławczą stale toczą się postępowania, w których strony spierają się w tym temacie a nierzadko trafiają także do Sądu Okręgowego (Zamówień Publicznych). Urząd Zamówień Publicznych przygotował jakiś czas temu zestawienie wyroków, w których składy orzekające wypowiadają się na temat problemów związanych z wyjaśnianiem rażąco niskiej ceny. Skorzystaj z tabeli, która porządkuje wyroki według konkretnych tez.
System eNotices 2 służący do przesyłania ogłoszeń w procedurach unijnych to nadal źródło wielu problemów i wątpliwości zamawiających. Nasi eksperci otrzymują sporo zapytań w związku z tym narzędziem. Problem dostrzegł Urząd Publikacji Unii Europejskiej odpowiedzialny za działanie eNotices 2 i Urząd Zamówień Publicznych. Podmioty wspólnie zorganizowały webinar poświęcony funkcjonalnościom platformy ENotices 2. Jeśli nie mogłeś uczestniczyć w szkoleniu, nic straconego – skorzystaj z udostępnionego nagrania.
Skoro Zamawiający nie wzywał Wykonawcy do złożenia wyjaśnień, to żądanie odrzucenia jego oferty z powodu rażąco niskiej ceny jest nie tylko przedwczesne, ale i bezpodstawne.
W kwestii możliwości zaliczenia doświadczenia uzyskanego przy umowie realizowanej w konsorcjum z innym podmiotem, istnieje konieczność badania doświadczenia przez pryzmat bezpośredniego udziału w realizacji części zamówienia, co pozwala przyjąć jako nabyte doświadczenie zdobyte w ramach grupy wykonawców.
Traktowanie dostaw różnych typów produktów spożywczych jako jednej całości lub jako oddzielnych zakupów pozostaje problemem dla wielu zamawiających. Opinia Urzędu Zamówień Publicznych na ten temat wydana w 2021 roku nie dostarcza jednoznacznych wytycznych. Autor opinii nie zadeklarował jednoznacznie, czy dostawy należy łączyć, czy też traktować je jako osobne zamówienia publiczne. Decyzję w tej sprawie pozostawia on zamawiającemu, który najlepiej zna lokalny rynek i na tej podstawie może określić, które firmy będą zainteresowane daną dostawą. W jednym z Top tematów opublikowanych na łamach Portalu ZP w minionych dniach omawiamy, jak w praktyce zastosować wytyczne Urzędu Zamówień Publicznych do określania wartości zamówień na produkty spożywcze. Prezentujemy w tym celu studium przypadku jednej z jednostek zamawiających.
Jeśli wykonawca składa w postępowaniu polisę ubezpieczeniową od OC, zamawiający celem jej oceny powinien ustalić, do kiedy wykonawca jest zobowiązany opłacić składkę ubezpieczeniową. Przepisy nie wskazują, że polisa musi być opłacona w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia i dopuszczają objęcie ochroną ubezpieczeniową przed uiszczeniem składki ubezpieczeniowej. Sprawdź zasady oceny polisy OC składanej w przetargu zgodne z najnowszą opinią prawną Urzędu Zamówień Publicznych pt. „Opłacenie polisy ubezpieczeniowej w kontekście oceny posiadania przez wykonawcę zdolności ekonomicznej lub finansowej niezbędnej do realizacji zamówienia”.
Mało kto pamięta, że ustawa Pzp przewiduje mechanizmy broniące zamawiających przed nieuczciwymi praktykami wykonawców choćby w zakresie niedozwolonego ustalania cen w trakcie przetargu. Jednym z najpoważniejszych naruszeń oferentów w zakresie sterowania cenami są tzw. zmowy przetargowe. Grozi za nie m.in. do 3 lat pozbawienia wolności. Ze strony prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosi 10 proc przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym jej nałożenie. Zmowa przetargowa czy zmowa cenowa przedsiębiorców to czyn nieuczciwej konkurencji.
Istotą procedury wyjaśnień rażąco niskiej ceny jest wykazanie Zamawiającemu, że zaoferowana cena gwarantuje należyte wykonanie zamówienia. Zamawiający powinien uzyskać pewność, co do możliwości zrealizowania zamówienia zgodnie z wymaganiami za cenę podaną w ofercie.
Sama instytucja wyjaśnienia treści oferty stanowi swoiste ,,narzędzie’’ Zamawiającego, dzięki któremu ma możliwość pozyskania dodatkowych informacji, co w przypadkach wątpliwości pozwala mu na należytą ocenę sytuacji (oferty). Zamawiający nie może jednak na podstawie wyjaśnień złożonych przez Wykonawcę dokonywać zmian w treści pierwotnie złożonego przez wykonawcę oświadczenia woli (oferty).
Złoto to kruszec o sporym znaczeniu nie tylko dla inwestorów giełdowych, lecz także w kontekście zamówień publicznych. Kurs tego surowca może mieć znaczący wpływ na wycenę poszczególnych przetargów i innych inicjatyw. Jak zmiany cen złota wpływają na zamówienia publiczne?
Rekordy popularności bije w ostatnich latach funkcja odroczonej płatności, którą od dawna oferuje karta kredytowa. Korzyści wynikające z posiadania karty są jednak szersze niż tylko płacenie później za zakupy w sieci. Sprawdź, dlaczego w 2024 roku warto mieć kartę kredytową i korzystać z niej wszędzie i na co dzień.
Przedsiębiorcy mają obecnie do wyboru kilka różnych sposobów finansowania swojej floty samochodowej. Mogą skorzystać m. in. z leasingu, kupić pojazdy za gotówkę lub na kredyt, a także wynająć samochody z wypożyczalni i wykorzystać ich potencjał w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wynajem długoterminowy z miesiąca na miesiąc zyskuje na uznaniu polskich firm, które doceniają go przede wszystkim za łatwą dostępność, kompleksowość, transparentność kosztów oraz elastyczny charakter usługi. Sprawdźmy, co dokładnie kryje się pod autem w abonamencie i dlaczego warto w oparciu o niego zbudować swoją flotę samochodową!
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!