Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Przy określonej wielkości zamówień wykonawca zobowiązany jest zgłaszać pozyskane od państw trzecich wkłady finansowe. Podstawą jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny Co się stanie w sytuacji, gdy zamawiający nie przypomniał o tym obowiązku w dokumentach zamówienia a wykonawca nie dopełnił sam formalności i nie złożył oświadczenia w tym zakresie?
Brak materialnoprawnej przesłanki dopuszczalności odwołania skutkuje jego oddaleniem.
Aby uznać, że oferta jest niezgodna z warunkami zamówienia i odrzucić ofertę na tej podstawie jest zobowiązany przeprowadzić szczegółową analizę, w której dokona porównania złożonej oferty oraz określonych warunków zamówienia, stanowiących merytoryczne postanowienia oświadczeń woli zamawiającego i wykonawcy.
W postępowaniu zawarto wymóg, zgodnie z którym: „Wykonawca przystępując do realizacji zamówienia, powinien znajdować się w Rejestrze Kwalifikowanych Wykonawców prowadzonym przez ENERGA OPERATOR S.A., oraz posiadać wpis na wymagany zakres współpracy niezbędny do realizacji przedmiotowego zamówienia, i nie być zawieszony lub wykluczony w prawach RKW”. Wymóg dostarczenia tego dokumentu znajduje się także w rozdziale dotyczącym informacji, jakie powinny być dopełnione po wyborze oferty. Umowa z kolei zawiera zapis, że wykonawca, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, będzie musiał przekazać zamawiającemu, co najmniej na 2 dni przed podpisaniem umowy wpis do RKW. Dzień przed podpisaniem umowy wykonawca oświadczył, że nie posiada wpisu do RKW, bo nie musi. Co należy zrobić? Czy trzeba odrzucić ofertę?
Za błąd w obliczeniu ceny uznaje się przyjęcie przez Wykonawcę do wyliczenia ceny niewłaściwej stawki podatku VAT.
Na podstawie art. 455 ust. 2 ustawy Pzp, zamawiający jest upoważniony do aneksowania umowy poprzez wprowadzenie do niej zmian, których łączna wartość jest mniejsza niż progi unijne oraz niższa niż: 1) 10% wartości pierwotnej umowy, w przypadku zamówień na usługi lub dostawy, albo 2) 15% w przypadku zamówień na roboty budowlane.
Negocjacje z ogłoszeniem to procedura udzielania zamówień publicznych, w której wykonawcy mogą zgłaszać wnioski o dopuszczenie do udziału w odpowiedzi na opublikowane ogłoszenie o zamówieniu. Następnie zamawiający wybiera spośród nich tych, których zaprosi do przedstawienia wstępnych ofert i do negocjacji. Celem rozmów będzie oczywiście uzyskanie lepszych warunków wykonania zamówienia. Po zakończeniu negocjacji wykonawcy składają oferty ostateczne. Zamawiający ma również możliwość przyznać zamówienie na podstawie wstępnych ofert, bez prowadzenia negocjacji, jeśli opcja ta została wyraźnie zaznaczona w ogłoszeniu. Sprawdź, jak krok po kroku udzielić zamówienia w tej procedurze.
Ustawodawca celowo wprowadził pojęcia nieostre, aby dać zamawiającym szerokie możliwości działania, z których winni korzystać w uzasadnionych sytuacjach, dla zapewnienia uczciwej konkurencji w postępowaniu oraz w celu wyboru wykonawcy, który za zaoferowaną cenę rzeczywiście może wykonać zamówienie w sposób zgodny z oczekiwaniami i wymogami zamawiającego.
Jak poprawnie napisać odpowiedź na zapytanie ofertowe do zamówienia poniżej 130.000 zł? Co powinno zawierać i jakie konstrukcje prawne w nim zawrzeć? Czy muszę w ofercie podawać konkretne regulacje prawne oraz odnosić się w jakiś sposób do przepisów RODO? Czy należy tam wskazać bak konfliktu interesów?
Samo opisanie i szacowanie wartości robót budowlanych to etap, który potrafi przysporzyć wielu problemów jednostkom zamawiającym. Następnie przychodzi czas żmudnej oceny często bardzo obszernych ofert wykonawców. Jeśli jednak uda się już wybrać ofertę i podpisać umowę, to niekonieczne koniec trudności. Realizacja robót budowlanych – często dość długotrwałych – wymaga również ogromnej wiedzy oraz rozplanowania i przewidzenia możliwych okoliczności. Aby sprawnie przeprowadzić postępowanie a następnie bezproblemowo zrealizować zamówienie, z pewnością trzeba znać wszystkie pojęcia, których używają projektanci i wykonawcy robót budowlanych. W słowniku zamówień publicznych znajdziesz treściwe definicje najważniejszych terminów z obszaru zamówień publicznych i dziedzin pokrewnych m.in. robót budowlanych.
Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem jest w Polsce bardzo duże, zwłaszcza w największych miastach. Przed podpisaniem umowy najmu mieszkania lub domu lokator powinien bardzo dokładnie ją przeczytać. Nie może zawierać błędów i niedozwolonych klauzul. Na co zwracać uwagę i jak dodatkowo się zabezpieczać?
Posiadanie samochodu do własnej dyspozycji to ogromna wygoda. Doceniają ją nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, dla których auto jest jednym z najważniejszych narzędzi codziennej pracy i realizacji celów biznesowych. W dzisiejszych czasach uzyskanie dostępu do samochodu jest bardzo łatwe i co więcej, nie wiąże się z koniecznością jego kupowania na własność! Auto do własnej dyspozycji można sobie bowiem zapewnić m. in. poprzez wynajem długoterminowy. Sprawdźmy, na czym polega usługa auto na abonament i czy korzystanie z niej rzeczywiście się opłaca!
Biżuteria może nie tylko odmienić stylizację, ale też wiele powiedzieć o osobie, która ją nosi. Warto spojrzeć, czy bardziej przemawiają do Ciebie klasyczne propozycje, czy może nowoczesne. Wybór jest spory, dlatego podpowiemy, co wziąć pod uwagę.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!