Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Na etapie przygotowania postępowania o zamówienie zamawiający ma obowiązek m.in. wyznaczyć adekwatne kryteria oceny ofert, określić ich priorytety oraz zdefiniować metodę ich oceny. Wybór kryteriów jest kluczowy dla przebiegu procedury. Powinny one być nie tylko zgodne z zakresem zamówienia, ale także ich stosowanie musi być szczegółowo opisane, tak by nie było pola do nadużyć w drodze subiektywnej oceny członków komisji przetargowej. Innymi słowy, kryteria oceny muszą być sformułowane w sposób, który jasno informuje wykonawców o tym, jak będą oceniani zarówno pod kątem ceny, jak i innych elementów, które są brane pod uwagę. W Top temacie w tym tygodniu przedstawiamy sposoby praktycznego sformułowania kryteriów wraz z przykładami i metodami ich oceny.
Od 1 stycznia 2026 r. mają wejść w życie przepisy związane z zamieszczaniem w rejestrze informacji o umowach zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Jeden z naszych Czytelników pyta, czy obowiązek prowadzenia rejestru umów będzie dotyczył miejskiego zespołu opieki zdrowotnej będącego sp. z o.o., w którym 100% udziałów ma gmina. Jednostka ta działa głównie na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych.
Czy kontrolerzy z KAS mają prawo żądać przedłożenia innych dokumentów z postępowania niż te, które są ujęte w protokole, np. wydruków korespondencji e-mail z wykonawcą?
Prawo zamówień publicznych wspólników spółki cywilnej traktuje jak wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. W związku z tym wspólnicy zobowiązani są ustanowić pełnomocnika do reprezentacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Czy jeśli załączą oni do oferty umowę spółki cywilnej, z której wynika, że mogą reprezentować spółkę pojedynczo lub łącznie, to jest to wystarczający dokument, czy mimo wszystko muszą ustanowić pełnomocnika? Ofertę w tym przypadku podpisują obydwaj wspólnicy.
Zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby do oddania Wykonawcy niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia, nie może mieć jedynie charakteru formalnego.
Wykonawca w przetargu nieograniczonym złożył ofertę i opatrzył ją zaawansowanym podpisem elektronicznym wystawionym przez Narodowe Centrum Certyfikacji, Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ofertę w tzw. progach unijnych należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czy zamawiający powinien przyjąć ofertę podpisaną zaawansowanym podpisem elektronicznym? Sprawdź, co na to nasz ekspert.
Urząd Zamówień Publicznych sporządził zestawienie najważniejszych informacji o zamówieniach publicznych realizowanych w I kwartale 2024 roku. Sprawdź m.in., z jakich trybów najczęściej korzystają zamawiający, ile ofert średnio konkuruje w przetargach oraz jakie zamówienia zlecane są najczęściej.
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego Zamawiający zobowiązany jest wykonać, powtórzyć lub unieważnić czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W procesie wyboru oferty w przetargu zamawiający musi zawsze dokonać porównania cen przedstawionych przez wykonawców. Oferowane ceny powinny obejmować całkowite koszty, które zamawiający będzie musiał zapłacić za usługę, dostawę lub robotę budowlaną, wliczając w to podatki takie jak VAT i akcyza, jeśli dotyczą one sprzedawanych towarów lub usług na mocy odrębnych przepisów. Istotne jest, że to zamawiający odpowiada za ocenę prawidłowości naliczenia VAT, zaś błędy wykonawców w tym obszarze mogą skutkować dyskwalifikacją oferty. Jak należy ocenić oferty z różnymi stawkami VAT? Co zrobić, jeśli VAT ulegnie zmianie w trakcie przetargu lub po podpisaniu umowy? Kiedy można dokonać korekty VAT w ofercie, a kiedy trzeba ją odrzucić? Szczegółowe odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w Top temacie opublikowanym w tym tygodniu.
Brak wskazania w części formularza ofertowego części zamówienia, którą Wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcom, oznacza, że dany podmiot - przynajmniej na dzień jego składania - zamierza daną część zamówienia wykonać samodzielnie.
Pracujesz w biurze i czujesz, że Twoje oczy są coraz bardziej zmęczone? Masz wrażenie, że widzisz gorzej niż kiedyś? Takie objawy są wskazaniem do konsultacji u optometrysty oraz stosowania specjalnych okularów do komputera. Sprawdź, dlaczego powinien sięgnąć po nie każdy, kto wykonuje pracę biurową oraz jak wybrać je we właściwy sposób!
Restrukturyzacja firmy to krytyczny moment, który otwiera nowy rozdział w jej funkcjonowaniu. Aby ten nowy początek był synonimem sukcesu, konieczne jest stworzenie jasnego i pragmatycznego planu działania, który przedstawia kierunki rozwoju i konkretne zadania na kolejne miesiące. Jest to mapa drogowa, która pozwala zachować kurs i skupić się na celach strategicznych.
Zarejestrowanie spółki wcale nie musi być skomplikowanym procesem. Teraz możesz to zrobić właściwie bez wychodzenia z domu – przez Internet. Pozwala na to S24, czyli system teleinformatyczny, który umożliwia rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym przy wykorzystaniu wzorca umowy. Co powinieneś wiedzieć o tej metodzie, zanim ją wybierzesz? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zarejestrować spółkę przez S24!
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!