Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Jeżeli treść dokumentu wadialnego zawiera zapisy wymagane w SWZ to należy uznać je za prawidłowe.
W jaki sposób wykonawca może zastrzec poufność udostępnianych zamawiającemu umów o pracę albo w inny sposób ograniczyć możliwość udostępniania tych umów podmiotom trzecim na etapie weryfikowania przez zamawiającego obowiązku zatrudniania pracowników na umowę o pracę w trakcie realizacji umowy? Sprawdź w krótkim opracowaniu.
Czy jeśli umowę o zamówienie publiczne zawarto na okres 1 lipca–31 grudnia, to trzeba w niej uwzględnić klauzule waloryzacyjne? Czy należy wziąć pod uwagę datę podpisania umowy czy okres jej obowiązywania?
Jeżeli Zamawiający wymagał jedynie wskazania producenta i modelu oferowanego produktu to Wykonawca, wypełniając żądany załącznik złożył także oświadczenie, potwierdzające jednocześnie, że oferowany produkt spełnia wymagania Zamawiającego.
Podczas ustalania warunków uczestnictwa w przetargu, zamawiający powinien przestrzegać zasady proporcjonalności, dostosowując ją do specyfiki zamówienia, oraz określać minimalne wymogi zdolności wykonawców, które są konieczne do zrealizowania zamówienia. W jaki sposób ocenić proporcjonalność warunków? Co należy rozumieć przez „minimalne poziomy zdolności”? Informacje znajdziesz w Top temacie opublikowanym w tym tygodniu.
Od Wykonawcy można obiektywnie oczekiwać zachowania zgodnego z powszechnie znanym wśród profesjonalnych podmiotów wzorcem postępowania.
Obowiązek przekazywania informacji o zawartych umowach wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku. Z uwagi na liczne pytania naszych Czytelników o planowane nowe wymogi dokumentacyjne związane z rejestrem umów, przypominamy, na czym będą one polegać. Uspokajamy jednocześnie – rejestr będzie obowiązywał jedynie zamawiających z sektora finansów publicznych. Data wejścia w życie przepisów była przesuwana już dwa razy – najpierw planowano, że zaczną obowiązywać w 2022 roku, potem od 1 stycznia 2024 roku. Wydaje się, że zarówno obecna data wejścia w życie regulacji jak i ich ostateczny kształt mogą jeszcze ulec zmianie.
Dnia 29 czerwca br. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1735 z 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie i zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/1724 (tzw. Rozporządzenie NZIA).
Ponad 2 lata temu UZP poinformował o zmianie adresu internetowego swojego serwisu. Aktualna domena to: https://www.gov.pl/web/uzp
Odrzucenie oferty wykonawcy następuje tylko w przypadkach ściśle określonych przez przepisy tworzących zamknięty zbiór przesłanek. Jest istotne, aby wykonawca był w pełni świadomy powodów odrzucenia jego oferty – wymaga tego fundamentalna w systemie zamówień publicznych zasada przejrzystości postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Brak tej wiedzy uniemożliwi oferentowi skorzystanie z dostępnych środków ochrony prawnej. Zapraszamy do zapoznania się z niedawnym top tematem, który szczegółowo omawia te kwestie, pomagając zrozumieć mechanizmy prawne stojące za procesem odrzucania ofert. To kluczowa lektura dla każdego wykonawcy pragnącego efektywnie nawigować przez procedury przetargowe, jak również dla zamawiających, którzy chcą w zgodzie z prawem ocenić i zbadać oferty.
Zakup ubezpieczenia mieszkania to doskonała okazja, by zadbać również o dodatkową ochronę. Co warto ubezpieczyć poza murami i stałymi elementami? Jakie są możliwości? Poznaj przydatne rozszerzenia, o które warto uzupełnić ubezpieczenie mieszkania.
Automatyzacja procesów biznesowych to rewolucyjne narzędzie, które zmienia oblicze współczesnych przedsiębiorstw, pozwalając im osiągać wyższą efektywność, redukować koszty i zwiększać satysfakcję klientów. Dzięki wdrażaniu inteligentnych systemów, które przejmują rutynowe i czasochłonne zadania, firmy mogą skupić swoje zasoby na bardziej strategicznych i twórczych aspektach działalności. Automatyzacja nie tylko przyspiesza wiele operacji biznesowych, ale także minimalizuje ryzyko błędów, zapewniając większą precyzję i spójność w pracy. Oto jak technologie automatyzacji mogą transformować różne dziedziny działalności firmy — od zarządzania zasobami ludzkimi przez obsługę klienta po procesy produkcyjne, otwierając przed przedsiębiorstwami nowe możliwości dla innowacji i wzrostu.
Pojęcia aktywów i pasywów są fundamentalne dla każdego przedsiębiorcy i osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Znajomość ich definicji, funkcji i wzajemnych zależności jest niezbędna do prawidłowej oceny kondycji finansowej firmy oraz podejmowania trafnych decyzji biznesowych.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!